Evlilik Başvurusu İçin Gerekli Belgeler


EVLİLİK BAŞVURUSU

 

Resmi İşlemler

İstediğiniz günü ve saati alabilmek için evlilik başvurunuzu zamanında yapmalısınız. Evlilik işlemlerinizi yaptırabilmek için ikamet ettiğiniz ilçenin nikah memurluğuna, 2-3 ay öncesinden, çift olarak ve mutlaka şahsen başvuru yapmalısınız.

 

Nikah ücreti ilçeye göre farklılık göstermekte. Bazı ilçelerde hafta içi ücretsiz nikah da kıyılabiliyor. Her nikah dairesinin anlaşmalı olduğu bir fotoğraf stüdyosu vardır. Bu nedenle dışarıdan profesyonel bir fotoğrafçı getiremezsiniz ama kendiniz fotoğraf çekebilirsiniz.

 

EVLİLİK BAŞVURUSU İÇİN GEREKENLER

* Evlenecek çiftlerin beraber gelmeleri gerekmektedir.

* Resimli olarak nüfus cüzdanlarının asılları ve fotokopileri.

* Çiftlerden bir tanesinin o ilçede oturduğunu belgeleyen ikametgah.

 

* Çiftlerin 6′şar adet vesikalık fotoğrafı.

* Evraklar pilot veya dolmakalem ile doldurulmalıdır.

* Çiftlerin son medeni hallerini belirten nüfus kayıt örnekleri.

 

* Müracaat evrakları, alındığı tarihten itibaren 6 ay geçerlidir.

* Daha önce evlenme, boşanma veya ölüm varsa nüfus cüzdanlarına işlenmiş son medeni halleri.

* Nikah şahitlerinin evlenecek kişileri tanıması ve T.C. Kimlik numaralarının bulunması gereklidir.

* Mal ayrılığı talebi olanların, noterden yaptırmış oldukları “mal ayrılığı sözleşmesi” müracaat dosyasına konur.

 

* Yabancı uyruklu ise Türkiye’de bağlı bulunduğu konsolosluktan alınarak Vilayet Hukuk İşleri’ne onaylatılmış bekarlık belgesi.

* Hükümet Tabibliği, Sağlık Ocağı veya İlçe Belediye Başkanlığı Sağlık İşleri Müdürlüğü’nden onaylanmış evlenme raporu.

* Kızlık soyadını kullanmak isteyenler, müracaat anında kayıt masasından temin edecekleri soyadı dilekçesini doldurmak zorundadırlar.

 

* Boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 300 günü dolmayan bayanların Aile Mahkemesi’nden iddet müddeti kararı almaları ve kesinleştirmeleri zorunludur.

* İstanbul’da konsolosluğu bulunmayan yabancılar için Ankara’da bulunan Büyükelçiliklerinden alınan bekarlık belgelerinin Dışişleri Bakanlığı’nca onaylatılması gerekmektedir.

* 16 yaşını doldurup, 17′sinden gün alan adaylar Aile Mahkemesinden evlenme izin belgesi,17 yaşını bitirip 18 yaşından gün alan adaylar noterden alınmış anne-baba muvafakatnamesi ile evlenebilirler.(Anne veya babadan biri ölmüş ise ölümü nüfus kaydı ile belgelenecektir).

 

Not: Bu bilgiler Kadıköy Belediyesi’nden alınan bilgildir. Diğer belediyelerin şartlarında farklılıklar olabilir. Belediye evlendirme daireleri ve salonları bu bilgileri size yazılı olarak verebilirler.

 

Reklamlar

Bir Yanıt

  1. EVLİLİK BAŞVURUSUNDA GEREKENLER: Evlenecek çiftlerin beraber gelmeleri gerekmektedir. Resimli olarak nüfus cüzdanlarının asılları ve fotokopileri. Çiftlerden bir tanesinin o ilçede oturduğunu belgeleyen ikametgah. Çiftlerin 6′şar adet vesikalık fotoğrafı. Çiftlerin son medeni hallerini belirten nüfus kayıt örnekleri. Daha önce evlenme, boşanma varsa nüfus cüzdanlarına işlenmiş son medeni halleri. Boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 300 günü dolmayan bayanların Aile Mahkemesi’nden iddet müddeti kararı almaları ve kesinleştirmeleri zorunludur. Yabancı uyruklu ise Türkiye’de bağlı bulunduğu konsolosluktan alınarak Vilayet Hukuk İşleri’ne onaylatılmış bekarlık belgesi. İstanbul’da konsolosluğu bulunmayan yabancılar için Ankara’da bulunan Büyükelçiliklerinden alınan bekarlık belgelerinin Dışişleri Bakanlığı’nca onaylatılması gerekmektedir. Hükümet Tabibliği, Sağlık Ocağı veya İlçe Belediye Başkanlığı Sağlık İşleri Müdürlüğü’nden onaylanmış evlenme raporu. Evraklar pilot veya dolmakalem ile doldurulmalıdır. 16 yaşını doldurup, 17′sinden gün alan adaylar Aile Mahkemesinden evlenme izin belgesi,17 yaşını bitirip 18 yaşından gün alan adaylar noterden alınmış anne-baba muvafakatnamesi ile evlenebilirler.(Anne veya babadan biri ölmüş ise ölümü nüfus kaydı ile belgelenecektir). Mal ayrılığı talebi olanların, noterden yaptırmış oldukları “mal ayrılığı sözleşmesi” müracaat dosyasına konur. Kızlık soyadını kullanmak isteyenler, müracaat anında kayıt masasından temin edecekleri soyadı dilekçesini doldurmak zorundadırlar. Müracaat evrakları, alındığı tarihten itibaren 6 ay geçerlidir. Nikah şahitlerinin evlenecek kişileri tanıması ve T.C. Kimlik numaralarının bulunması gereklidir. Not: Bu bilgiler Kadıköy Belediyesi’nden alınan bilgildir. Diğer belediyelerin şartlarında farklılıklar olabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: