Rahim ağzı kanserinde doğru bilinen yanlışlar


En çok korkulan ama diğer kadın kanserlerine kıyasla erken evrelerde belirti veren ve erken teşhis edildiğinde tedavide başarı oranı yüzde 80-85 olan rahim ağzı kanseriyle ilgili yanlış bilgilerimizi Op. Dr. Zeki Salar düzeltiyor.

 

Kadınları tehdit eden kanser türleri arasında en çok korkulan, aynı zamanda en az bilgi sahibi olunan rahim ağzı kanseri aslında erken evrede yakalandığında tedavi edilebiliyor. Hastalığa neden olan HPV virüsünden korunmak için önlemler almak ve düzenli sağlık kontrolleri, erken dönemde saptanabilen hastalığın tedavi şansını artırıyor.

 

Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Zeki Salar, rahim ağzı kanseri ile ilgili doğru bilinen yanlışlar şöyle sıralıyor…

 

Yanlış: Rahim ağzı kanseri kadınlarda en sık görülen 2’inci kanserdir

 

Doğru: Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerini içeren kanser sıklığı istatistik çalışmasında, rahim ağzı kanseri ne sıklık ne de yaşamı tehdit edici özelliği ile en sık görülen ilk 10 kanser arasında değildir. Hastalık, tüm kanser türleri arasında 17’inci sırada görülür.

 

Yanlış: Rahim ağzı kanseri sinsi bir hastalıktır

 

Doğru: Kadın kanserleri arasında özellikle yumurtalık kanseri başta olmak üzere birçok türde, hastalığın ileri evrelerine kadar herhangi bir belirtiye rastlanmazken, rahim ağzı kanseri erken evrelerde belirti verir. Erken evrede; anormal lekelenme tarzı vajinal kanamalar, cinsel ilişki sonrası kanamalar, kötü kokulu akıntı, et suyu kıvamında akıntı, genital kaşıntı ve yanma gibi sıklıkla görülen belirtilerle kendini gösterebilir.

 

Yanlış: Rahim ağzı kanserinin nedeni belli değildir

 

Doğru: Günümüzde birçok kanserin asıl etkeni belli değildir. Sadece bazı faktörlerin, bazı kanserlerin ortaya çıkışını kolaylaştırdığı, süreci hızlandırdığı biliniyor.

 

Örneğin; sigara içimi akciğer kanserinde, aşırı alkol tüketimi pankreas kanserinde süreci hızlandırır. Rahim ağzı kanserinde ise diğer kanserlerden farklı olarak bir virüsün kansere neden olduğu ispatlandı. Bu virüs Human Papilloma Virüsü’dür (HPV). HPV’nin yüzden fazla çeşidi olup tümü kansere yol açmaz. Etken olarak virüsün saptanması; kabakulak, kızamık gibi hastalıklarda olduğu gibi virüse karşı koruyucu aşı geliştirme düşüncesinin oluşmasını sağladı.

 

Yanlış: Rahim ağzı kanserinin tedavisinde başarı oranı düşüktür

 

Doğru: Rahim ağzı kanseri erken evrede yakalanıp tedavi edildiğinde başarı oranı yüzde 80-85’tir. Erken teşhisi çok kolay ve yine erken dönemde yapılan tedavi sonuçları son derece yüz güldürücü olan hastalık, günümüzde en korkutucu kanser türleri arasından çıkmış, ölümcül olmaktan çok uzaktadır.

 

Yanlış: Rahim ağzı kanserinin erken tanısı zordur

 

Doğru: Rahim ağzı kanserinin erken dönemde belirti veren özelliğinin yanında, tanısı jinekolojik muayene ve “Smear Testi” ile kolaylıkla konulabilir.

 

Yanlış: Rahim ağzı kanserinden korunmada aşı tek başına yeterlidir

 

Doğru: Rahim ağzı kanserine yol açan HPV’nin 100’den fazla tipi mevcuttur. Günümüzde rahim ağzı kanserine yol açan 2 tipine karşı koruyucu aşı geliştirildi. Halen HPV’ye yönelik iki farklı aşı mevcuttur. Her ikisi de rahim ağzına sıklıkla neden olan HPV 16 ve HPV 18’e karşı koruma sağlar. Aşılar HPV’nin iki tipine karşı koruma sağlar. Ancak bu iki virüs, rahim ağzı kanserinin oluşmasında yüzde 70 oranında sorumludur. Aşının ömür boyu koruma sağlayıp sağlamadığı kesinlik kazanmadı.

 

Yanlış: Diğer kanserler gibi rahim ağzı kanseri bulaşıcı değildir

 

Doğru: Rahim ağzı kanserinde bilinen en önemli risk faktörü HPV’dir. Hastaların yüzde 99.7’sinde bu virüs saptandı. HPV cinsel yolla bulaşan en yaygın virüstür. Toplumda çok yaygındır. Genital bölgesinde siğil olan biri ile birliktelik sonrası yüzde 60 gibi yüksek oranda bulaşı söz konusudur. Direkt rahim ağzı kanseri bulaşıcı olmasa da kansere yol açan bu virüs oldukça bulaşıcıdır.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: