Kullandığımız pedler ne kadar sağlıklı?


Adet döneminde kullandığımız pedler ne kadar sağlıklı? Pedler alerji yapar mı? Günlük ped kullanmak zarar verir mi? Ne tür pedler kullanmak gerekir? Op. Dr. Gökçen Erdoğan yanıtlıyor. Adet dönemlerinde ve günlük olarak kullandığımız kadın pedleri sağlığımıza zarar veriyor mu? Ped seçerken nelere dikkat etmemiz gerekir? Özellikle organik pedleri mi kullanmak gerekiyor?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökçen Erdoğan, bu sorular ışığında, modern kadın okuyucuları için doğru ped kullanımının sağlığımız açısından önemini açıklıyor. Pedler nasıl kullanılırsa sağlıklı olur?  Adet döneminde kullanılan pedler kısa sürede değiştirilip kağıdına sarılarak atılmalıdır. Tabii ki kanama miktarı kadından kadına değişmekle birlikte genel olarak 3-4 saatte bir değiştirilmesi uygundur. Çok sıcak havalarda, adeti çok olanlarda, alerjik bünyeli olanlarda bu süre 1-2 saate düşebilir.

Ped taşınırken mutlaka kağıdına sarılı bir şekilde taşınıp kullanılacağı zaman açılması hijyen açısından daha uygundur. Hem vücuda hem de kanama miktarına bağlı olarak pedlerin büyüklüğü ve uzunluğu ayarlanmalı, sorun yaratan pedler değiştirilmelidir. Pedler alerjiye yol açar mı? Cinsel organlar bir kadının temizlik açısından en hassas ve en önemli bölgelerinden biridir. Bu yüzden her dönemde dikkat edilmesi gereken durumlar söz konusudur. Özellikle adet döneminde kullanılan pedler o bölgenin hem havasız kalmasına hem de mikropların o bölgeye kolay yerleşmesine neden olur.

Pedlerde kullanılan maddeler, genital bölgenin çok hassas bir yapıya sahip olması ve o bölgedeki derinin ince olması nedeniyle hemen tepkimeye neden olur. Özellikle hassas bünyeli insanlarda kızarıklık, kaşıntı, pul pul dökülme gibi alerjik durumlara sebep olabilir. Bu durum herkeste olmayabileceği gibi her pedde de olmayabilir. Pedlerin kimyasallarla beyazlatılıyor oluşu kadın sağlığı açısından tehlikeli midir?  Bilindiği üzere özellikle tuvalet kağıtlarında beyazlatma işlemi sırasında ucuz olduğu için klor kullanılıyor. Fakat bu işlem sırasında ortaya çıkan dioksin denilen zehirli bir maddenin varlığı kesin olarak tespit edilmiştir ki bu uygulama ve madde kadın pedleri için de kullanılmaktadır. Sağlık için kullandığımız pedlerin sağlıksız ortamlarda üretimi ileride sorunlar doğurabilir. Bu yüzden biraz daha pahalı olan yöntemlerle beyazlatılan organik pedler artık tercih edilme nedenidir. Kaliteli ve organik pedleri önerebilirim. Sağlığımız ucuz değil! Organik ped kullanımına nasıl bakıyorsunuz? Yaygınlaşmalı mı? Hepimizin bildiği gibi pamuk hem zor yetişmesi hem de çok hassas bir madde olması nedeniyle üretiminde maksimum incelik gerektirir ve yetiştirilirken destek amaçlı çeşitli kimyasal maddeler özellikle tarım ilaçları kullanılır. Bu da sonraki aşamalarda pamuklu üretilen pedlerin kullanımında bize sorunlar yaratır.

Organik pedlerde hem bu kimyasalların kullanılmaması, yani organik tarım koşullarının kullanılması hem de beyazlatırken oksijen ile beyazlatılmış olması tercih nedenidir. Bir diğer neden ise sentetik olmayıp o bölgenin hava almasını kolaylaştırması ve mikropların oraya yerleşmesine daha az sebep olmasıdır. Günlük ped kullanmak sağlıklı mıdır?  Çok sık akıntısı olan ve iç çamaşırı sürekli ıslanan kadınlar için kolaylıktır. Fakat kullanırken çok dikkat etmek gerekir. Kısa sürede, yani 1-2 saatte bir değiştirilmesi, çok koku veren pedlerden kaçınılması ve hassas ciltlerin kullanmamasını öneririm.

Kullananlarda özellikle ped yüzeyine hem sürtünmeden dolayı hem de sürekli ıslaklıktan dolayı mikropların yerleşimi kolay olacağı için mantar enfeksiyonuyla sık karşılaşılır. Bu yüzden mümkün olduğunca ped kullanmak yerine çamaşır değiştirmeyi, kullanılacaksa da sağlıklı üretilen pedlerin kullanılmasını ve sık sık değiştirilmesini öneririm. Kızı olan anneler, dikkat! Anneler, adet görmeye başlayan kız çocuklarının ped seçimiyle bizzat ilgilensin ve onları bilgilendirsinler. Çünkü yaşları itibariyle pedlerin kalitesinden çok ambalajına bakarak seçim yapabiliyorlar. Ayrıca alerji yapan bir pedin alerji yaptığını dahi anlamayabilir, ciltlerindeki değişimleri normal karşılayabilirler. Dolayısıyla da bu konuda başlangıçta kızlarınızdan bilgi alın ve doğru pedi kullanmaya başlamalarını sağlayın. Kadınlara ped dışında bir öneriniz var mı? Öncelikle sağlıklı ve hijyenik olduğunu düşündüğümüz şeyleri kullanmak ana prensip. Eskiden kullanılan bezlerin kaynatılıp kaynatılıp tekrar kullanılması çok tercih ettiğimiz bir durum değil, her ne kadar kaynatılsa da bazı mikroplar kaynatılarak ölmez. O bölge en savunmasız en hassas bölge, mikrop temas ettikten sonra geri dönüşü olmaz, açık olduğu için karın içerisine kadar gidebilir.

Gazlı bez kullanmak için elimizle onu düzenleyip ped şekline dönüştürme sürecinde temiz olmaya ve genel ortam hijyenine dikkat edilerek düzenlenirse ve tek kullanılıp atılırsa tercih edilebilir. Ama gazlı bezin bulunması, kesilip düzenlenmesi zordur. Kullanılan makas bile beze mikrop bulaştırabilir. Dikkat edilmeli.

Pamuk tek başına ped görevi görmez. Pamuk tercih etmiyoruz. Hem direkt kanla temas ettiğinde çabuk bozulduğundan hem de üstünde rahatça mikrop üreyebildiginden tercih edilmez. Bu yüzden en azından el değmemiş ve makinalarca yapılmış pedler daha tercih edilebilir durumdadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: