Türk Kadınının Kabusu Vajinismus


Vajinismus nedir ve neden oluşur?

 

Vajinismus, vajinanın ön-ilk üçte birlik kısmında cinsel ilişkiye izin vermeyecek biçimde istemsiz kasılmaların oluşmasıdır. Vajina girişini çevreleyen kas tabakası aynı zamanda vajina açıklığını da kontrol ettiğinden, bu kasın istemsiz olarak kasılması, cinsel ilişki sırasında penisin vajinaya girişini tamamen engelleyebilir.

 

Vajinismus primer olarak cinsel hayatın başından itibaren oluşabileceği gibi, bazı durumlarda cinsel hayatın ilerleyen dönemlerde başka sorunlara bağlı olarak sekonder de oluşabilir. Ancak ülkemizde özellikle partnerli cinsel hayatın ilk başından itibaren oluşan primer vajinismus sık görülmektedir. Aile ve sosyal çevreden gelen cinsellikle ilgili kısıtlayıcı ve korkutucu mesajlar, cinsellikle ilgili şehir efsaneleri, cinsel konuların tabu kabul edilmesi ile cinsel bilgisizlik vajinismus probleminin ana nedenleri arasındadır. Kadın ve erkek anatomisini, cinsellik fizyolojisini bilmeyen kişilerde sorun fazlalaşır. İlk ilişkide canının acıyacağını düşünen ve kanama olacağı korkusuyla ilişkiye adım atan kadınlarda, kaygı, korku ve utanma nedeniyle ilişkiye izin vermeyecek ölçüde kasılmalar görülebilir. Bazı durumlarda hasta böyle bir sorun yaşadığına şaşırabilir.

 

Ülkemizde vajinismus, kızlık zarı ve ilk gece korkusu yoğun olarak yaşanıyor. Avrupa Cinsel Sağlık Birliği’ne bağlı, Aile Sağlığı Araştırma Derneği’nin 0212 282 01 01 numaralı ücretsiz ve isim sorulmayan danışma hattına gelen aramalarda ilk gece korkusu ve vajinismus Türk kadınlarının en merak ettiği ve sorun yaşadığı konuları oluşturuyor. Yapılan çeşitli bilimsel araştırmalarda da vajinismusun Türkiye’de en sık rastlanan kadın cinsel sağlık problemi olduğu gösterilmiştir.

Ancak vajinismus da tüm diğer cinsel sorunlar gibi tabu kabul ediliyor. Pek çok hasta ne partneriyle ne de yakınlarıyla sorununu paylaşamıyor. Hatta bu sorunu bir tek kendisinin yaşadığına inanıyor. Sorunun psikolojik olduğu, zamanla geçeceği zannediliyor. Bu durumda doktora başvurmakta da uzun bir zaman geçiyor.

Oysa vajinismus kesinlikle tedavi edilebilir ve tedavi edildiğinde de bir daha tekrarlamayan bir cinsel sağlık sorunudur. Birçok hastada tedavi süreci beklenenden çok daha hızlı gerçekleşmektedir.

Önemli olan vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmak ve gerekli tedaviyi almaktır. Böylece cinsel sorunlar büyümeden ve ilişkinizi etkilemeden çözüme kavuşmuş olursunuz.

Vajinismus nasıl tedavi edilir?

 

Vajinismus tedavisindeki ilk adım vakit kaybetmeden bir uzmana veya cinsel konularda uzmanlaşmış bir ekibe başvurulmasıdır. Sorunun kendiliğinden çözüleceğini düşünerek yıllarca beraberlik yaşayamayan birçok çift vardır. Bu nedenle beklemeden, vakit kaybetmeden, partnerinizle/eşinizle birbirinizi suçlamadan bir uzmana başvurmanız büyük önem taşır.

 

Vajinusmus tedavisinde amaç, cinsel ilişkiye giremeyen, ilişkiden korkan ya da cinsel ilişkiyi yaşamış olsa bile acı duyan, kasılmalar yaşayan ve tatmin olamayan kadınlar için cinselliğin tüm safhalarını keyifli hale getirmektir. Cinsel ilişkiyi mekanik bir beraberlik şeklinde hedeflememek gerekir. Duygusal, psikolojik ve fiziksel tatmin yaratacak bir cinsel hayata ulaşmak asıl amacınız olmalıdır.

 

Vajinismus tedavisinde ilk adım cinsel bilgi eksikliğini tamamlamaktır. Sorununuzun neden kaynaklandığını, var olan cinsel korkularınızı, bu sorunun ilişkinizde yarattığı problemleri mutlaka uzmanınızla konuşmalısınız. Tedavide cinsel ilişkiye pozitif bir yaklaşım sağlanması, bilgi eksikliğinin kapatılması ve davranışsal tedaviler ile uyarılmanın öğretilmesi hedeflenir. Her ödevle keyif alan hasta, vücudunu tanımaya başladıkça ve uyarılardan keyif almayı öğrendikçe, sürecin sonunda keyifli bir ilk ilişki deneyimine sahip olur.

 

Vajinismus tedavisi cinsel terapi teknikleri ile süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 6-10 görüşmede tedavi edilebilmektedir. Tedaviyi takip etme ciddiyeti, terapiden yararlanma miktarı, çiftin arasındaki iletişim seviyesi, ödevlere ayrılan süre ve daha pek çok faktör tedavi sürecini etkileyebilir. Ödev ve hazırlıklarınızı iyi tamamladığınızda bir hafta gibi kısa bir sürede bile önemli aşamalar kaydedebilirsiniz. Aynı zamanda hekiminiz kontrol, bilgilendirme ve eğitim amaçlı bir görsel muayene yapılmasını da isteyebilir.

 

Bunun yanında tüm cinsel sorunlarda çiftlerin birbiriyle iletişim halinde olması en önemli adımdır. Partnerlerin birbirine açık olması, sorunu paylaşmaları, birlikte çözüm aramaları önemlidir. Kendi istek ve arzularını anlatıp, karşısındaki kişinin beklentilerini anlamak cinsel sorunların çözülmesine yardımcı olur.

 

Vajinismus tedavisinde eşlerin katılımı şart mıdır?

 

Vajinismus tedavisinde eğer mümkünse çiftin birlikte değerlendirilmesi ve tedavi sürecini birlikte takip etmeleri çok önemlidir. Sonuçta cinsel sorunlar çiftin ortak problemidir. Vajinismus her iki partnerin de cinselliğini olumsuz olarak etkiler. Eşinizde de bu süreçte sertleşme sorunu, erken boşalma, cinsel isteksizlik gibi erkek cinsel fonksiyon sorunları oluşmuşsa, bu problemlerin de vakit kaybetmeden tedavi sürecine dahil edilmesi gerekir. Ayrıca pek çok erkek eşinde meydana gelen bu sıkıntının nedeni ve tedavisi hakkında bilgi sahibi değildir. Bu durum, eşlerde de özgüven eksikliği, konsantrasyon güçlüğü, kendini suçlama gibi psikolojik etkileşim gelişebilir. Dolayısıyla onların da konu hakkında doğru bilgilere sahip olmaları, merak ettikleri konuları uzmana danışmaları önemlidir. Tedavi sürecinde eşlerin katılımı tedavi başarısını oldukça yükseltmektedir.

 

Ayrıca pek çok erkek -özellikle ilk cinsel ilişki deneyimi olacaksa- kendini ispatlamak zorunda hissedip yoğun bir stres altına girer ve başarılı olup olamayacağı kaygısını yaşar. O güne kadar hiç sertleşme sorunu yaşamamış erkek, tedirginlik hisseder ve başarısızlık korkusuna kapılır. Performans endişesi de denilen bu durum erkekte sertleşme sorununa yol açabilir. İlk cinsel deneyim, sonraki cinsel yaşamda en önemli belirleyici etkenlerden biri olduğundan ilk ilişkisini başarısız yaşamış bir çiftin bu deneyimi bütün cinsel hayatlarına yansır. Tam da bu noktada eşin ve/veya çevrenin olumsuz etkisi, beklentileri karşılayamama hissi öz güvenin yitirilmesine sebep olur ve aylar boyu süren bir sertleşme sorununa zemin hazırlar. Eşin vajinismus sorunu da erkeğin var olan problemini şiddetlendirebilir. Bu durumda da mutlaka vakit kaybetmeden bir uzmanla görüşülmesi şarttır.

 

Vajinismus tedavisine ne zaman başvurmalısınız?

 

Vajinismus sorununda çoğu zaman çiftler yaşadıkları olumsuzları tek başlarına çözme yoluna gidip bir uzmana başvurmazlar. İlk girişimdeki başarısızlıklardan sonra genellikle sorunun geçici olduğunu ve çözüleceğini düşünürler. Oysa bir hafta kadar bekleyip sorunu kendi başınıza çözemiyorsanız vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmanız ve profesyonel yardım almanız gerekir.

 

Vajinismus tedavi edilmezse ne olur?

 

Kaliteli ve mutlu cinsellik bir ilişkideki ana mutluluk kaynaklarından biridir. Tüm cinsel problemlerde olduğu gibi vajinismusta da cinsel problemler zamanla ilişki kalitesini düşürür ve çiftin arasında çatışmalara yol açar. İlişki sorunu yaşayan çiftin ise cinsel problemleri de giderek çoğalır. Sonunda çift cinsellikten uzaklaşabilir, aseksüel bir evlilik olarak yıllarca devam edebilir.

 

Bazı durumlarda hasta ve eşleri kendi kendilerine deneme yanılma yöntemiyle öğrendikleri yollarla ilk ilişkiyi gerçekleştirse de çoğu zaman bu vajinismusun çözümü olmamaktadır. Pek çok kadında cinsel kasılma ve ağrı şikayetleri beraberlik yaşansa da devam eder. Bu da zaman içinde kadında cinsel isteksizlik ve cinsellikten kaçınma yaratıp, erkeğin cinsel tatminini düşürebilir. Dolayısıyla cinsel ağrı ve kasılma şikayetlerinde başarıyı sadece cinsel beraberlik olarak değerlendirmemek, her iki taraf için de keyifli ve tatminkar bir cinsellik olarak ele almak şarttır. Cinsel beraberlik yaşanmasına rağmen devam eden vajinismus tipi şikayetlerde de bu nedenle vakit kaybetmeden yardım almak gerekir

 

Vajinismus sorunu için ne gibi önlemler almalısınız?

 

Cinsel eğitim hem ilk ilişkide hem de ilerleyen zamanda mutlu ve kaliteli bir beraberliğe giden yolda ilk adımdır. Evlenmeden önce veya ilk ilişki öncesinde cinsellik konusunda uzmanlaşmış bir uzman ile cinsel hayata dair merak edilen ve endişe duyulan tüm konuların paylaşılması gerekir. İnternet ya da basılı yayına başvurulacaksa, doğru bilimsel verilen ve bilgilerin olduğu kaynakların seçilmesi büyük önem taşır. Yine yakın çevreden alınan bilgilerin de bir bilgi süzgecinden geçirilmesi ve mutlaka şehir efsanelerinden uzak durulması gereklidir. İlk gece korkusu ve balayı empotansı önlenebilir cinsel sağlık sorunlarıdır. Eksik ve kulaktan dolma yanlış bilgilerde cinsel hayatınızı yönlendirmemelisiniz.

 

Vajinismus sonradan oluşabilir mi?

 

Vajinismus bazı enfeksiyonlar, ameliyatlar veya kimyasal maddeler gibi nedenlerle sonradan da gelişebilir. Aşırı heyecan, cinsel uyarılmada problemler, vajinal kayganlıkla ilgili sorunlar, cinsel isteksizlik, ilişki sorunları da vajinismus sebebi olabilir. Bazı hastalar ise cinsellikten keyif alamadıklarını, ilişkiye girebilmelerine rağmen zorlanıp acı hissettiklerini belirtirler. Bu durumda altta yatan hormonal ve anatomik nedenler araştırılarak kadının cinsel dokusunda bir hassasiyet ve ilişkiyi önleyecek lokal bir sebep olup olmadığı incelenir. Hormonal ve organik sebepler ortadan kaldırılınca, başarılı bir terapi süreciyle vajinusmusun tedavi edilebilir bir sağlık sorunu olduğu unutulmamalıdır.

 

Kadın Cinselliği Uzmanı

Dr. Ece Hattat

 

Reklamlar

97 Yanıt

 1. always thinks that your business website is

  indexed by all major search engines like google, yahoo and bing. it also ensures that visitors find it easy to search your pages among millions of other web pages available on the net. if you find it tough to write good

 2. and here is where you get the

  chance to show them what you’ve got…but how?first, you need to look for online writing jobs. to make it easier for you, perhaps you should start searching for reputable outsourcing sites as they usually have this kind of job offers available

 3. the big corporate houses. most of them

  later on become entrepreneurs in spite of their respective fields of expertise. either way having expertise in managerial skill will help you in a lot of ways.master’s in business administration involves motivating employees, decision-making, supervis…

 4. had to go through them. now, imagine

  if i had just stuffed the points into one long paragraph. people like things that look nice, same for blogs. add a picture here and there, a bullet list, or even a video. remember, if you embed a lot of stuff

 5. lot. in fact, you should write like

  a journalist, emphasizing the who, what, when, where, and why.know the importance of seothe next step is to study seo strategy and tactics. you will be able to get online writing jobs even without knowing seo, but knowledge of it will

 6. get set up is to write high

  quality content. this will entice readers to subscribe to your blog if your information is good, and it’s a great way to get people to visit your blog more often for the good email tips that they are looking for.plus, when

 7. fail to select suitable categories for your

  posts then all your efforts are going to get into waste. if you could be successful in doing this, you will definitely be able to gain larger increments of traffic each and every day.2. social media and bookmarking sitesthere are a

 8. site easily.3. submit your blog’s url to

  top sites or directorieslet other bloggers find you by submitting your site’s url to a directory. it works exactly like a phone book. so it’s best to have an interesting name for your site. instead of having your name for the

 9. internet business today. business blogging is one

  of the most convenient ways of informing your clients about the developments of your business. however, you need to convey this information in a manner which will keep your bloggers engaged. dishing out interesting articles all the time is easier said

 10. good word processor like word, open office

  writer, and works etc. check your written content at a plagiarism-checking website like plagiarism.org, plagium.com, and copyscape. formattingselect an appealing font and good font size of your normal text, sub-headings and headings. you can also use h…

 11. look executive, but what you do not

  know is that they make your post complicated and your readers will not understand. this may really affect your business since prospective clients would leave your site and never come back because of using big words that they do not understand.avoid

 12. that you can trust with your important

  projects can be tricky, but done right, can result in a long-lasting relationship that can relieve you of all your writing burdens. the content of your website plays a very important role in its effectiveness online. perhaps once upon a time

 13. can actually show as many as five

  articles in a very attractive slide show appearance. it features titles and small description for every featured post, java-script effects, an image for every different featured post, navigation possibilities (when hitting a “title” the image appears…

 14. and you can just about post what

  you like within your site as long as your websites are clean, professional, and can be seen online.you couldn’t be further from the truth!if there is one constant on the web, it’s the undeniable fact that the general public are wising

 15. left with no choice but to write

  about that certain topic. now the problem in this scenario is the tendency of a writer to poorly perform or refuse to write due to his lack of interest in the assigned topic. what should be done? be flexible like how

 16. fill in make sure you give it

  a lot of thought, if this is done right to find yourself making extra money.first the blog title, in the blogs description and then the blog screenshot.make sure the blog title says exactly what he blog content is going to be

 17. an effective post. thankfully, article marketing service

  proprietors are experts in their fields and can direct business owners to experienced blog post writers for hire. although this may cost a bit more than hiring a writer directly, business owners can rest assured that the individual responsible for crea…

 18. learn how to utilize it properly in

  order to make it work.follow these easy steps to increase website traffic with blog post writing:pick a hot topic to write your blog post about. if you want serious traffic to your website, you need to write about very hot topics.

 19. plenty of options for finding blog post

  writers for hire online. these individuals are well-skilled in their fields and understand what it takes to write successful posts time after time. in the last several years, blogs have become an increasingly common way for business owners to maintain…

 20. is you want quality content. if you

  have crappy content no one will want to visit your blog and if they do they will leave because you have nothing good to offer. sometimes it can be hard to write good content. one of the best ways to find

 21. readers. this improves comments, interaction and involvement

  on your blog.attribution – your blog may have an attribution or copyright statement at the bottom of the page, but to make sure your readers understand that sharing the link to your blog or directing people to the blog is very

 22. blog sites related to your product as

  well. once these blog owners see that you redirect traffic to them, more often than not, they will end up reciprocating your listing and will add your blog link to their site.3. visit other blogs related to your topic and comment

 23. Official Regenerative Institute Vimeo Channel.

  The Regenerative Leadership Institute is the nation’s sustainable living, leadership and permaculture design school. We reconnect people with nature, remembering our collective heritage and creating a beautiful, thriving future. Join us and let’s cha…

 24. have all the information ready before you

  start writing the actual post so that it does not break the flow. to make things easier you can arrange the points in a manner that you would want to cover them in your post.contentit is the most important feature of

 25. Official Regenerative Institute Vimeo Channel.

  The Regenerative Leadership Institute is the nation’s sustainable living, leadership and permaculture design school. We reconnect people with nature, remembering our collective heritage and creating a beautiful, thriving future. Join us and let’s cha…

 26. blog.following are a few tips for creating

  a great blog article that will attract internet traffic.great, innovative contentof course good quality blog content is the first and foremost characteristic of a popular blog. and the content has to be well written and informative as well. after all,…

 27. to your blog post and getting ranked

  on the search engines.how to do a blog post that ranks high on the search enginesyou want to begin with the idea in mind of posting on purpose. for the business minded blogger i would even say you want to post

 28. laptop or computer. the key reason for

  this i believe is mainly because of the lack of a stable web connection. many individuals commuting haven’t got the luxury of an internet connection on their whole journey to work and as a consequence, have a tendency to read a

 29. exactly mean? let’s us say what you

  want to share is content. content may include any of the following, latest news around you, like job vacancies, exam and results declaration, admission or anything similar. tips and tricks with computer, gadgets like mobile, i pod, to just have fun

 30. plain “cupcakes”. when you focus the article

  around those words and just write informative articles containing the keywords once every hundred words, that is when the search engines will notice the articles. the search engines look for articles that have the keyword in them the right amount of

 31. avenues such as article marketing, your articles

  will be posted on a third-party web site and you’ll get almost none of the benefits of this form of altruism. all you’ll be doing is referring readers to those other businesses and organizations.how often should you blog?everyone has a different

 32. business professionals need to think more thoroughly

  about their audience. what kind of people might comprise their audience and what their needs and expectations are? identifying the audience early in the writing process will help determine what kind of information they need and how much they need to

 33. research paper form should approach creative writing

  as an important exercise, however. often, students learn a lot about themselves by entering an academic situation that is foreign to them. students who have never written poetry before may discover a new talent, while those who have been writing throug…

 34. a daily basis, and what you could

  stick with for years to come. then begin your internet search for ways to implement those things which you find most intriguing.if you love writing, there are websites where you can become one of the experts authors who writes articles for

 35. share information. nowadays, starting a blog is

  as easy as a,b,c, literally; a – visiting the blogging site, like wordpress, blogger b – signing up and c – selecting your blog name/title. after creating your blog, you now want to start creating posts. a post is basically the

 36. – this alone can help you get

  100′s of visitors. indeed choosing the best blogging platform can be pretty taxing for web site owners. with the variety of choices around, sometimes making the right choice is not that easy to do. each has its pros and cons, such

 37. and they need to be written from

  a personal standpoint in a conversational style. depending upon the nature of the blog, business owners may even choose to include their own personal opinions about different subjects or stray off-topic from time to time in order to seem more personabl…

 38. make another post for that.keeping it simple

  also refers to design.a complex design, with too many widgets, tabs and pictures, can make your blog much less attention-grabbing. you need each element to pop out and seize the reader’s interest.if there are too many “interesting” elements, the rea…

 39. get the most out of your blogging,

  keep reading.follow these proven methods for writing great blog posts:1. write for the readers. a good blog post will be written for the people reading it. what do they want to learn about? what are some things you could do to

 40. thanks for sharing an informative article. it

  is very useful for me. i wanted to thank you for this excellent read!! i definitely loved every little bit of it.cheers for the info!!!! & this is the perfect blog for anyone who wants to know about this topic. you

 41. become easier over time. blogging keeps you

  alert for blog ideas to write, ready to share your thoughts and business insights, gives you a sense of satisfaction in providing value, and, in the end, produces a lasting piece of work that benefits you and your company. from wikipedia

 42. flash overloads as they slow down the

  loading of the page and the reader will leave the site.7. urls – your urls must include the keywords and are vital just like the titles.these are simple techniques used by seo to make your blog successive. when you are thinking

 43. lot of money.if you are a blogger

  that dreams of making a lot more money, it is possible. however, it will require hard work, a lot of dedication and the proper knowledge. a blogger has to understand blogging, business, and marketing to make six figures. blogging will become

 44. site.time becomes very precious and you need

  to manage your resources carefully. one way of managing your time effectively is to outsource blog content writing to a professional writer; someone who loves to research, write, and give your blog a touch of extra professionalism.there are many more r…

 45. be appealing. especially to casual visitors who

  just stumbled on your blog and didn’t intend to read your posts.a beautifully designed wordpress theme is a blogger’s first line of offense in grabbing the attention of his or her visitor. it must be understood that a theme is a

 46. site authority you’ll have if you’ve had

  your blog up and going for that long with so many back links, domain age, and page rank. this will greatly aid in winding up on the first page of google’s search results.in closing, locating a good blog name takes work

 47. to the reader about something. preaching is

  the opposite of the old “show, don’t tell.” if you’re preaching, you’re telling. if you’re telling the reader to pity a character or to admire his good qualities, you’re preaching. if the reader can’t figure out how to feel about the

 48. this into a life time habit along

  with your writing. as you do not want to present imperfect writing to any of your readers to spoil your writing professionalism.9. once you have developed reader fans, keep a good focus on them and their reading needs. write on the

 49. her needs best.finding blog software different to

  the popular publishing systems that all people use to blog is really easy, but testing these scripts is time consuming and may bring unexpected surprises, including the finding of the perfect blog system.for the past few years blogs have been the

 50. a lot of meaning to the reader.

  in other words, your blog post will appear more interesting to readers if it is supported by good images.statistical facts give credibilitywhen you are writing about any topic, you can make a lot of value addition to it by adding statistics

 51. too vague and generalized, it will be

  difficult for you to stay focused on providing relevant, high quality blog posts. this lack of focus can prevent you from developing an authoritative voice that readers can identify with. additionally, websites and blogs containing generic content caus…

 52. and it won’t be long before you’ll

  have to be turning down jobs because you are just too busy.being a content writer can be very rewarding. once you are established the pay is good. you work from home and you can set your own schedule. you can take

 53. you might want to learn later. however,

  you can always call tech support. more knowledge equals more power and control. anyone that owns their own domain, with a hosting plan, certainly should have this knowledge.an important aspect of blogging is community and interacting with others online…

 54. the readers of the blog.6. frequency. more

  is better — more comments mean more backlinks and more visits. try to leave at least 5 posts a day at least 2 times a week.for this strategy to be effective, blog commenting should be something that you add to your

 55. to the others, but it can return

  fourteen percent to eighteen percent electricity rate.your questions, comments, suggestions or recommendations on how to make solar panels with photovoltaic effect are welcome! thank you for reading. there are many ways on how you can monetize your blo…

 56. or a blog of your own wherein

  you can express your feelings, share information and give advices to people with regards to your chosen niche. with this in mind, there are many ways on how you can effectively increase your blog’s online visibility. one of these is guest

 57. of the cpa training courses to further

  develop your skill set. it could mean getting a promotion or not, getting or losing that customer. also,think about the increase in your pay check, now that is worth a smile or two. do you have breast issues? has breast cancer nodded

 58. way. surely, there are scams out there

  promising to give you the universe just so that you will sign up to their phony programs. but there are also those that are legal and will help you make money in no time.the answer to the question, “how to make

 59. difficult, to try to keep track of

  several long and tightly spaced paragraphs is frustrating enough to send your readers in search of another way to find out what they want to know. bad writing is often bad because the writer tries too hard to make it good.

 60. others by promoting your client’s services. i

  suggest that you choose a niche you really love because you don’t want to join a forum on dogs if you hate pets.bloggingyou can start your own blog for free or write blog posts for a professional blogger who doesn’t have

 61. or writer and say something nice they

  will almost always appreciate it and return the favor.start profilingas an alternative to the above two styles, it’s just a profile. pick someone in your niche and write about them, all you got to do is make a summary and let

 62. it on the best blogging platform around,

  wordpress.orgif you are serious about your online business then investing in a blogging platform like this will pay off in the long run. in this article i want to clear up some of the myths about blogs and explain the best

 63. numbers is quality and relevance. in other

  words, you wrote a good blog post and you posted it to the right site where people will enjoy it. if you can do that, your post will be a success.i don’t bother checking pr or alexa rankings. i just use

 64. then you must hope to make a

  mark this year. 2011 witnessed a lot of bloggers failing and a lot of bloggers go on the top from the bottom. what were the differences between those two? who can be a successful blogger?in this post, i am going to

 65. you think that this is going to

  take too much of your time, don’t worry. you can hire a blog writing service that can help you create quality articles to use on your business blog.blog writing services can help you reach your audience with carefully written posts and

 66. just how important it is to backup

  your website in case your computer crashes or you accidentally mess up your website.if your theme needs extra basic featuresif you like your theme but it is missing some basic elements — like menus etc, these plugins might help (remember these

 67. nice way to earn extra money hosting

  ads on a website you already maintain anyway. adsense pays you for visitor clicks to the advertised products and/or services.advertisers pay for the added exposure they receive from google, and you get a portion of that revenue by directing bloggers to…

 68. even turned into a full-time business if

  that is your goal.1. blog writer. millions of blogs need to have content added to them at this moment.in the past twelve months google has made numerous adjustments to their algorithms that have hurt blogs that do not contain fresh content.

 69. what i wrote. when you start to

  write articles on your blog, you have to follow these instructions:- make your content easy to read- make a list with the most important keywords that your article should have- use headings as much as you can- highlight some important words-

 70. is key.passion and an interest in a

  subject are ideal when choosing what to write about. if you are writing a blog for pleasure, just going with that passion works well. if you are writing in hopes of building an income, then it becomes a bit trickier. you

 71. to work and so, you cannot expect

  instant results. but you must create the content by keeping keywords in mind; so that you can get the momentum on the search results page as soon as possible. bloggers should also make sure; that their blog supports all the features,

 72. higher chance of being clicked on by

  the user doing the searches.if you have not yet begun your search for a good seo article service to write content for your website, or if you not happy with your current seo article service, then here are some helpful suggestions

 73. point. you closing paragraph should reiterate the

  main points of the post as well as some sort of call to action for your readers. whether this is an invitation to leave a comment or ending with a question you are providing an urge to do “something” to your

 74. side which says ‘appearance’, under which you’ll

  find a tab saying ‘add new theme’. you must click on that button. you will find the button ‘upload’ on the top by clicking on it you’ll be able to browse for the free wordpress theme saved in your computer. select

 75. key question really rests with you. who

  do you want to be your client?here’s a few basic steps to get your writing business off the ground: examine your skill set and the type of writing you prefer to do (e.g., website copy, speech writing, how-to e-books, marketing copy

 76. involves the business or the brand. keeping

  the personal element ensures that there is more to the post than just product promotion – and frankly reading product promotional material is not really that entertaining.aim to maintain a consistent presence on your blog – it will keep you readership

 77. more than one site, so to blog

  on all would be impossible, and extremely time consuming. your efforts may be better served elsewhere while your professional bloggers keep the content side of things up to date with fresh quality articles.in all five cases, your site is growing. it

 78. it could cost you a passing grade

  in school or college. teachers and professors scrutinize essays, exams, term papers or a thesis based on strict formatting criteria. 5. it could cost you a writing competition when a perfect submission is selected over an “almost perfect” composition…

 79. client you are encouraged to closely inspect

  your chosen copywriter’s portfolio and verify any testimonials provided.at the end of the day it is the business owner and not the copywriter who should have ultimate authority over the handling of a project. it is the client’s choice whether to

 80. contain more than 3 or 4 phrases.

  one ideea, one paragraph, because having paragraphs with many phrases will make the text unreadable.before writing anything on your blog, you should know that using lines, or bullet points instead of paragraphs when you mention things like specificatio…

 81. prefer adam sandler or steve martin, and

  others will find all of these people funny. be sure to think about your intended audience and try not to alienate anyone with your humor. for the beginning humor writer, avoiding religion, gender, race, and politics might be the best way

 82. you can make it, and don’t forget

  to proofread it multiple times. good luck! there is the perennial question of how to get blog traffic on a consistent basis yet the simple answer is one that many do not want to face up to. there are many new

 83. the blueprint and the dedicated implementation it

  would entail, it may not bear huge positive results. therefore, the said plan would just result into a waste of money and energy, a loss on your part instead.a marketing campaign plan should not just be valuable because of correct strategy;

 84. feeds. together we will turn the tide

  on the niche marketer and get our readers back! really great blogs have the best articles, the best content, the best answers to the questions that we’re all looking for, so what’s missing from your blog’s life? we, the readers! instead

 85. is to guest post on other blogs

  and get a name in your niche. e-mail a bunch of blog owners in your niche and ask them if they are interested in having a guest post from you. if they e-mail you back then they are most likely interested.

 86. your intended customers. when you make blogs

  for your business, make sure that you select wordpress blog templates because this platform is undeniably easy to use and seo-friendly.making your business blogs has to be professionally done. but you see, hiring a website designer or developer is cost…

 87. unique thoughts, write them down in your

  articles. you will get crisp and well written articles. this is going to be an awesome habit for a professional writer.4. carry a spiral diary with you all the time. if you come up with a new idea write it down

 88. mlm, which means multi-level marketing.there is a

  high traffic blog about network marketing and how it is linked to a companies’ website which offers a wealth of information on how to succeed in this form of business. most of these blogs write about topics that are relevant and

 89. accurately and ethically represents his or her

  knowledge, opinions and professional voice.a ghost helps lawyers select topics and venues. a professional writer keeps up with legal news and can help you choose (or fine-tune) a topic so that it will catch the attention of print and electronic publish…

 90. if your name doesn’t represent a brand,

  or if you’re a celebrity, then go ahead. what you need is a name that will instantly get recognized, or at the very least, get stuck in their memory. when you pique their interest with your blog name, they will most

 91. attention organize your thoughts into relevant points

  and then focus on one point at a time. one thing that is imperative to the success of your blog is giving authentic information on your site. you have to make sure that every piece of information that you put on

 92. to drafting the plan, you must have

  a clear grasp of your objectives, which are essentially your subjective wishes based on actual conditions of the market.therefore, it is imperative that you first study the market well and identify the particular sector which you are targeting for the…

 93. arguments. this gives more room for each

  thought, making it is easier for the reader to notice and remember the main ideas in your writings.5. don’t try to get things too perfect – allow your skills to grow. you don’t have to be a perfect writer already, in

 94. cafe, relaxing as you sip your coffee

  and think of the proper sentence to type. that rosy picture is only accurate up to a point, however. online writing may have its perks, but it also has its pitfalls.the pitfalls of online writingthe good news is that it is

 95. company wants to provide the vendors with

  information quickly.ii) create a link around anywhere in the body of the blog. link your blog to the company website while fixing the aim of blog. but, how do you know if your blog matches with the site design? the answer

 96. your feelings are even more so. because

  feelings once put into words can either be sublime influencers of others (good), or bludgeons that harm others (bad). in the heat of emotion, how often do words escape our lips, which the instant spoken cannot be retracted, no matter how

 97. profilingas an alternative to the above two

  styles, it’s just a profile. pick someone in your niche and write about them, all you got to do is make a summary and let the world know what they are doing in your niche. you can tell everyone how that

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: