Birlikte Yaşamanın Zorlukları


İster evlilik yoluyla ister evlilik kontratı olmadan olsun, birlikte yaşamak, ilişkilerde atılabilecek en büyük adımlardan biridir. Partnerinizle aranızdaki bağı daha da güçlendirmesinin yanı sıra ilişkinin dinamiklerini de değiştirebilecek güce sahiptir.

Artık aynı evde yaşadığınız için birlikte olduğunuz her dakikanın mutluluk inde geçmesini beklememelisiniz elbette. Amacımız moral bozmak değil, yanlış beklentiler içine girmemenizi sağlamak. Çünkü biliyoruz ki mevcut ilişki aynı çatı altına girdiğinde, ilişki için yeni problemler de doğabiliyor.

Hazır mısınız?

Eğer aynı eve taşınmaya hazır hissediyorsanız, zorlu bir sınava, beklentilerinizin karşılanmamasına, biraz hayal kırıklığına ve tartışmalara da hazır olun. Aynı zamanda sevdiğiniz insana bakarak ve sarılarak uyanmanın, onunla mahremiyeti paylaşmanın sizi birbirinize daha yakınlaştıracağını bilerek mutlu olun.

Birlikte yaşamanın zamanlaması

Parterinizle ne zaman birlikte yaşayacağınız konusunda vereceğiniz kararı kolaylaştıracak bir formül ne yazık ki yok. Bazı çiftler birkaç aylık ilişkinin ardından birlikte yaşamaya başlarlar. Bazı çiftler de ancak uzun flörtün ardından evlendiklerinde birlikte yaşamaya başlarlar. Sizin için hangi zamanın doğru olduğuna en iyi siz karar verebilirsiniz.

Partnerinizin size bu konuda baskı yapmasına kesinlikle izin vermeyin. Çünkü hazır olmadığınız bir zamanda evlilik ya da birlikte yaşama, hayatı sizin için çok daha zorlaştırabilir. Birlikte yaşama konusunu aceleye getirmeden, birbirinizi yeterince tanımak için kendinize fırsat tanıyın. Birbirinizle zaman geçirin, hatta birlikte tatile çıkın ki beraber yaşadığınızda ne tür zorluklarla karşılaşabileceğinizi aşağı yukarı tahmin edebilin.

Senin evin mi benimki mi?

Evlilikse söz konusu olan, yeni bir ev kiralanması ya da satsın alınması gündeme gelir genelde. Ama nikah yapmadan birlikte yaşamaksa mevzu, “senin evine mi benimkine mi taşınmalıyız” hususu devreye girebilir. Eğer onun evine taşınacaksanız, şimdiye kadar kendine ayırdığı hayatından ve evinden kendinize yer açmanız gerekir. Tek kişilik evi “paylaşılan” bir eve dönüştürmelisiniz.

O mekana kendinize ait dokunuşlar katmanız, geçici olarak bir yerde kalıyormuş gibi değil de kalıcı olarak sizin yaşadığınız mekana dönüştürmeniz gerekir. Bu dönüşüm ister sizin eviniz olsun isterseniz de partnerinizin, çok kolay olmayacaktır. En iyisi birlikte yeni bir eve çıkmaktır. Böylece karşınızda, hiçbir eski anıyı barındırmayan boş bir tuval duracak ve bir çift olarak onu istediğiniz gibi renklendirebileceksiniz.

Para konusunda tartışma

Birbirinize çılgıncasına aşıksınız. Her anı birlikte geçirmek istiyorsunuz. Ama aynı evde yaşamaya başlayınca işin içine, pek de romantik olmayan bir mevzu giriyor: para. Bu konu ile ilgili tartışmalar gündeme geliyor. Kirayı kim ödeyecek, faturalar kimin sorumluluğunda olacak, birikim hesabınız olacak mı, her ikiniz de o hesaba katkıda bulunacak mısınız…?

Tüm bu sorunlar üzerine konuşmak kolay olmayacaktır. Üstelik bu mevzular hakkında konuşurken partnerinizin sizi şaşırtan yeni bir yüzüyle tanışmanız da olası.

Öncelikle ilişkinizin sağlıklı yürümesi için aranızdaki iletişimin güçlü olması gerekir. Para, aranızdaki en ihtilaflı konulardan biri olabilir. Adaletli, uygulanabilir ve ikiniz için de iyi çalışacak bir sistem bulmaya çalışın. Ödemeler ve diğer rutin harcamalarınız konusunda iyi bir işbölümü yapın. Zira tüm ödemelerin tek kişi tarafından karşılanması, zamanla daha büyük sıkıntı yaratabilir.

Sınırları çizin

Her zaman sevdiğiniz insana karşı en güzel, en eğlenceli halinizi sergilediniz. Ama artık birlikte yaşamaya başlıyorsunuz. Bunun her zaman böyle gitmesi pek mümkün değil. Aynı şey karşı taraf için de geçerli.

Her şeyden önce parterinize karşı eskiye kıyasla daha az çekici görünme olasılığınız mevcut. Onun da çoraplarını odanın ortasında bırakma, bulaşıkları yıkamama, pijamaları içinde aylaklık yapma halleri aranızdaki romansı hızla silikleştirebilir.

İletişiminizi koparmadan, ikinizin de en rahat olduğu halleri ve zamanları bilerek araya sınırlar koymaya karar vermelisiniz. Evet, güzel bir fantezi olabilir ama her zaman birlikte banyo yapmak zorunda değilsiniz. Ya da tüm bir tatil gününü pijamayla evde geçirmekten hoşlanıyorsa ona bu fırsatı tanıyıp kendi arkadaşlarınızla dışarıda buluşabilirsiniz.

Gizemli tarafınızı da korumanız gerekiyor elbette. Her cumartesi gecesini dışarıdan pizza ısmarlayıp DVD izleyerek geçirme alışkanlığını, zaman zaman evde ya da dışarıda romantik bir yemek buluşmasıyla değiştirin.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: