Güneş Gözlüğü


Güneş gözlüğü alırken hepimiz zorlanırız. Yakıştımı yakışmadımı ilk problemdir. Modern kadın olarak size 2011 güneş gözlüğü modellerini ve alırken dikkat etmeniz gerekenler konusunda birkaç öneri vermek istiyoruz…

Güneş gözlüğü alırken dikkat edeceğiniz ilk unsur size yakışıp yakışmadığı olmamalı. Gözlerinizin zarar görmemesi için bakılması gereken pek çok nokta var bunlardan dikkat edilmesi gerekenlerden bazıları şunlardır:

Güneşten koruyan bir gözlüğü tercih edin. Güneş gözlüğünün üzerinde öyle olup olmadığını belirten bir etiket olmalı. En önemli unsur camların gözlere zarar veren UV-A ve UV-B ışınlarını kesinlikle geçirmemesi.

Polarize cam isteyip istemediğinize karar verin. Polarize camlar yatık güneş ışınlarını filtre ederek göz kamaştırıcı parıltının miktarını azaltır. Bu özellikle araba kullananların bakması gereken bir özellik.

Işığı ne kadar engellediğini kontrol edin. Karda veya güneşli kum sahillerde yürüyüş gibi çok parlak ışığın bulunduğu ortamlarda koyu renk camlar gözlerinizin yorulmamasını sağlar. Özellikle de kar, beyaz kum ya da sudan yansıyan çok parlak ışığa gözleriniz maruz kaldığında geçici körlük yaşayabilirsiniz.

Dar ve küçük camlı gözlükler güzel durabilir ama yüzünüzü kenarlardan da saran kavisli camlar gözlerinizi daha iyi korur.

Çarpışmaya dayanıklı camdan yapılmış güneş gözlüklerini tercih edin. Böylece yüzünüze bir şey çarpsa bile ciddi göz incinmelerinden korunmuş olursunuz.

Gözlük camının rengi de önemli. Yanlış renkte cam kullanırsanız gözünüzün renkleri ayırması zorlaşabilir. Tavsiye edilen cam renkleri kehribar rengi, gri, kahverengi ve yeşil.

Gözlüğünüzün ağırlığını ölçün.

Gözlük yüzünüze tam oturmalı. Deneyin ve saplarının başınızı sıkmadığından emin olun. Büyük de gelmemesi gerekiyor. Birkaç dakika yüzünüzde kalsın ki acıtıp acıtmadığını anlayın.

Aynaya bakın. Gözlüklerin size yakışıp yakışmadığına karar verin.

Güneş gözlüğü alışverişine bir arkadaşınızla gidin ki fikrini alabilesiniz.

Yüz şeklinizi de hesaba katın. Her güneş gözlüğü herkese yakışmaz: Pilot gözlükleri hemen herkese yakışır ama en çok oval yüzlülerde iyi durur. Yuvarlak çerçeveliler kare yüzlülere yakışır. Dikdörtgen çerçeveliler kalp şeklinde yüzü olanlara, kare çerçeveliler ise yuvarlak yüzlülere uygun.

Bir-iki yıldır moda olan büyük çerçeveli gözlükler kıyafetinizi zenginleştirir.

Sıradışı çerçeveleri tercih edebilirsiniz. Çerçeveler kişisel tarzınızın bir yansımasıdır. Vintage gözlükler tercihiniz olabilir. Ancak klasikten hoşlanıyorsanız modası geçmeyen bir modeli alabilir ve her sezon gözlüğe para bayılmaktan kurtulabilirsiniz.

İlk girdiğiniz dükkandan bir güneş gözlüğü alıp çıkmayın. Seçici olun. Birçok farklı boyutta ve tarzda gözlük var. Size en uygun olanını bulana kadar aramaya devam edin.

Unutmayın ki çocuklar vakitlerinin çoğunu dışarıda geçiriyor. Bu yüzden çocuklara da bu kriterleri göz önünde bulundurarak gözlük alın. Ucuz ve oyuncak gözlükler almaktan kaçının.

İpuçları

Takmadığınız zamanlarda gözlüğünüzü kutusunda taşıyın. Yoksa üzerine oturup kırabilir veya camlarının çizilmesine neden olabilirsiniz.

Güneş gözlüğünü nerede kullanacağınızı düşünün. Eğer spor yapıyorsanız, basketbol oynarken gözünüzden fırlamayacak, bisiklete binerken gözünüze sineklerin kaçmasına engel olacak ve siz terlerken camları buhar olmayacak bir modeli seçmenizde fayda var.

Bazı sporcular kehribar, hatta sarı renkli camlı gözlükleri tercih ediyor. Çünkü bu renkte camlar görüşlerini kuvvetlendirdiği gibi, gözlerini de koruyor.

Eğer numaralı gözlük kullanıyorsanız, tek ihtiyacınız olan o gözlüklerin üzerine takılan cinste camlar. Eğer numaralı gözlüğünüz zararlı ışınları engelleyen camlara sahipse, üzerine takılan renkli camların parlak ışığı engellemesi yeterli.

Reklamlar

Bir Yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: