Parayı hesaplı harcama tüyoları


Ay sonu gelmeden elinizdeki para uçup gidiyorsa, kredi kartı borçlarınız boyunuzu aştıysa elinizdeki paranın hesabını iyi yapmak ve para harcama alışkanlıklarını değiştirme zamanı geldi demektir…

Tutumlu olmaya, para biriktirmeye karar verdiğimiz zamanlarda bile ne yazık ki paranın elimizden akıp gitmesine engel olamıyoruz. Bir kahve içmek için oturduğumuz mekanda masamızı donatmadan kalkmadığımız, bir paket makarna için gittiğimiz marketten koca bir sepeti doldurarak çıktığımız zamanlar oluyor. Bu durum ya tasarrufa fırsat vermiyor ya da ayın sonunu zor getiriyoruz.

Bu gidişe dur demenin zamanı geldi! Eğer siz de paranızın her geçen gün gerekli-gereksiz pek çok şey için elinizden kayıp gittiğini görüyorsanız, hesaplı harcama yapmak için kolları sıvamalısınız. İşte, Modern Kadın sizin için hazırladığı parayı hesaplı harcama yolları…

Fiş alın

Fiş ya da fatura almayı alışkanlık haline getirin. Bunlara bakarak satın aldığınız şeyleri aylık olarak yiyecek, kozmetik, kıyafet gibi kategorilere ayırın. Böylece neye ne kadar harcadığınızı bilerek bir sonraki ayın hesabını çıkarabilirsiniz.

Örneğin belki asıl harcamayı market alışverişine değil, kozmetiğe yapmışsınızdır. Buna göre bir sonraki ayda market alışverişinden kısmak zorunda kalmaz, kozmetik stantlarına fazla yaklaşmamanız gerektiğini bilirsiniz.

Mddern Kadın öneri: Her ayın sonunda fişleri gözden geçirip, gereksiz harcamaları tespit edebilirsiniz.

Kart ya da nakdi seçin

Artık hepimizin cüzdanları banka ve kredi kartlarıyla dolu. Alışverişte hem kart kullanıp hem de nakit para harcayınca ne yazık ki hesap yapmak pek mümkün olmuyor. Bir yerden sonra ipin ucu iyice kaçıyor.

Siz iyisi mi aynı anda hem kart hem de nakit para taşımayın cüzdanınızda. Taşıyacaksanız bile karar verin ve sadece kart ya da sadece nakit kullanın alışverişlerinizde.

Modern kadın öneri: Kaç tane kredi kartınız var? Cevabınız sizi bile şaşırttı değil mi? Hesabınızı bilmek için her şeyden önce kart sayısını azaltmak işe yarayabilir.

Kartınızda sınırlı para tutun

Banka kartınızda bütün paranızı tutmayın. Örneğin sadece market alışverişleri için belli bir miktar bulundurun kartınızda. Haftalık olarak ya da aylık olarak bu karttaki parayı güncelleyin.

Böylece bütün bir maaşınızı kartta bulundurarak, kartın içinde ne kadar paranız kaldığını bile bilmeden çılgınca harcama hastalığından kurtulmuş olursunuz.

Harcamalarınızı yazın

Hesaplı para harcamak için “yazmak” iyi bir yöntem.

Satın aldığınız her şeyi fiyatlarıyla birlikte not edip aylık liste çıkarın. Hangi konuda ne kadar para harcadığınızı değerlendirin. Bir sonraki ayı ona göre hesaplayın.

Modern Kadın öneri: Yazmak, harcamalarınızı takip etmenin en iyi yoludur.

Günlük limitinizi aşmayın

Kendinize günlük para harcama limiti koyun. O gün limitinizi doldurmazsanız, ertesi gün daha fazla harcama hakkı verin kendinize. Ya da tam tersi; o gün limiti aştıysanız, ertesi gün günlük limitinizin altında para harcamaya çalışın.

Bunu düzenli olarak sürdürürseniz cep harçlığınız olarak aylık ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu bilir, maaşınızdan her ay sabit bir miktarı cep harçlığı yapabilirsiniz.

Market indirimlerini takip edin

Marketlerin indirim günlerini takip edin. Bunun için market broşürlerini dikkatle inceleyin. Ürünlerin fiyatları marketten markete değişebiliyor. Aynı ürüne daha fazla para ödemeyin!

Tüm ihtiyaçlarınızı aynı anda aynı marketten almak zorunda değilsiniz. Broşürlerden işaretlediğiniz indirimli ürünlere göre ihtiyaçlarınızı birkaç marketi dolaşarak karşılayın.

Modern Kadın öneri: Marketlerin özel indirim ve kampanya kartlarından edinin. Böylece indirimli alışveriş yapabilir hem de harcamalar karşılığında ödüller kazanın.

Sezon sonu indiriminden yararlanın

Kıyafetleri sezonun başında almak yerine sezon sonunu, özel indirim günlerini bekleyin. İnternetten alışveriş yapmak da fiyatları kıyaslama konusunda işinizi kolaylaştırır.

Kredi kartı limitinizi artırmayın

Kredi kartları, harcamanın ayarını kaçırmamızı sağlayan yegane tehlike! Bankalar yılın belli zamanlarında limit artırımına gidiyorlar. Vaat edilen kart limiti maaşınızın iki katından epey fazlaysa bankanın limit artırma talebini reddedin.

Modern Kadın öneri: Kredi kartınıza gelen yıllık kart ücretini ödememek için bankanızı mutlaka arayın.

Alışveriş listesi hazırlayın

Alışverişe çıkmadan önce bir liste hazırlayın. Her zaman hazırladığınız listeye sadık kalmaya özen gösterin. Çünkü bu liste sadece ihtiyacınız olan şeyleri içeriyor olacaktır. Oysa liste dışına çıktığınızda ihtiyacınız olmayan pek çok ürün için çılgınca para harcamak işten bile değil.

Elinizde paketlerle yükünüzü artırıp cüzdanınızı hafifletmeyin!

Evde yemek yiyin

Her gün dışarıda yemek yiyerek ya da dışarıdan sipariş vererek tutumlu olamazsınız. Evde yemek yapma alışkanlığı edinin. Elbette arkadaşlarınızla sosyalleşmek için dışarıda bir mekanda buluşmak gerekebilir. Ancak evde buluşmalar düzenlemenin her zaman daha hesaplı olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Hesaplı alışverişle masanızı donatıp arkadaşlarınızla keyifli dakikalar geçirmek, dışarıda minik porsiyon yemeğe olukla para harcamaktan daha mantıklı görünüyor. Ne dersiniz?

Bir kenara para ayırın

Harcamalarımızı kontrol altına aldık. Peki tasarrufa başlamaya ne dersiniz?

Bir köşeye atacağınız küçük miktarda paraların, zamanla çok büyük birikimlere dönüştüğünü görebilirsiniz. Bunun için kupon kesmeniz veya kullanılmış kahve filtrelerini yıkayıp yeniden kullanmanız gerekmiyor.

Reklamlar

2 Yanıt

  1. what about 10? what if 100 wrote

    about it? what if all 100 wrote about it all at the same time?what if all 100 wrote about your new food at the same time, and that time happened to be just before the holiday shopping season began?tapping into potentialtoo

  2. contribute once you give them permission to

    write about what they know best – themselves!this may seem like a no-brainer, but with the pressures of teaching, most teachers find they are cutting creative stuff out and as a result, spend an even shorter time on creative story writing

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: