Ağız kokusunun nedenleri


Dişler arasında kalan besin artıkları, çürük dişler, gerektiğince temiz tutulmayan protezler, paslı dil, piyore denilen cerahatli diş eti hastalığı ağzı kötü kokutan rahatsızlıklardır
Ağız kokusu, kişinin çevresini bazen de kendisini rahatsız eden bir durumdur. Ağız veya nefes kokusunun en çok rastlanılan nedeni kişinin yedikleri ve içtikleridir. Bunların başında alkol, sarmısak, soğan, sigara gelir. Yenen yiyeceklere bağlı kokular, keskin ve kalıcı değildir.

Eğer sebep yenilen veya içilenler değilse, ağız kokusu dendiğinde öncelikle akla gelen ağzın içinde, dişlerde ve diş etlerinde çoğalan bakterilerdir. Bakterilerin ürettiği uçucu kükürt bileşikleri gibi maddeler ağız kokusuna yol açar. Bakterilerin sebep olduğu tek sorun tabii ki ağız kokusu değildir, bunlar diş ve diş eti hastalıklarının da nedeni olabilirler. Ağız kuruluğu olan kişilerde ağız kokusu daha sık olur, bunun nedeni, tükürüğün koruyucu etkisinin azalmasıdır. Tükürüğün çok önemli bir faydası da içindeki koruyucu enzimlerle ağız içindeki bakteri sayısını düşük tutmaktır.

Çeşitli rahatsızlıklar neden olur

•Bademciklerin iltihaplanması, aftlı ülserler, sinüzitler, dil, damak, yutak, ağız içindeki yaralar ve tümörler, burun-boğaz bölgesi tümörleri.
•Bronş ve akciğer hastalıkları. (apse, tüberküloz, tümör vb.)
•Sindirim sistemi hastalıkları (yemek borusu divertikülü yani cep teşekkülü, yemek borusu hastalık ve kanserleri) mide fıtığı, gastritler (özellikle midede Helicobacter pylori adında bir bakterinin varlığında), bazı ülserler, mide tümörleri.
•Üresi yüksek olanlarda, şeker hastalarında, karaciğer komaları.
•Antihistaminikler ve antidepresanlar gibi ilaçlar, tükürük salgısını azalttıklarından ağız kokusuna neden olabilir.

Sebep ciddileştikçe kokunun karakteri de ağırlaşır ve rahatsız edici hale dönüşür. Kişiler kendi ağız kokularını fark edemedikleri için, eğer yakınlarınızda böyle bir durum gözlerseniz ve özellikle bu koku kalıcı, tekrarlayan bir durumdaysa, muhakkak kendilerini hekimleriyle görüşmeleri konusunda uyarın. 

Diş fırçalamaya özen gösterin

Dişleri düzenli olarak fırçalamanın ağız kokusunu gidermek için ilk akla gelen önlem olduğunu hemen herkes bilir ama, diş fırçalarken önemli bir nokta da yanakların içini ve dilin üstünü de fırçalamaktır. Dilin özellikle arka bölümlerinin fırçalanması çok faydalıdır. Aslında burada en doğru yol, diş hekiminizden ağız içinizi nasıl temiz tutacağınızı ve dişlerinizi etkili bir şekilde nasıl fırçalamanız gerektiğini öğrenmenizdir.

Sakız çiğnemek iyi gelir

Ağız yıkama çözeltileri, gargaralar, spreyler ve çiğneme tabletleri gibi ürünlerin diş fırçalamanın yerine geçmediğini unutmayın. Bunların çoğu sadece gerçek sorunu, bir süre için maskelemeye yarar. Fırçalamak yerine ağız yıkama suyu kullanmak kişinin duş almak yerine, deodorant, parfüm kullanmasına benzetilebilir. Sakız çiğnemeninse ağız kokusuna etkili olduğu tespit edilmiştir. Sakız çiğnemek tükürük miktarını ve akışkanlığını artırarak, dil sırtına yıkama etkisi oluşturur ve ayrıca ağızda bakterilerin yerleşmesini kısmen engeller.

Ağızdaki bakterilerin ürettiği ve kötü kokuya neden olan uçucu kükürt bileşiklerinin, çinko gibi metallerle birleşerek uçucu olmayan metal sülfürleri oluşturduğu bilinmektedir. Bu bileşikler uçuculuklarını yitirdiklerinde, artık koku sebebi olamazlar. Bunun için metal bileşikler içeren gargaralar ağız kokusuna karşı kullanılabilir. Özellikle çinko içeren gargaralar daha etkilidir.

Doğal çözümler

Elma, çilek, limon ve portakal gibi meyvelerle nane, kereviz, maydanoz, havuç gibi sebzeler ve karanfil, çörekotu gibi baharatlar ağız kokusuna karşı kullanılan geleneksel çarelerdir. Yoğurdun içinde bulunan bakterilerin, ağızda kötü kokuya neden olan kükürtlü bileşikleri azalttığı bildirilmiştir.

Düzenli diş fırçalama ve diş ipiyle temizlik gibi hijyen önlemlerine rağmen ağzında koku hisseden veya yakınları tarafından uyarılan bir kişi, öncelikle diş hekimine, kulak-burun-boğaz uzmanına görünmelidir. Eğer sebep bulunamazsa, doktorunuz akciğer, yemek borusu, mide gibi organların tetkikini ve bazı laboratuar tahlilleri isteyebilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: