Elektrik Faturanız Nasıl Azalır?


Elektirik harcamanızı azaltarak bütçenizi koruduğunuzu ve doğaya faydalı olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz. Bunlara dikkat ediyor musunuz?

Şofben kullanırken

Uzmanlar, şofbeni gün boyu açık tutmanın en iyi yol olduğunu söylüyorlar. Şofben, belli bir ısıya ulaştığında, enerji tüketimini kesiyor. Su basıncını düşük seviyede tutmak önemli bir tasarruf yöntemi; çünkü basınç arttığında, şofben daha fazla elektirik kullanıyor. Elektiriğinizi ve bütçenizi korumak için, basınç ayarını kontrol edin ve ihtiyacınız kadar sıcak su kullanın.

Işıkları açık bırakmayın

Işıkları açıp bırakmak fazla elektirik enerjisi tüketilmesine sebep olur. Bu yüzden açık bırakmak daha iyi bir tasarruf yöntemidir. Işıkları açtığımız anda, yalnızca otuz saniye süresince elektirik enerjisi harcıyoruz. Oysa ışıkları açık bıraktığımızda, açık kaldıkları süre boyunca, enerji tüketmelerine neden oluyoruz. Uzmanlara göre gereksiz ışıklar hemen kapatılmalı.

Bekleme modu yerine fişi çekin

Uzmanlar aktif olarak kullanımda olmayan ev aletlerinin tek başlarına ciddi bir elektirik enerjisi tüketimi olmadığını; ancak birden fazla olduklarında önemli oranda elektrik israfına yol açtıklarını söylüyor. Bu nedenle, televizyon, uydu alıcı, DVD oynatıcı, mikro-dalga fırın gibi elektirikli ev aletlerinin kullanılmadığı zamanlarda kapalı tutulmasını elektirik tasarrufu açısından önemli bir adım olduğunu söyleyebilriz.

Şarj aletlerini işiniz bitince fişten çekin

Şarj aletleri, aktif olarak kullanılmasalar bile, prize takılı oldukları süre içerisnde enerji kullanmaya devam ederler. Aynı biçimde, dizüstü bilgisayar, MP3 çalar gibi şarj edilebilir bateriye sahip olan tüm cihazların şarj aletleri, kullanımda olmasalar bile, prize takılı oldukları sürece beli bir oeanda enerji tüketimine neden olurlar. Uzmanlar, kullanılmayan şarj aletlerini prizden çekmenin uzun vadede önemli bir tasarruf yöntemi olduğunu söylüyorlar.

Bilgisayarınızı kullanmadığınızda kapatın

Teknisyenler, eski bilgisayarlarda böyle bir sorun görülmesine karşın; günümüz bilgiayarlarının alt yapısının oldukça sağlamlaştığını, dolayısıyla bilgisayarı sıklıkla açıp kapatmaktan doğacak herhangi bir sorunun söz konusu olmadığını söylüyorlar. Bu nedenle, eğer bilgisayarın başında bir saatten uzun bir süre için kalkıyorsak, bilgisayarı kapatmak, eğer kısa süreliğine ayrılıyorsak da monitör ekranını kapalı tutmak önemli bir tasarruf yöntemi olabilir.

Su ısıtıcılarına sıcak su elektrik miktarınız azaltmaz

Su ısıtıcıya sıcak su koymak amacıyla musluğu kullandığımızda; hem şohbenin enerji tüketmesine neden oluyor hem de suyun ısınmasını beklediğimiz süre içerisinde, gereğinden fazla su tüketmiş oluyoruz. Bu durumda en iyi tasarruf yöntemi yalnızca ihtiyamız kadar olan suyu ısıtmak olabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: