10 dakikada ilişki tamiratı


Bir şeylerin doğru gitmediğini fark ettiğiniz ilişkinizi tamir etmek için 10 dakikanın yeterli olabileceğini biliyor muydunuz? Nasıl olduğunu öğrenmek için yazımızı okuyun.

 

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, çiftler günün sadece 10 dakikasını özel olarak partnerlerine ayırabiliyor. Mademki sadece 10 dakikanız var; o halde bu kısacık zaman dilimini daha da kaliteli hale getirin!

Geçen hafta, partneriniz için ne kadar bir zaman dilimi ayırdınız? Tam olarak bir süre veremeseniz de, muhtemelen televizyon karşısında pineklemekle geçirdiğiniz süre, sevgilinizi öptüğünüz süreden çok daha fazladır. Ya da kız arkadaşlarınızla oturup dedikodu yapmak, onun hayatında neler olup bittiğini dinlemekten çok daha tatlı gelmiş olabilir…

Partnerimin her şeyiyle ilgileniyorum diyerek ısrar da etseniz, İngiltere’de bir milyon kadın üzerinde yapılan bir araştırmaya göre; maalesef kadınlar “kaliteli” bir şekilde partnerleri için 24 saatin sadece 10 dakikasını ayırabiliyor. Bu arada beraber uyumak, kaliteli vakit geçirmekten sayılmıyor, hemen belirtelim! Yan yana oturup televizyonda aynı programı seyretmek de, bu “kalitesiz” kategorisine giriyor… Kısacası; aynı odada oturmakla, beraber bir şeyler paylaşmak aynı şeyler değil!

Hafta sonu evliliği

Düşünsenize; her ikiniz de çalışıyorsunuz. Zaten günün büyük bir bölümünü çalışarak ve yorularak geçiriyorsunuz. İşten eve geliyorsunuz, yemek yiyor ve ardından siz kitap okurken o da televizyonda maç özetlerine bakıyor…

İlişki uzmanlarına göre, monoton ilişkilerin bir adı da var: Hafta sonu evliliği! Hafta arası iş, güç vaktinizi alırken seks, sinemaya gitmek, alışveriş yapmak ya da kavga etmek bile hafta sonlarına sıkıştırılıyor.

Uzmanlar, ilişkinin sağlığı açısından son derece tehlikeli olan bu durumu ancak ve ancak partnerinize her gün 10 dakika dahi olsa, “Özel” vakit ayırarak kurtarabileceğinizi söylüyor. Aksi takdirde ilişkinizin bir iş ortaklığından hiçbir farkı kalmayacak!

Bu vakti yaratamayanlar ise, hayatındaki öncelikleri gözden geçirmeli. Kısacası ilişkiniz mi, yoksa kendi hayatınız mı öncelikli, bir karar verilmeli.

 

Bir de çocuk varsa…

Aslında partner için vakit ayırmakla da iş bitmiyor. Önemli olan vakit ayırmaktan çok; vakti nasıl geçirdiğiniz. Beraber şekerleme mi yapıyorsunuz, göz göze bakışarak hiç konuşmadan oturuyor musunuz, kavga mı ediyorsunuz, yoksa birlikte yemek mi yapıyorsunuz?

İşin içine bir de çocuklar girdi mi, çiftlerin baş başa kalabilmesi daha da zorlaşıyor. Anne ev işleriyle birlikte çocukların yemeğiyle uğraşırken, baba da genellikle çocuklara kitap okuyarak ya da onlarla oyun oynayarak vakit geçirebiliyor. Dolayısıyla yine ortak bir paydada buluşup, çocuklarla birlikte katılabileceğiniz aktiviteler bulabilirsiniz. Şarkı söylemek, aile oyunları oynamak gibi…

Aslına bakarsanız, televizyon seyrederken partnerin ayağına masaj yapmak bile, ilişkiyi pozitif yönde tedavi edebiliyor. Dolayısıyla ilişkinizin sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlamak ve partnerinizi elinizde tutmak istiyorsanız; ilişkinizi bir kez daha gözden geçirip, mono-tonlaşmış hayatınıza çekidüzen verebilirsiniz.

İLİŞKİNİZİ KURTARMAK İÇİN!

1.10 dakikayı iyi değerlendirin

İkinizden biri sabahlan daha önce kalkıyorsa kahvaltıyı hazırlayıp, beraber yiyebilirsiniz. Unutmayın; önemli olan vakit yaratmak değil, yaratılan o vakti nasıl geçirdiğiniz.

2. Mail atın ya da mesaj çekin

Gün içinde sevgilinizi arayıp akşam yemeğinde ne yapacağınızı sormak yerine ona sürpriz yapıp; ona aşkınızı anlatan bir mail atabilir ya da mesaj çekebilirsiniz.

3. Seks için zorlamak gereksiz

Duygusal bir yakınlaşma ya da içten gelen bir seks yapma isteği hissetmiyorsanız, birlikte olmayın, istekli olduğunuz zamanda da, özel 10 dakikayı sekse ayırabilirsiniz.

4. Ortak noktaları artırın

Bir ilişkiyi sadece birlikte alışveriş yapmak, gezmek ya da yemek hazırlamak besleyemez. Arada değişiklik yapıp birlikte şarkı söyleyebilir, oyun oynayabilir ya da güleceğiniz başka aktiviteler yaratabilirsiniz. Böylece ona olan sevginizi göstermek için hafta sonlarını beklemek gerekmez.

 

Reklamlar

Bir Yanıt

  1. bencede ortak noktaları artırmak lazım

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: