Hamilelikte yaşanan sıkıntılar


Mide bulantısı, kaşıntı, ödem, kramplar, bel ağrısı, yorgunluk, ciltteki değişimler, diş sağlığı, burun kanaması, kabızlık, çatlaklar… Hamilelikte yaşayabileceğiniz tüm sıkıntılar ve çözüm yolları.

Hamile birçok kadının şikayetidir; “Bugün midem çok bulanıyor” veya “Bel ağrısından ayakta duramıyorum”… Hamilelik döneminde yaşanan bu sıkıntıların önlenebileceğini veya ciddi oranda azaltılabileceğini biliyor muydunuz? İşte; bulantı, kusma, sık idrara çıkma ya da bel ağrısı gibi gebelik döneminde yaşanan şikayetlerin sebepleri ve bu şikayetleri önleme yolları…

Bulantı ve kusmalar

Gebeliğin özellikle başlarında oluşan bulantı ve kusmaların nedeni, gebelik ile artmış olan bazı hormonların sindirim sisteminde oluşturduğu değişikliklerdir. Bazı kokular, yiyecekler, kahve, koyu çay, ani hareketler, tansiyon düşmesi ve duygusal stresler bulantı hissini oluşturabilir. Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Remzi Aydın bu hissi azaltmak için yapılması gereken ana şeyin, uyaranı uzaklaştırmak olması gerektiğini söylüyor. Midenin boş kalmaması için sık (en az 6 öğün) yemek, aşırı şişkinliği önlemek için yemek miktarını azaltmak, yağlı, hazmı zor ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmak ve duygusal gerginlik yaratan ortamlardan hızla uzaklaşmak gerekir. Hiç unutulmaması gereken şey ise bu durumun tamamen normal olduğu ve zamanla mutlaka geçeceğidir.

Sırt ve bel ağrıları

Sırt ve bel ağrıları, omurgamızı dik tutmamızı sağlayan, sırt ve karın bölgesindeki kasların dengeli kasılmasıdır. Karın bölgesinde ortaya çıkan ağırlık artışını dengelemek üzere, sırt kasları daha fazla kasılmaya ve bel kavisi artmaya başlar. Kaslardaki aşırı yorgunluk ve bağlardaki gerginlik ağrı nedeni olabilir. Bunu engellemek için karın kaslarını güçlendirici, sırt kaslarını geren egzersizler yapmak (hamile jimnastiği, hamile pilatesi, yüzme, yoga gibi), ergonomik koltuklarda dinlenmek, düzgün oturma pozisyonu seçmek ve arada bir dinlenmek faydalı olur.

Sık idrara çıkma

Hamilelik sürecinde oluşan yapım faaliyetleri metabolizma hızının yükselmesine, bu da atık madde artışına neden olur. Vücut bunları atmak üzere böbreklerin çalışmasını artırır. Hormonal etkilerin de yardımı ile idrar kesesi daha sık kasılır ve sık idrar yapma isteği duyurur. Bunun tamamen normal olduğunu bilmek ve sıvı alımını kısıtlamamak çok önemlidir. Bilinmesi gereken, idrar yaparken yanma hissi oluştuğunda ve aşırı miktarda idrar olduğunda doktora başvurulması gerektiğidir. Bu gibi durumlarda idrar yolu enfeksiyonu veya gizli şeker gibi hastalıklar araştırılır.

Göğüslerde aşırı hassasiyet

Gebelik süresince göğüslerlerde süt üretimini sağlamak üzere aşırı bir yapım ve gelişme yaşanır. Bu süreç meme dokusunda ısı artışı ve hassasiyet oluşumuna yol açar. Büyüyen göğüslerin ölçüsüne uygun sutyen kullanımı ve nemlendirici krem ile cilt bakımı ana önlemlerdir. Ayrıca, bu hassasiyetin geçici olduğunu unutmayın.

Aşırı yorgunluk

Hamilelik boyunca sürekli bir yapım faaliyeti olduğundan, vücudun dinlenme ihtiyacı artar. Buna direnmek yerine günde en az 8 saat uyku yanında kısa, mesela 10 dakikalık dinlenme molaları yapmak ve açık havada yürüyüş yapmak en iyisidir. Bu yorgunluk hissinin aşırı boyutlara varması durumunda enfeksiyon, depresyon gibi hastalıkların araştırılması için doktora başvurulması gerekir.

Mide yanması

Mide çeşitli sindirim faaliyetlerinin sürdürüldüğü üst ve alt çıkışlarının bu çalışma süresince kapalı tutulduğu bir organdır. Gebelik hormonlarının etkisi ile midenin boşalması zorlaşırken, midenin asidik içeriğinin yemek borusuna doğru çıkması ve burada yanma oluşturması sık rastlanılan bir durumdur. Bunu önlemek için midenin boşalmasını geciktiren yağlı ve hazmı zor yiyeceklerden uzak durmak, öğün miktarını azaltıp sıklığını arttırmak, yemek yedikten sonra en az 2 saat yatmamak gerekir.

Kramplar

Hamilelik döneminde hemen her anne adayının şikayetidir kramplar… Hamile olmasak da rahatsız edici bir istemdışı kas hareketi olan kramplar, özellikle bu dönemde bizi uykumuzdan uyandırmaya bile varan güce sahiptir. Hamileliğin özellikle ikinci ve üçüncü aylık periyotlarında (özellikle 24’üncü haftadan itibaren) hissedilen bu kramplar zaman zaman kısa süreli olurken, zaman zaman da 10 dakikaya kadar varabiliyor.

Çatlaklar

Hamilelikte oluşan çatlakların nedenleri; hormonal değişim, derinin gerilmesi ve kilo artışına bağlı. Bu çatlakları tamamen engellemek mümkün değil. Ancak derinin nemini, yağını artıran, elastikiyetini koruyan genellikle lokal kullanılan birtakım ürünlerle olabildiğince az oluşması sağlanabilir. Bunun dışında gebelik esnasında bol su içmek, sebze ve meyve tüketimine dikkat etmek faydalı olabilir. Gebelik öncesinde spor yapanlarda ve sigara içmeyenlerde çatlakların daha az görüldüğünü de hatırlatalım!

Kaşıntı

Gebelik sırasında anne adayını hem fiziksel olarak hem de bebeğine zarar gelip gelmeyeceği konusunda endişelendiren durumlardan birisi de kaşıntılardır. Pek çok kadın gebeliğin seyri sırasında vücudun belirli bölgelerinde ya da genelinde değişik derecelerde kaşıntı sorunu yaşar.Hemen herkeste görülebilen basit kaşıntılar ile başa çıkmak için alınabilecek basit önlemler vardır.

Kabızlık

Gebelikte kabızlık oldukça sık rastlanan bir durumdur. Sebeplerinden biri gebelikte hormon düzeylerindeki artışa bağlı olarak bağırsaklarda yaşanan kas dokusu gevşemesi, diğer bir sebebi ise büyümekte olan uterusun baskı yapmasıdır. Ama bu çözülemeyecek bir durum değildir.Lifli gıdalar tüketerek, su alarak ve egzersizi artırarak kabızlığı yenmek mümkün.

Diş problemleri

Eğer hamileyseniz veya hamile kalmayı düşünüyorsanız, diş ve diş etlerinize özellikle dikkat etmeniz gereken bir dönemdesiniz. Hamilelikte çürük eğiliminin artması, enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla alınan karbonhidrat miktarındaki artış ile ilgili olabilmektedir. Bazen dişler çürüyebilir, böylece düşmelere neden olabilir.

Burun kanaması

Gebe bir kadının günün herhangi bir anında ortada hiçbirşey yokken birden burnunun kanamaya başlaması çok da nadir karşılaşılmayan bir durumdur. Bu kanamalar birkaç damla olabileceği gibi zaman zaman çok daha şiddetli olabilir. Kanamalar bazı kadınlarda ara sıra görülürken bazı kadınlar ise hemen hemen her gün benzer kanama atakları yaşayabilirler.Alınacak bazı basit önlemler ile burun kanamalarının önüne geçilebilir.

Ciltteki değişiklikler

Gebelik, anne adayının tüm hayatısını ve bedenini etkileyen ve değiştiren bir dönem. Bu dönemde vücuttaki bu değişimden cilt de payını alıyor, bir kabuk değişimi yaşıyor. Lekeler, çatlaklar, varis, ödem, tüm gebelerin ortak sorunları… Ciltte olabilecek en belirgin değişiklikleri okumak için Gebelikte cilt neden değişir? yazımızdan tüm detayları bulabilirsiniz. Hamilelere ve yeni annelere cilt bakım önerileri yazımızı da tıklayıp tavsiyelerimizi okuyabilirsiniz.

Ödem

Hamilelikte ödem oldukça sık rastlanan ve ciddiye alınarak doktor takibi yapılması gereken bir konudur. Özellikle hamileliğin son dönemlerinde artan ödemleri azaltmak içinse uzun süre hareketsiz bir şekilde ayakta kalmamak, ayakların altına yastık koyup yüksekte olacak şekilde uzanmak ve tuz tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekir. Eğer ayaklardaki ödeme bir de eller, el bilekleri, göz kapakları ve yüzde oluşan şişkinlikler ekleniyorsa bu durum gebelik hipertansiyonu (preeklampsi) olabilir ve doktora başvurmayı gerektirebilir.

Reklamlar

Bir Yanıt

  1. Paylasim icin Tesekkurler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: