Tartışmanın Püf Noktaları


Çift olarak iyi olmanız, ne kadar sık seks yaptığınızdan ziyade sorunlarla nasıl başa çıktığınızla ilgilidir. İşte tartışma sanatı hakkında bilmen gerekenler. Tartışmak, ilişkinizin güçlü ve tutkulu olduğuan dair işaret olabilir. Bu, hiçbir korku taşımadan kötü duyguların da rahatça ifade edilebildiğinin bir göstergesidir” diyor. Tabii yine de anlaşmazlıkları çözmek için her doğru hem yanlış yollar mevcut.

Önce dinleyin

Kendini tekrar eden bir plak gibi hissetmeye başladığında “durun”. Mutsuz çiftler, umutsuzca kendi seslerini duyurmaya çalışıp söylediklerini sürekli tekrar eder. Böyle kişiler genelde, sonunda diyalog kurmaya çabalamak yerine birbiriyle konuşmayı keser. Yani hiç yapıcı ve pozitif bir çözüm değil.

Olayı kişiselleştirmeyin

Kızgın bir kavgada her şey oraya dökülür. Bir kez hakaretler havada uçuşmaya başladığı zaman hiçbir şeyin çözüme kavuşmaz. İşte bu yüzden olumsuz etki yaratacak kelimeleri azaltmalısınız. Amaç karşındakini üzmek değil; bunu unutma Ona “o kadar tembelsin ki” diye bağırmak yerine yaptığı hareketlerin seni nasıl etkilediğini açıklayabilirsin. Mesela,”ikimiz için her şeyi tek başıma planlamaktan yoruldum;keşke arada bir sen ilgilensen” diyebilirsin.

Kazanan önemli değil

Sevgililer arasında küskünlükler olabilir ancak ikinizden biri sersemleşmiş şekilde yatağa döndüğünde bunu bir zafer olmadığını anlayacaksın. İnsanlar çözüm bulmaya yanaşmaktan çok, genelde kimin haklı olduğuna takılıp kalır. Oysa sorunlar, taraflar birbirini zorla ikna etmeye çalışmadığı zaman daha çabuk hallolur. Başlangıç olarak ikinizin de onaylayacağı bir konu bulun. Ardından orta yol bulmaya odaklanın. Mesela “seni mesaj bombardımanına soktuğumu biliyorum ama cevap vermen saatler sürdüğünde gerçekten çok merak ediyorum. Her ikimizin de rahat edeceği bir yol bulmalıyız” diyebilirsin. Böylece şiddete gerek kalmadan işinizi halledebilirsiniz.

Çift olduğunuzu hatırlayın

Tartışma sırasında pozitif duygular yansıttığınızda önünüzdeki iki veya üç yıl çok daha verimli geçer. Çiftler, kavganın ortasında temas veya espiri yoluyla koluna veya yanağına dokunmak gibi birbirine olan yakınlığını dile getirdiğinde, kullanılan sert kelimelerin etkisi hafiflemiş olur. Olumlu etkileşimler, birbirinizi hala sevdğinizi ve en kötü zamanlarda bile ilişkinize sadık kalabildiğinizi gösterir.

Hatta bir adım daha ileri gidip, onunla şaka yaparcasına dalga geçebilirsiniz. Öfkelendiği zaman birbiriyle inceden şakalaşan çiftler, tartışma bittiğinde partnerine daha çok aşık olduğunu hissediyormuş. Örnek vermek gerekirse ona komik isimler takmaya veya senin kendini aşağılayıcı bir espiri yapman faydalı olabilir. Anzak zekası, temizlik anlayışı veya yatak odasındaki davranışları üzerine egosun zedeleyerek eleştirilerden uzak dur.

Eşiniz ya da sevgiliniz sizi çıldırtsa bile günün sonunda onu hala seviyor olacaksın. O yüzden zor anlarda bunu kendinize hatırlatın.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: