DOĞANIN MUCİZESİ!!! CEVİZ


Yaz-kış her mevsim, sabah akşam bütün öğünlerde şifa niyetine sofralara konuk olur ceviz. Yıllarca yaşayıp, insanlık tarihine gizli tanıklık eden doğanın bu mucizevi topları, insan sağlığına sonsuz yararlarından sebep ”doğal aspirin” görevi görür.

Bahçesinde ceviz ağacı olanlar bilir; mevsim yüzünü sonbahara dönünce yeşil kabuğunun altından yüzünü göstermeye başlar tazecik cevizler. Yeşil kabuğu aştıktan sonra sıra sert kabuktadır. Bu kabuğuda başarıyla açarsanız finale bir adım daha yaklaştınız demektir. Sıra zarı temizlemeye gelir. İşte final… Süt beyazı, kıvrım kıvrım meyveyi yemenin verdiği keyif tüm zorlukları silip götürür. Ahh bir de elleri lekelemese! Şayet ceviz temizleme ritüeli sırasında meyvenin bıraktığı yeşil lekeyi çıkarmakta zorlanıyorsanız, ellerinizi iki dakika sirkede dinlendirip, pamukla ovalayın ve soğuk suyla yıkayın.

Sağlık açısından bakıldığında taze cevizde yüzde 5-6 oranında C vitamini bulunurken, kuru cevizde bol miktarda C, B1, B2, A ve E vitamini bulunur. Ceviz aynı zamanda hayvansal protein kaynağı yerine geçer ve yüksek oranda doymamış yağ içerir. Cevizde bulunan E vitamini, lif ve doymamış yağlar kalbi korur. Bu sebeple haftada 2-3 avuç ceviz yiyenlerin kalp krizine yakalanma oranı yüzde 50 azalmaktadır. Ceviz kanı temizler ve kolestrol seviyesini dengede tutmaya yardımcı olur. Ayrıca ceviz, beyin için gerekli olan ”gümüş iyonlarını” barındırdığından, bebeklikten başlıyarak kilo ve yaş göz önünde bulundurularak miktarını ayarlayıp, hemen her yaştan insanın yemesi gerekn bir meyvedir. Ceviz, diğer sert kabuklu meyvelere oranla en fazla Omega 3 barındırır. Her sabah kahvaltıda 1-2 adet yenen ceviz, zeka gelişimine de yardımcı olmaktadır.

Cevizin meyvesi kadar yaprağıda yararlıdır. Ceviz yaprağından yapılan çay, kronik mide ve bağırsak nezlesine iyi geldiği gibi, iştahıda arttırmaktadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: