Bebekle ilk yıl için öneriler


Bebeğinizle ilk bir yıl şüphesiz en zor geçen dönemlerden biridir. Bu bir yıl boyunca hayatınızı kurtaracak 10 önerileri…

Gözünüz aydın, nur topu gibi bir bebeğiniz oldu… Artık hastaneden ayrılıp eve dönme ve bundan böyle hayatınız boyunca devam edecek bir maceraya atılma vakti! Hazırlıklı olun, çünkü özellikle ilk bir yıl hayatınız asla eskisi gibi olmayacak; ama şöyle düşünüp rahatlayın, bu topyekün bir şey, anne olmanın keyfini yaşayan her kadın bunların aynısını yaşıyor.

İlk bir yılda hayatınızı kurtaracak önerilerimiz var! Bu 10 kuralı aklınızdan hiçbir zaman çıkarmayın! Bebeğinle mutlu, sağlıklı bir ömür dileriz…

Sadece işinize yarayan tavsiyeleri alın

“Her kafadan bir ses çıkması” diye bir deyim vardır ya; işte aynı hamileliğinizde olduğu gibi –hatta daha da fazla boyutta- çevrenizdekilerin size durmaksızın önerilerde, tavsiyelerde bulunduğunu göreceksiniz. Daha önce doğum yapmış olan arkadaşlarınız, anneniz, annenizin arkadaşları, arkadaşlarınızı anneleri; kısacası her kafadan bir ses çıkacak. Bu öneri bombardımanının gerçekleşeceğini baştan kabullenin; ama asla hepsini birden ciddiye almaya kalkmayın. Biri size tavsiyede bulunduğunda önce gülümseyin ve teşekkür edin; ardından kendi içinize işe yarar olup olmadığını değerlendirin. İşe yarayacaksa onu hafızanıza yerleştirin, yaramayacaksa hemen zihninizden atın.

İçgüdülerinize güvenin

Elbette uzmanların, annelik kitaplarının ve daha önce bu tecrübeyi yaşamış kişilerin fikirlerini dinleyeceksiniz. Ama anneliğinizi tamamen bu öneriler doğrultusunda yaşamanızı tavsiye etmeyiz. Biraz da kendi içgüdülerinizi dinleyin. Unutmayın; o sizin bebeğiniz, siz de onun annesisiniz. Kimse sizin aranızdaki ilişkiyi ikinizden daha iyi anlayamaz. Bu nedenle başka annelerin uyguladıkları veya kitapların söyledikleri bazen sizin çocuğunuza işleyemeye de bilir, bunu aklınızdan çıkarmayın! Bırakın iç sesiniz sizin annelik dünyanızdaki rehberiniz olsun!

Bırakın ağlasın – ama bazen!

Bebeğiniz ağlamaya başladığında onu kucağınıza almanızı ve yatıştırmak için her yöntemi denemenizi çok iyi anlıyoruz; bu gayet doğal bir güdü… Öncelikle çocuğunuzun doktor muayenesinde her şey yolundaysa; ve bebek beslenmiş, altı değişmiş ve konforlu bir halde olmasına rağmen hala uyumuyor ve ağlıyorsa uzmanlar onu ağlamaya bırakmayı önerirler. Evet, söylemesi çok kolay, uygulaması çok zor… Ayrıca uzmanlar kolik bebekler için yardım almanızı ve ağlamasından kendinizi suçlu hissetmekten kaçınmanızı öneriyor. Bu durumun hiçbir suçlusu yoktur; bunu aklınızdan çıkarmayın.

Emzirme esnasında dikkatli olun

Hepimiz biliyoruz ki, özellikle ilk 6 ay bebeği anne sütüyle beslemek her açıdan, her zaman için çok sağlıklı.

Çünkü anne sütünün çocuğun hayat boyu sağlığından sizin sağlığınıza kadar birçok etkili faydası var. Dolayısıyla emzirme işi bu ilk 1 senede en çok dikkate almanız gereken konulardan biri. Dolayısıyla yediklerinize dikkat etmelisiniz.

Bebeğiniz uyurken ev sessiz olmasın

Bebeğinizin gökgürültülerine, havaifişek patlamalarına veya köpek havlamalarına rağmen mışıl mışıl uyumasını istemez misiniz? O zaman bunu ona baştan alıştırın. Yani bebeğiniz uyurken her zaman evde sesler olsun, bu sesler onun uyku fon sesleri olsun. Zaten şöyle bir gerçek de var: bebeğiniz her uyumaya çalıştığında evi sessiz kılmanız mümkün değil!

Alışkanlıklara dikkat!

Bütün bebekler için tek doğru olan bir şey var: bir şeye ne kadar uzun süre alışırlarsa, o şeyi onlardan almak o kadar zorlaşır. Bu alışkanlıklar da ilk yıllarda biberon ve emziklerdir; hatta zaman zaman parmak emme ve battaniye alışkanlıkları da görülür. Bebeğinizin peluş oyuncaklar gibi onu rahatlatan objelere sahip olmasında hiçbir sakınca olmadığı gibi, bu oyuncakları bebeğinizi biberon ve emzik alışkanlıklarından uzaklaşması için onlarla yer değiştirterek değerlendirebilirsiniz.

Alışkanlıklara dikkat!

Bütün bebekler için tek doğru olan bir şey var: bir şeye ne kadar uzun süre alışırlarsa, o şeyi onlardan almak o kadar zorlaşır. Bu alışkanlıklar da ilk yıllarda biberon ve emziklerdir; hatta zaman zaman parmak emme ve battaniye alışkanlıkları da görülür. Bebeğinizin peluş oyuncaklar gibi onu rahatlatan objelere sahip olmasında hiçbir sakınca olmadığı gibi, bu oyuncakları bebeğinizi biberon ve emzik alışkanlıklarından uzaklaşması için onlarla yer değiştirterek değerlendirebilirsiniz.

Esnek olun

Bebekle bir hayat demek durmaksızın planlı olma zorunluluğunu getirmiyor. Elbette organize olmak vakitler açısından çok önemli; ama biraz da esnek bir anne olmak gerek. Hayatta ebeveyn olmak dışında başka hiçbir şey sabrı bu kadar iyi öğretemez insana. Öfkeyi kontrol edebilmek, en hızlı şekilde hazırlanabilmek, her an bebeğe yeni kıyafetler almak zorunda kalabilmek veya markete gidip bebek bezi (ve daha birçok ihtiyaç) almak durumunda olabilmek gerek. Yani sabırlı, temkinli ve her zaman esnek olmak gerek.

Bebeğinizle her anın tadını çıkarın

Şimdi söyleyeceğimizi eminiz birçok akrabanızdan, arkadaşınızdan duymuşsunuzdur: bir yıl öyle çabuk geçiyor ki! Bir anda ikinci yıl, dördüncü yaş derken bir bakıyorsunuz 20. doğumgününü kutluyorsunuz! O zaman da bu vaktin nasıl geçtiğine inanmak, bunca yıl neler olduğunu hatırlamak istiyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken en önemli şey, bol bol fotoğraf ve video çekmek… Bebeğinizin her aşamasını, her gelişimini videoya kaydedip fotoğraflarla belgelemek hem çok eğlenceli, hem de ileride müthiş bir anı olacak. Tadını çıkarın!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: