Zamandan kazanmanın yolları


24 saate hiçbir şey sığmıyor, vakit sizin için yetmiyor mu? O zaman burada yazan 5 önerimizi mutlaka uygulayın. Çünkü bu detaylar size istediğiniz zamanı kazandıracak!

Ev işleri, çocuklar, faturalar, ofis, yemek, sosyal aktiviteler, eşiniz derken hiçbir şeye vakit bulamıyor musunuz? Üzülmeyin, yalnız değilsiniz! Modern çağda birçok insan aynı şikayetten muzdarip: zamanın yetmemesi, vakit bulamamak!

Size birkaç önerimiz olacak. Bu küçük gözüken detayları alışkanlık haline getirdiğiniz takdirde zamandan kazanmış olacak, 24 saatinizi istediğiniz gibi değerlendirebilme şansını yakalayacaksınız. Unutmayın; “zaman çok değerli!”

Eşyaları yerinde bırakın

Özellikle çalışan insanların en büyük zaman kayıplarından biri ihtiyaçları olan şeyi bulmak için geçirdikleri zamandır. Genel olarak baktığımızda kaybolma potansiyeli en yüksek örnekler olarak size anahtar, cüzdan ve kumandayı sayabiliriz. Dolayısıyla dikkat etmeniz gereken detay eşyalarınızı ‘şimdilik öylesine bir yere’ bırakmak değil de, her zaman kendi yerine bırakmanız. Bunun için size önerimiz şık bir kase veya güzel bir kutu almanız ve bunu o tip eşyalarınızı koymak üzere kullanmanız…

Sürekli gittiğiniz yerlerin kestirme yollarını öğrenin

Her zaman gittiğiniz yerlere uzun bir yoldan gittiğinizde hem kaybettiğiniz vakti, hem de boşa harcadığınız benzini düşünün. O zaman haritayla daha fazla yakınlaşmanın ve kestirme yollardan haberdar olmanın faydalarını tahmin edebilirsiniz. Zamanı iyi değerlendirmek ve zaman kayıplarından kurtulmak için başlıca kelimeniz “kısaltma” olsun! Her zaman kısaltmaları tercih edin. Her zaman gittiğiniz yolların kestirmelerini kullanın, çok trafik varsa hızlı toplu taşımaları tercih edin…

Gündüzünüzü geceden hazırlayın

Sabahları uykunuzdan yarım saat fedakarlık etmek her zaman zor gelir. Uyanırsınız; geç kalacağınızı fark edersiniz ve koştura koştura ne giyeceğinize karar verip çantanızı hazırlarsınız. Bir bakarsınız geç kalmışsınız bile! Bu durum belki geceden sizin aklınızı yormaya başlayacak bile… Bu karışıklığı önlemek adına yapmanız gereken çok basit: geceden her şeyi hazır etmek! Elbette ertesi gün ne hissedip ne giymek isteyeceğinizi veya havanın nasıl olacağını önceden kestiremezsiniz, ama en azından temel hazırlıklarınızı geceden yapabilirsiniz.

Yemekleriniz önceden planlayın

Bakkala gitme alışkanlığınızı haftada bire indirmeye çalışın. Markete gittiğinizde neye ihtiyaç duyduğunuzun ve neleri alacağınızın farkında olun. Alacağınız paketlerin üzerini okumakla vakit kaybetmeyin. Bu şekilde ham zaman kazanacak, hem de ekonomik anlamda tasarruf etmiş olacaksınız. Dolayısıyla yapmanız gereken şey yiyeceklerinizi ve marketten alacağınız ihtiyaçları önceden planlamanız. Akşam evde 5 dakikada yazacağınız bir liste, ertesi gün markette dolanarak kaybedeceğiniz yarım saate bedeldir.

Çamaşır işlerinizi kolaylaştırın

Çamaşır şüphesiz en çok vaktimizi alan konulardan biri… Çamaşır işlerimizi kolaylaştırmamız da zaman kazanmanın yollarından bir diğeri… Bunu nasıl yapabiliriz? Renkli ve beyaz çamaşırlarımızı ayrı sepetlerde biriktirebiliriz. Makine biter bitmez hemen kıyafetlerinizi asın. Birçok çamaşırınız için bu asma işleminin önemi büyük; çünkü sizi ütü gibi büyük bir vakit kaybından kurtaracak! Bir diğer vakit kazanma detayı da çoraplardan geçiyor. Çoraplarınızı genelde aynı model ve renklerden alırsanız onları eşlemeye ayırdığınız vakit de azalacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: