Kadın genital anatomisi, cinsel anatomi


Kadın genital anatomisini incelerken genital cinsel organları incelerken dış genital bölge ve iç genital bölge olarak incelemek gerekmektedir. Kadınlarda dış genital organlar olarak büyük dudaklar (labia majora), küçük dudaklar (labia minora ), klitoris, kızlık zar (hymen) gözlenir.

Kadınlarda iç genital organlar ise daha çok doğurganlıkla ile ilgili olup hazne (vajina), rahim ağzı (serviks) ,rahim (uterus) , tüpler (tuba) ve yumurtalıklar (over) olarak izlenmektedir. Kadın cinsel organlarını ve cinsel yapısını incelerken dış organlardan iç organlara doğru sınıflamak gerekmektedir.

Kadının dış genital organları;

Labia majora ( büyük dudaklar )

Dışarıda her iki yanda birer tane olmak üzere yukarıdan aşağı doğru uzanan, içlerinde bol miktarda ter ve yağ bezleri, iki deri kıvrımından oluşmuşlardır. Üst kısımları daha çok olmak üzere kıllarla örtülüdür ve pubis olarak isimlendirilen üst kısma doğru uzanır. Cinsel ilişki , cinsel birleşme sırasında kanlanmaları artıp ödemlenip şişerler.Erkekte torbaların yani skrotum ‘un anatomik karşılığıdır.

Labia minora ( küçük dudaklar )

Vajina girişinde yaprak biçiminde iki küçük deri kıvrımıdır.Büyüklükleri kişiye göre farklı olabilmektedir.Hatta bazı kadınlarda biri büyük biri daha küçük orantısız olabilmektedir. Orantısız olduğu zaman bazı kadınlar “genital organ estetiği, cinsel organ estetiği” yani “labioplasti” yaptırmaktadırlar

Klitoris ( bızır )

Klitoris kadın cinsel organının üstünde küçük dudakların bittiği yerde bulunur ve bol miktarda sinir,duyu hücresi barındırır. Erkekteki penisin karşılığıdır .Kanlanması fazladır . Cinsel ilişki sırasında sertleşir ve duyarlılığı sağlar. Klitoral orgazm klitorisin uyarılması ile olmaktadır .

Üretra ağzı

Üretra ağzı klitorisin hemen altında idrar torbasının dışarı açılıp idrarın aktığı bir çeşit deliktir. Gerektiğinde sonda buradan mesaneye takılır. Bazen burada polip benzeri oluşumlar “üretral karenkül” oluşabilmektedir.

Kızlık zarı (Hymen)

Kızlık zarı, hymen vajina girişinden, introitustan, yaklaşık 1- 1,5 cm sonra oluşmuş ince bir deri kıvrımıdır. Zarın ortası, adet kanamasının ve akıntıların dışarı atılmasını sağlayacak biçimde açıktır. Çok nadir olarak kızlık zarı tümüyle kapalı olabilir ( hymen imperforatus) ve bir operasyon ile kesilmesi gerekmektedir. İlk cinsel ilişki sırasında zarda yırtılma olur ve her zaman kural olmasa da bir miktar kanama görülür. Kanama miktarı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazen ortadaki delik büyük olup kızlık zarı ilişki sırasında “esner” ve yırtılmaz, Buna halk arasında “esnek kızlık zarı” denmektedir. Kızlık zarının bilinen herhangi tıbbi bir görevi yoktur.

Perine bölgesi

Perine bölgesi ile kast edilen vulvanın arka kısmından makata açılan kısımdır. Doğum esnasında bebeğin başının çıktığı sırada esneyen bölgedir ve normal doğumda doktor tarafından bu bölgeye epizyo kesisi yani “doğum kesisi” yapılır.

Anüs makat

Bağırsakların dışarı açılan kısmıdır ve dışkı bu bölgeden yapılır. Burada en sık gözlenen şikayet “hemoroid” yani “basur” dur..

(kadın genital bölge resimleri kizlik-zari.net sitesinden alınmıştır)

Kadının iç genital cinsel organları

Vajina ( hazne , vajen )

Vajina 8-9 cm uzunluğunda ,15 cm’e kadar uzayabilen ve 10 cm kadar genişleyen elastik tüp şeklinde bir cinsel organdır. Cinsel ilişki nin olduğu bölgedir. Vajina önde mesane ,arkada rektum ile komşudur . Normal doğumda bebek bu kanalı geçerek dünyaya gelir. Doğum sırasında genişlemesi veya yırtıklar oluşması sonucu kadınlarda cinsel sorunlar oluşur ve bunun giderilmesi için bir çeşit cinsel estetik “vajina estetiği” veya diğer ismi ile “vajinoplasti” ameliyatı yapılır.

Rahim ( uterus )

Rahim armut biçiminde 6-8 cm boyutunda olup içi endometriyum olarak isimlendirilen bebeğin yerleştiği bir tabaka ile kaplı olan bir organdır.Gebelikte 8 cm ‘lik bu organ mucizevi bir şekilde incelip büyüyerek tüm karnı dolduracak boyutlara ulaşmaktındır ve doğum ile birlikte hızla küçülerek 40-45 gün içinde eski halini almaktadır. Rahim içindeki bu endometriyum her ay adetin bitmesiyle hormonların etkisiyle kalınlaşmaya başlar ve eğer gebelik olmaz ise adet kanaması olarak bu bölge atılır. Rahimde en sık görülen sorun ise “myom” adı verilen iyi huylu yapılardır.

Rahim Ağzı (Serviks)

Rahimin en alt kısmına rahim ağzı yani serviks adı verilir. Kadındaki cinsel kanserlerin en sık olduğu bölgelerden olan serviks çok sık enfeksiyonlara maruz kalabilir ve erozyon denilen rahim ağzı yarası bu bölgede sıklıkla oluşur Smear testi de bu bölgeden alınarak”rahim ağzı kanseri” taraması yapılır.

Tüpler ( tuba uterina )

Fallop tüpleri rahmin her iki yanından doğru uzanan 8 – 10 cm uzunluğunda boru şeklinde ince uzun olışumlardır. Tüpler tarafından yumurtalıktan atıldıktan sonra yakalanan yumurtanın sperm tarafından döllenmesi de bu bölgede yani tüplerin içinde gerçekleşir. Döllenmiş olan yumurta daha sonra tüp kanalından rahim içine taşınır. Tüpler dış gebeliklerin de en sık olduğu bölgedir.Dış gebelik ektopik gebelik olarak da isimlendirilmektedir.

 

Overler ( yumurtalıklar )

Overler yani yumurtalıkları rahmin her iki tarafında iki adet olarak bulunup boyutları ortalama 3.5 x 2.5 cm ‘dir ve üzerleri pürüzlü olup düzensizdir. Genç kızlarda ergenlik çağının başlaması ile birlikte hormonların etkisiyle her ay bir yumurta olgunlaşır ve adet döngüsünün ortasında yumurtalık dışına atılır. Atılan bu yumurta tüp tarafından yakalanır. Döllenme gerçekleşir ise gebelik oluşmaktadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: