Gerçek dost nasıl olur?


Onu yargısız dinlediğinizde, güvenini kazandığınızda, ihmal etmediğinizde, kara günde de yanında olduğunuzda siz gerçek bir dostsunuz demektir!

Arkadaşlık hayatınızın her alanı gibi özen isteyen bir konudur. Siz bu özeni göstermediğinizde hem gerçek bir dost olamazsınız, hem de etrafınızda gerçek bir dost bulamazsınız. Peki hangi konularda özen göstermek gerek?

Gerçek bir dost nasıl olunur?

Öncelikle dinleyin

İyi bir dostluğun temelinde yatan özelliklerden biri de kuşkusuz iyi bir dinleyici olmaktır. Arkadaşınız size bir şey anlatmak istediğinde onun lafını bölerek sürekli kendinizden örnekler vermek veya başka konular açmak yerine can kulağıyla onu dinlemeniz doğru olandır. Goethe’nin bir lafı vardır: “Konuşmak bir ihtiyaç, dinlemek bir sanattır”. Dolayısıyla dinleme sanatı hakkındaki yazımızı mutlaka okuyun ve iyi bir dinleyici olmayı yollarını öğrenin.

Güvenilir olun

Dost dediğinizle; sırlarınızı paylaşabilmeli, çocuklarınızı ona rahatlıkla bırakabilmeli, kendisine plan ve projelerinizi güvenle anlatabilmeli, özel hayatınızla ilgili problemleri birlikte çözebilmelisiniz. Dolayısıyla dost dediğinize her anlamda çok güvenmelisiniz. Gerçek bir dost sizin sırlarınızı kimseyle paylaşmayacak, planlarınızdan başka yerlerde bahsetmeyecek, çocuğunuza kendi çocuğu gibi görebilecek ve hiçbir zaman bir dedikoduya ortam sağlamayacaktır.

Yargısız destek

Arkadaşlarınızın planlarını ve kararlarını onaylamıyorsanız bile onu yargılama hakkınız yoktur. Unutmayın; kimse kimseye benzemek zorunda değil, benzeyemez de… Bu nedenle ister size doğru gelsin, ister yanlış gelsin; arkadaşınızın kararlarına her zaman saygı gösterin. Durum tehlikeli, olumsuz gibi gözükse de size, onun zihnini, hislerini ve hayallerini bir daha gözden geçirin. Ve onunla o şekilde, ‘yargısız destek’ şeklinde bir iletişim deneyin.

Arayı açmayın

Gerçek bir dostlukta arayı açmak veya açmamak, araya giren mesafeyle ölçülmez. Yani arkadaşınız ister yan apartmanınızda otursun, ister Avustralya’da okusun; siz yine dostluğunuzu aynı oranda koruyabilmelisiniz. Tabii ki arada mesafe varsa bunu korumak ve keyfini çıkarmak daha zordur. Ama arkadaşınıza ayırdığınız vakte mutlaka önem verin. Onu arada bir yemeğe çıkarın, görüşemediğinizde ona mail atın, haftasonları onu arayın. Unutmayın; gerçek dost ihmal etmez!

İyi günde kötü günde

Elbette arkadaşlık sadece yemeğe çıkmak, alışveriş yapmak, birlikte gülmek, dans etmek değildir. Yeri geldiğinde kara gün dostu da olmaktır. Gerçek bir dost arkadaşının zor zamanlarını anlar ve yanında olması gerektiği zamanlarda ona destek olur. Ortada ufak ya da büyük sıkıntılı bir durum olduğunda ortadan yok olan arkadaş dost değildir! Sıkıntı ne olursa olsun ağlayan arkadaşa bir omuz olmak, ona kulak vermek gerçek bir dostun görevidir.

Özgürlük

Aynı özel ilişkilerinizde olduğu gibi, iki tarafın birbirine biraz özgürlük tanıması, arkadaşlık ilişkilerinde de geçerlidir. Aynı şekilde sevgilinizde olduğu gibi aşırı düşkün olmak, dostluk ilişkisinde de çok rahatsız edici bir duruma dönüşebilir. Arkadaşınızın siz olmadan da programlar yapabileceğini kabullenin ve zaten siz de o olmadan başka programlar yapın. Unutmayın; birbirinizi biraz özgür bırakmanız ilişkinizin sağlığı açısından çok önemli!

Tavrınızı takının

Eğer ortada kritik bir konu varsa; örneğin arkadaşınızın eşi ona şiddet uyguluyorsa veya dostunuzun alkolle ilgili ciddi problemler varsa, az önce bahsettiğimiz ‘sessizce dinlemelerinizi’ ve ‘yargısız destek’lerinizi hemen bir kenara bırakın. Arkadaşlığınızı tehlikeye sokmak uğruna bile olsa ona doğru olanı söyleyin. Net olun, gerekirse tavrınızı koyun! Unutmayın; bunu yapmanız nedeni onu ne kadar çok sevdiğinizdir ve o da bir gün bunu anlayacaktır elbet…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: