Göz Kapağı Düşüklüğü


Göz Kapağı Düşüklüğü Üst göz kapağının düşük olmasına “pitozis” denmektedir. Kapak düşüklüğü hem yenidoğan bebeklerde, hem de erişkin ve yaşlılarda görülebilir. Göz kapaklarından birinin veya her ikisinin düşüklüğü göz kapağını kaldırma görevini yapan kasların zayıflığı nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Bazı çocuklarda bu durum doğuştan görülür ve bu vakalarda ambliyopiyi önlemek için cerrahi müdahale gerekebilir.

Doğuştan olduğu zaman bu genellikle tek gözü etkiler. Kalıtımsal olduğu sanılmaktadır. Yetişkinlerde durum genellikle göz kapağı adalelerinin gerginliğini kaybetmesi şeklinde yaşlanma etkisiyle olur; daha az sıklıkla bir yaralanma veya şeker hastalığı gibi myasthenia gravis felç beyin tümörü veya boynun alt kısmındaki veya akciğerin en üst kısmındaki kanser gibi hastalıkların sonucudur ki bunların hpp-si de sinir ve kas çalışmasını etkileyebilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Nedenleri:

– Göz kapağını yukarıda tutan sinirdeki problemler

– Göz kapağı kasındaki kusurlar (doğuştan kapak düşüklüğü olanlarda bu kas az gelişmiştir)

– Yaşlanma, göz ameliyatları

– Mekanik nedenler (örneğin kapaktaki tümörler, vb)

– Göz kapağı düşüklüğünün tedavisi

Eğer çocuğunuzun göz kapakları gözle görülbilecek kadar birbirinden farklı ise özellikle bu farklılık gözlerden birinin veya her ikisinin görüşünü engelleyecek ölçüde ise göz doktorunuza gidin. Doktoru

nuz gözü muayene edecek ve çocuğunuzun genel sağlığı ile ilgili bir dizi soru soracaktır. Durum genel bir sağlık sorunundan kaynaklanıyorsa tam bir sağlık muayenesi tavsiye edilebilir.

Pitozisin tedavisi ameliyatladır. Çeşitli ameliyat teknikleri olmakla birlikte, iki amiliyat tekniği çok sık kullanılmaktadır.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı iki türlüdür.

– Levator rezeksiyonu: Göz kapağı kası fonksiyonu yeterli olduğu zaman bu teknik tercih edilir.

– Frontale asma tekniği: Göz kapağı kası çok zayıf olduğunda bu teknik kullanılır. Doğuştan olan kapak düşüklüklerinde, göz kapağı sinirinin felcinde ve daha önce göz kapağı düşüklüğü ameliyatı olmuş ama kapağı düzelmemiş kimselerde uygulanır. Tekniğin dezavantajı, göz kırpma esnasında ameliyatlı tarafın daha az kapanmasıdır.

Levator rezeksiyonunun yapılışı (göz kapağı kasının güçlendirilip-kısaltılması)

Üst göz kapağı iğne ile uyuşturulur. Üst kapak çizgisinden kesi yapılır. Göz kapağı kasına ulaşılarak, kas kısaltılır. Kesi yeri dikişlerle kapatılarak, ameliyat sonlandırılır.

Levator rezeksiyonu Ameliyat süresi: Tek kapak 20 dakika’dır. Göz bandajlanır. Ameliyattan sonra ertesi gün bandaj açılır. 1 hafta göz kapağına su değdirilmez. Göz kapağında şişlik ve morluk olur. 5-7 gün sürer. Dikişler 5 gün sonra alınır. Dikişler alındıktan sonra işe gidilebilir. Ameliyatın ertesi günü, 5 gün sonra ve 1 ay sonra kontroller yapılır. Göz kapaklarına antibiyotikli pomad 1 hafta, göze antibiyotikli damla 1 hafta olmak üzere göz damlaları kullanılır…

Frontale asmanın yapılışı (göz kapağının alın kasına asılması): Göz kapağı ve alın bölgesi iğne ile uyuşturulur. Çocuklarda genel anestezi yapılır. Silikon bir bant, göz kapağının iç kısımlarından geçirilerek, üst göz kapağı yukarı doğru kaldırılır. (Silikon yerine başka malzemeler de kulanılabilir.) Silikon bant alın bölgesinde cilt altına dikilerek, ameliyat sonlandırılır.

Frontale asmanın Ameliyat süresi: Tek kapak 15 dakika Göz bandajlanır. Bandaj ertesi gün açılır. Ameliyattan sonra Kapaklarda şişlik ve morluk, 5 gün sürer. Bir hafta göz kapağına su değdirilmez. 5 gün sonra dikişler alınır. Dikiş alındıktan sonra işe gidilebilir. Ameliyatın ertesi günü, 5 gün sonra, 1 ay sonra kontroller yapılır. Göz kapaklarına antibiyotikli pomad 1 hafta, göze antibiyotikli damla 1 hafta olmak üzere göz damlaları kullanılır…

Bu yazı estetikyasam.com dan alıntıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: