Seks: Sayı Mı, Kalite Mi?


Son yıllarda yapılan araştırmalar Seksin sağlık ve yaşlanmayla ilişkisi üzerinde durmaya başladı.

Hattat Cinsel Wellness Kliniği Direktörü Dr. Ece Hattat araştırmaların düzenli seksin yararlı olduğunu gösterdiğini söylüyor. Seks düzenli, kaliteli ve güvenli olduğu zaman sağlığa iyi geliyor, yaşam süresini uzatıyor. Kaliteli, güvenli ve düzenli seks yapanların daha sağlıklı ve uzun bir yaşamları var. Düzenli ve güvenli seks gençleştiriyor,güçlendiriyor. Fizyolojik yenilenme süreçlerini harekete geçiriyor. Yani seks yaşamı uzatıyor!

Daha sık seks faydalı

Avrupa Cinsel Tıp Akademisi’nde eğitim alan Dr. Hattat’a göre yanıtlanması en zor sorulardan biri daha sık tekrarlanan seksin sağlık için iyi bir şey olup olmadığı. Dr. Hattat “seks sıklığındaki artışın ileri yaşlarda da cinsel açıdan aktif kalmayı sağladığı, fizyolojik yenilenme süreçlerini hızlandırdığı, iyilik hissi sağladığı, gevşettiği, rahatlattığı ve cinsler arası yakınlığı arttırdığı kuşkusuz, ancak seksin sağladığı doyumu belirleyen temel etken sıklığından çok düzenli ve kaliteli oluşudur” diyor.

Dr. Hattat’a göre her iki cinste de yeterli duygusal doyumu sağlayan bir ilişkinin sağlık yararı daha fazla.

Dr. Hattat düzenli seksin yararlarını şöyle anlatıyor: “Düzenli seks yapmak kalp-damar sistemine olumlu etki yapıyor. Eğer ciddi bir kalp probleminiz yoksa seks kalbi koruyor. Seks kalple ilişkili sorunların iyileşmesini bile kolaylaştırıyor. Hipertansiyon ve kalp-damar hastalığı sorunu olanların doktor kontrolünde oldukları sürece seks yapmalarına engel yok. Düzenli ve kaliteli seks stres ve gerginliği azaltıyor. Düzenli seks yapanlarda ruhsal sorunlar az görülüyor. Seksin uyku düzeni ve kalitesine de olumlu etkileri var. Seks sonrası uykunun dinlendirici ve yenileyici dönemleri daha sık ve daha uzundur.”

Sekste erkekler ve kadınlar neye önem veriyor?

Cinsel mutluluğun algılanmasında erkekler ve kadınlar arasında önemli farklar var. Dr. Hattat, cinsel mutluluğun erkekler için ilişki sıklığı, kadınlar için seks kalitesi olduğunu belirtiyor.

Bu arada, isteksizliğin kadınlar arasında hızla yaygınlaşan bir sorun olduğunu da unutmamak lazım. Dr. Hattat’a göre kadınlarda libido yani seks isteği erkeklere oranla daha karmaşık ve farklı.

Dr. Hattat kadın ve erkeğin cinsel istek anlamında farklı olduğunu şöyle anlatıyor. “Erkekler cinsel olaylarda daha kolay tahrik oluyor, libidolarını yükseltmekte fazla zorlanmıyor. Kadınlar güçlü bir libido için sadece sağlıklı bir vücuda değil, sağlıklı bir zihne, güvenli sosyal ortama, olumlu çevresel etkileşime ve spontane seksüel çağrışımlara ihtiyaç duyuyor. Evlilik ve arkadaşlık ilişkilerinde ortaya çıkan gelgitler, gerilimler ya da depresyon gibi sağlık sorunları kadınlarda libido sorununa daha fazla etki yapıyor.

Bu nedenle kadın veya erkek cinsel istek kaybı yaşandığında altta yatan faktörlerin tedavisi için doktora başvurmak şart.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: