Yeni Babaların Korkuları


Uzun zamandır hayalini kurduğunuz an geldi; bebeğiniz oldu. Ancak neşeden çıldırmak yerine; huzursuzlaşıyor, garip davranışlar mı sergiliyorsunuz?

Yeni Babaların Korkuları

Hamilelik sürecinde eşine destek olma, doğum hazırlıkları ve eve yeni gelen bir bebek konusunda en istekli babalar bile, durum gerçeklik kazanıp, ete kemiğe büründüğünde, çeşitli endişeler yaşar. Özellikle ilk kez baba oluyorlarsa… Bu endişeler maddi sorunlardan, evin yeni düzenine, çocuk bakımından eşin ilgisinin bölünmesine kadar çeşitli konularda kendini gösterir. Belki de ilk defa sizin de yaşamınız tamamen kontrolünüzün dışında sürükleniyor gibi ve ne yapacağınızı hiç bilemiyorsunuz.

İşte baba olma korkularının birkaç örneği ve bunlarla başa çıkma yolları.

Yeni doğan çocuğun masraflarını nasıl karşılayacağız?

Bir çocuk yetiştirmenin size getireceği maddi yükümlülükler üzerinde kafa yormak ve endişelenmek bencil, düşüncesiz veya nevrotik olduğunuza işaret etmez. Kendinizden utanmanıza gerek yok; bunu düşünmeniz doğal bir ekonomik gerekliliktir. Babanın evin kazancının tamamını sağlayan tek kişi olması durumunda ise bu baskı daha da fazladır. Doğum öncesi anne-baba, her ikisinin de çalıştığı ailelerde ise doğumdan sonra bebeğiyle meşgul olmak için işten ayrılan annenin aile bütçesinden eksilen kazancı babayı daha fazla endişeye sürükleyen etkenlerden biridir.

Nasıl başa çıkılabilir?

Maddi sorunların anne-baba olmanın zevkini bastırmamasına özen göstermeniz çok önemlidir. Eğer bir türlü bütçenizi toparlayamıyorsanız, şu öneriye kulak verin: Evin ihtiyaçlarının her birini ve bunların size maddi olarak neye mâl olduğunu belirleyin ve tüm bu ihtiyaçlar için bütçenizden ne kadar ayırabileceğinize karar verin. Bütçe açıklarını, harcamalarınızın hangilerini kısarak kapatabileceğinize tartışarak karar verin. Örneğin daha az ve daha ucuz oyuncaklar almaya veya ev eşyalarını daha az sıklıkla yenilemeye baştan ortaklaşa karar verip uyguladığınızda, yaşam tarzınızın çok değişmediğini göreceksiniz.

İyi bir baba olacak mıyım?

İlk defa baba olmuş erkeklerin çoğu bebeğin bakımını üstlenmekten ürker. Bebeğe banyo yaptırmak, üstünü değiştirmek, hıçkırığını gidermek gibi basit sorunlar bile onlar için en karmaşık matematik problemine dönüşür. Zaten hiçbir zaman bunları öğrenme isteği de duymamışlardır; ta ki ilk çocukları doğana kadar. Üstelik yeni babalar, bu konuda, acemi annelerden çok daha çabuk paniğe kapılır. Türk aile yapısının bütün bu işleri anneye yüklemesinin de sonucu olarak, sorumluluklarını yerine getiremediğini hisseden babalar, kaygı ve endişe duymaya başlar.

Nasıl başa çıkılır?

Bir gecede bir çocuk yetiştirme uzmanına dönüşemeyeceğinizi kabullenmelisiniz. Çocuk bakımı ile ilgili işleri eşinizle paylaşmayı teklif etmek ve hatta hafta sonu gibi boş vakitlerinizde bu işi tümüyle üstünüze almak size kısa sürede pek çok şey öğretecektir. Bebeğinizle yalnız geçirdiğiniz ve onun bakımını üstlendiğiniz zamanlar, sizi baba olmak konusunda daha rahat, heyecanlı ve istekli kılacaktır. Bilinmeyen her şey, korku yaratır; çocuk bakımına alıştıkça bu konudaki korkunuz da azalacaktır.

Hem bebeğime hem de işime nasıl vakit ayıracağım?

Bugün birçok baba, kendini sadece eve ekmek getiren kişi olarak tanımlamakla yetinmeyerek çocuk yetiştirme ile ilgili görevleri olduğunu da fark ediyor. Bazı babalar çocuklarına daha fazla vakit ayırabilmek için iş yaşamında üzerlerinde olan ekstra işlerden vazgeçmeye veya bilinçli olarak çalışma saatlerini azaltmaya karar veriyor.

Nasıl başa çıkılır?

Anneler, hem iş hem de evle nasıl başa çıkılabileceği konusunda uzmandır. Çünkü bunu yıllardır yapıyorlar. Bu kurulması zor bir denge olabilir; ama bunu başarabilen babalar da yok değil.

Eşimin ilgisini tekrar kazanabilecek miyim?

Sürekli olarak bebeğiyle meşgul olan anne ve kendini bir fazlalık gibi hisseden baba hikâyesi, pek çok evde yaşanan yaygın bir durumdur. Babaların şunu bilmesi gerekir ki eşinizin sizinle eskisi kadar ilgilenmiyor olması bir şeylerin yanlış gittiğini göstermez. Aslında her şey yolundadır. Ama bunu bilseler bile babalar eşleriyle sadece uyurken yan yana olmaya ve tüm ilginin bebeğin üzerinde olmasına kolay kolay alışamaz.

Nasıl başa çıkılır?

Tüm ailenin hep beraber eğlenceli vakit geçirebileceği fırsatlar yaratmaya çalışın. Örneğin akşamları bebeğinizi de yanınıza alarak kısa yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Bebeğiniz gözünüzün önünde olduğu için endişelenmeden bir arada olmanın keyfine yeniden varabilirsiniz.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: