Hamilelikte tehlikeli durumlar


Hamilelik sürecinde olası tehlikeli durumlar ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini biliyor musunuz?

Birçok hamilelik tamamen normal geçer elbet; ancak bazen komplikasyonlar olabilir. Medipol Hastanesi uzmanları hamilelik boyunca tehlikeli olan ve hemen doktorunuza başvurulması gereken durumları şöyle sıralıyor:

Kanama

Gebeliğin başlangıcında hafif bir kanama veya lekelenme bebeğin rahme yerleşmesini veya bir düşük oluştuğunu gösterebilir. Herhangi bir kanama durumunda hemen doktorunuza başvurun.

Ateş

Eğer ateşiniz yükselmişse mutlaka bir nedeni vardır. İlaç almadan hemen doktorunuza başvurun.

Bebek hareketlerinde azalma

Normalde bebeğin hareketleri bazen artar, bazen azalır. Bu hareketleri dördüncü veya beşinci aydan itibaren hissedebilirsiniz. Alışılageldiğiniz hareketlerde uzun süre azalma varsa doktorunuzu arayın. Anne karnında bebek 12 saat içinde 10-20 kez hareket etmelidir.

Vajinal akıntı

Genellikle gebelikte akıntı artar. Su gibi berrak bir akıntı amnios sıvısı aktığını gösterir. Bu durumda hemen doktorunuza başvurun. Bu sıvı hemen incelenip gereken yapılmalıdır. Hiç bir zaman alttan duş yapmayın.

Plesenta previa

Bazen plesanta rahmin açılacak ağız kısmının üzerinde oluşur. Bu durumda normal doğum yapılamaz. Bazen plesanta doğum başlamadan rahimden ayrılır veya artık iyi işlev göremez. Buna plesanta abrupsiyonu denir. Her iki durumda da bebek hemen doğurtulmalıdır.

Erken doğum sancıları

Daha gebelik tamamlanmadan doğum başlayabilir. Doğumu durdurmak veya yavaşlatmak gerekir. Kesin yatak istirahatı, damar yolu ile sıvı verilmesi ve bazı ilaçlar denenir.

Hamilelikte kesinlikle dikkatli olunması gereken bazı konular da söz konusudur. Memorial Hastanesi uzmanları alkol, sigara, kafein, yüksek sıcaklık, radyasyon ve toksoplazma hakkında açıklamalarda bulunuyor.

Alkol

Alkol plesantadan geçerek düşüklere neden olur. Ayrıca düşük doğum ağırlığı yanısıra bebekte fötal alkol sendromuna yol açar.

Sigara

Sigara damarlarda büzülmeye yol açarak bebeğinize daha az oksijen gitmesine neden olur. Hatta başkasının içtiği sigaranın dumanı bile bebekte düşük ağırlığa, erken doğuma, düşüklere ve bebekte diğer sağlık problemlerine neden olabilir.

Kafein

Genellikle kahve ve kolalarda bulunan kafein kullanımı konusunda kesin bir yasaklama yoktur. Ama kafeinin plesantayı geçip bebeğinize erişmektedir.

Yüksek sıcaklık

Vücut ısısının uzun süreli artması mutlaka önlenmelidir. Gebelik süresince sıcak küvet, saunalar ve kaplıcalardan kaçının.

Radyasyon

Hamilelik süresinde röntgen ışınları tehlikelidir. Radyasyon veren aletlerden uzak olmayı tercih edin.

Toksaplazma

Kedi ve diğer evcil hayvanlarda bulunan bir parazit tarafından oluşan bir enfeksiyondur. Hayvan dışkısı ile bulaşır. Gebelik sırasında toksaplazma enfeksiyonu geçirmek fötüste hasara yol açar. Toksaplazmadan korunmak için çiğ et yemeyiniz ve etleri tam pişiriniz. El temizliğine daha dikkat ediniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: