Hulahopla zayıflayın


Çocukken belimizde döndürdüğümüz hulahopu bir spor aleti olarak düşünün. Sıkı bir karın ve ince bir bel için hulahop çevirin!

Hulahop deyince aklınıza ne geliyor? Küçük bir kız çocuğuyken sokaklarda arkadaşlarınıza belinizde döndürdüğünüz çember, değil mi? Çocukluğumuzun en eğlenceli oyunlarından olan hulahopun aslında sağlığımızı ve formumuzu korumak açısından ne kadar önemli olduğunu düşündünüz mü hiç? sizler için hulahopun faydalarını araştıralım ve örnek birtakım egzersizler önerelim istedik…

Hulahop nelere yarıyor?

Kalori yakmaya, kilo vermeye ve vücudun formunu sıkı bir şekilde korumasına yardımcı oluyor.

Beyne giden kan akışını artırıyor ve düzenli olarak yapıldığında vücudunuzun enerji seviyesini artırıyor.

Beli, kalçayı ve dizleri kuvvetlendiriyor.

Koordinasyon özelliğiniz oldukça gelişiyor.

Vücut hareketleriniz ve nefes alıp verişinizin koordinasyonu gövdenizdeki kasların güçlenmesini sağlıyor. Omurga da esnekleşmiş oluyor.

Sadece karın kaslarınızı çalıştırıyor gibi gözükse de aslında vücudunuzdaki hemen hemen tüm kasları çalıştırıyor; kalçayı, boynu bile…

Hayati önem taşıyan organlarımızın tüm özelliklerinin çalışmasını geliştiriyor.

Enerjik bir spor olduğu için kendinizi iyi ve dinç hissetmenizi de sağlıyor.

Hulahop alırken neye dikkat etmeli?

Hulahopun size uygun olan boyutta olanını bulmanız çok önemli. Genellikle oyuncakçılardan aldığınız hılahoplar çocuk boyutunda olabilir. Bunun sizin için uygun olup olmadığını anlamak ve kendinize uygun olan hulahop boyutunu bulmak için yapmanız gereken ise çok basit. Hulahopu elinize alıp öne doğru tutun. Boyutunun karın hizanızla göğüs ucunuz arasında olması gerekir. Ne kadar iriyseniz o kadar büyük, ne kadar ufaksanız o kadar küçük bir hulahop tercih etmeniz doğru olacaktır. Büyük hulahoplar daha yavaş dönecek, başlangıcı kolaylaştıracaktır. Daha küçük hulahoplar ise daha hızlı dönecek ve daha hareketli egzersizler için uygun ve etkili olacaktır. Hulahop almak için çeşitli spor mağazalarına veya oyuncak dükkanlarına bakabilirsiniz.

Evde uygulayabileceğiniz genel bir hulahop egzersiz programı

Öncelikle bulunduğunuz mekanda ısınmak adına 3 dakikalık bir yürüyüş yapın.

Hulahopu kalça bölgenizin hizasında sabit tutmaya çalışacak şekilde 3 ila 5 dakika arası çevirin.

Ayaklarınızı omuz genişliğinizde açın. Ayak parmaklarınızın hizası hafifçe sola doğru olsun. Hulahopu sol ayağınızın yanına yere koyun ve hulahopun tepesini sol elinizle tutun. Sağ ayağınızı sağa doğru kalça hizanıza kadar veya kaldırabildiğiniz kadar kaldırın. Bunu yaparken sol elinizle hulahopu sizden uzaklaşacak şekilde yuvarlayın. Aynı esnada sağ kolunuzu da yukarı doğru uzatın. Bu egzersizi her ik taraf için de 12’şer kez uygulayın.

Hulahopu kalça bölgenizin hizasında sabit tutmaya çalışacak şekilde 3 ila 5 dakika arası çevirin.

Ayaklarınızı omuz genişliğinizde açın. Ayak parmaklarınız ileri doğru baksın ve ellerinizle hulahopu direksiyon gibi tutun. Hulahop direksiyonunuzu sağa doğru çevirirken sağ ayağınızı da aynı yöne kaldırın. Hulahop direksiyonunuzu sola doğru çevirirken sağ ayağınızı da sol tarafa doğru kaldırın. Bir sağ, bir sol tekrar sayılacak şekilde; toplamda 12 kez bu hareketi uygulayın.

Hulahopu kalça bölgenizin hizasında sabit tutmaya çalışacak şekilde 3 ila 5 dakika arası çevirin.

Ayaklarınızı omuz genişliğinizde açın. Ayak parmaklarınız ileri doğru baksın ve yine az önceki gibi ellerinizle hulahopu direksiyon gibi tutun. Ayak ve bacaklarınız sabit kalacak şekilde, vücudunuzu yavaş yavaş sola doğru döndürün. Bu sırada sağ kolunuzu göğsünüzün önünden geçirerek sağ elinizle hulahopun en soluna dokunmaya çalışın. Tüm bunları yaparken sağ ayağınızla parmak ucunuzda durursanız kalça bölgeniz de çalışacak. Aynı hareketi öbür tarafa da uygulayıp bu seti 12 kez tekrarlayın.

Hulahopu kalça bölgenizin hizasında sabit tutmaya çalışacak şekilde 3 ila 5 dakika arası çevirin.

Yüz üstü yere uzanın, bacaklarınızı 90 derecelik açıyla kaldırın. Hulahop sol elinizde olsun ve hulahopu öne doğru getirirken ayaklarınızı da ona doğru kaldırın. İkisini de aynı hızla aşağı indirin. Bu sırada sağ eliniz kafanızın altında olsun. Hulahopla ayağınızı birleştirmeye giderken karnınızı da çalıştırmak adına hafifçe mekik çekin. Unutmayın, ayaklarınızı yere tam değdirmek yerine birkaç santim yukarıda kalırsa daha fazla çalışmış olursunuz. Bu egzersizi bir seti sol el, bir seti sağ el hulahoplu olmak üzere iki setlik 12 tekrardan uygulayın.

Bulunduğunuz mekanda rahatlamak adına 3 dakikalık bir yürüyüş yapın. Son olarak esneme hareketlerinizi yapın ve egzersizlerinizi sonlandırın.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: