Dikkat eksikliği olan çocuklara yardımcı 50 kural


Dikkat eksikliği olan çocuklara hem evde hem de okulda ilgiyle yaklaşılması gerekiyor.

Dikkat eksikliği olan çocuklar, okulda, öğrenmede sorun yaşayabiliyor. Bunları çözmek mümkün. Yapılması gereken bu çocukların özel bir durumları olduğunu kabul etmek ve anne-baba ve öğretmen olarak bu duruma uygun davranmak.

Aşağıdaki 50 kural öğretmenlere dikkat eksikliği olan çocuklara derslerde nasıl yardımcı olabileceklerini gösteriyor.

Bu kuralları anne babalar olarak bizler de okula destek olmak ve çocukların evdeki öğrenme süreçlerini hızlandırmak için kullanabiliriz.

1. Her şeyden önce, öğrencinizin yaşadığı sorunun, dikkat eksikliği olduğundan emin olmalısınız. Teşhis koymak doğal olarak öğretmenlerin işi değildir ancak bu konuda anne babayı yönlendirebilirsiniz. Çocuğa iyi ve doğru bir teşhis konulduğundan emin olana kadar da soru sormaya devam etmelisiniz. Bütün bu aşamalar sizin sorumluluğunuz değildir: ancak anne babaya destek olabilirsiniz.

2. Size yardımcı olabilecek kaynakları harekete geçirin. Eğer sınıfınızda birden fazla dikkat eksikliği olan çocuk varsa çok yorulursunuz. Okulun ve anne babaların desteğini isteyin. Bir sorun ortaya çıktığında danışabileceğiniz, bu konuda bilgili bir profesyonelle – psikiyatrist, psikolojik danışman, okul psikoloğu, çocuk doktoru – işbirliği yapmalısınız. Bu konuda size yardımcı olacak kişinin ünvanı değil, bu konuda ne kadar bilgisi olduğu, dikkat eksikliği olan kaç çocukla ilgilendiği ve sade, öz konuşabilmesi önemlidir. Anne baba ile sürekli iletişim kurarak onların da aynı hedefler için çalışmasını sağlamalısınız.

3. Kaldırabileceğiniz yükün sınırlarını bilin. Yardım istemekten çekinmeyin. Bir öğretmen olarak bu konuda uzman olmanız beklenemez.

4. Çocuğun kendisine, ona nasıl yardımcı olabileceğinizi sorun. Dikkat eksikliği olan çocukların sezgileri genellikle çok gelişmiştir. Eğer nasıl daha iyi öğrenebilecekleri kendilerine sorulursa bunu anlatmaktan çekinmezler; ama bu bilgiyi gönüllü olarak anlatmaktan çekinirler çünkü anlatacakları yöntem genellikle sıra dışıdır. Bu yüzden öğrencinizle baş başa oturun ve nasıl daha iyi öğrenebileceği konusunda onun fikirlerini öğrenin. Bir çocuğun en iyi ve kolay nasıl öğrenebileceği konusundaki en büyük “uzman” yine kendisidir ama ne yazık ki çoğu zaman fikirleri ya duymazdan gelinir ya da hiç sorulmaz.

5. Öğrenmenin duygusal yönünü göz ardı etmeyin. Bu çocuklar sınıftaki faaliyetlerin eğlendirici yönünü bulmak, başarısızlık ya da beceriksizlik yerine başarılı olmanın tadına varmak, korku ya da sıkıntı yerine heyecan yaşamak ihtiyacındadırlar. Sınıftayken çocuğun yaşamakta olduğu duyguları gözlem altında tutmak gereklidir.

6. Dikkat eksikliği olan öğrenciler düzenli ortamlara ihtiyaç duyarlar. Kendi başlarına iç dünyalarını düzenleyemedikleri için dış dünyalarının başkaları tarafından düzenlenmiş olmasını gereksinirler. Listeler yapın. Ne yapacaklarını unutan ya da bilemeyen çocuklar bu listeleri çok faydalı bulacaklardır. Onların hatırlatılmaya; prova yapmaya; tekrar yapmaya; yönlendirilmeye; sınırlar konulmasına ve düzene, ihtiyaçları vardır.

7. Kuralları yazın ve her dakika göz önünde olacağı bir yere asın. Çocuklar kendilerinden ne beklendiğinden emin olduklarında, çevrelerindeki kişilere daha fazla güven duyacaklardır.

8. İşlerin nasıl yapılması gerektiğini tekrarlayın, yazın, söyleyin, tekrar tekrarlayın. Dikkat eksikliği olan kişiler direktifleri bir kereden fazla duymak ihtiyacındadırlar.

9. Sürekli göz göze gelmeye çalışın. Dikkat eksikliği olan bir öğrenci ile göz göze gelerek, onu “daldığı alemden” geri getirebilirsiniz. Sık sık tekrarlayın.

10. Dikkat eksikliği olan öğrencinizi size en yakın noktaya oturtun. Böylece dalıp gitmeye meyilli öğrencinizin dikkatini her an üzerinizde tutabilirsiniz.

11. Sınırlar koymaktan çekinmeyin. Sınırlar çocuklara ceza vermek için değil onları rahatlattığı ve çevrelerine güven duymalarını sağladığı için konur. Sınır koymayı sık sık, sizden beklediği gibi, vaktinde ve yalın bir biçimde yapmaya çalışmalısınız.

12. Önceden belirlenmiş bir programa dakik bir biçimde sadık kalmasını sağlayın. Bu programı tahtaya ya da öğrencinin sırasına yapıştırabilir ve sık sık bakması için uyarabilirsiniz. Eğer programda bir değişiklik yapmak durumunda kalırsanız ki öğretmenler bundan pek hoşlanırlar; öğrencinizi uyarın ve hazırlayın. Dikkat eksikliği olan çocuklar için haber verilmemiş bir değişime uymak çok zordur. Değişiklikleri uzun zaman önceden haber vermeyi ihmal etmemelisiniz.

13. Okul sonrasında yapması gerekenleri yazması için yardımcı olun. Böylece, dikkat eksikliği olan çocukların en büyük özelliklerinden birinin önünü alabilirsiniz: ERTELEME.

14. Mümkünse, belli bir zaman içinde bitirilmesi gereken sınavlar yapmayın. Sınavlara zaman koymanın eğitsel bir değeri zaten yoktur ve belirli bir zaman içinde bitirilmesi gereken sınavlar dikkat eksikliği olan çocuklara bildiklerini gösterme fırsatı vermez.

15. Dikkat eksikliği olan öğrencinizin arada bir sınıftan çıkmasını sağlayarak – sınıf dışında bir iş yaratarak- bir emniyet sübabı oluşturun: Eğer, bunu sınıfın kuralları içine oturtabilirseniz o zaman çocuğa sınıfta kalıp “kendini kaybetmek” yerine; bir şans vermiş olursunuz ve aynı zamanda da kendini izleme ve kontrol etmeyi öğretirsiniz.

16. Ödevleri kontrol ederken, miktardan çok ödevin kalitesine bakın. Dikkat eksikliği olan çocuklar genellikle omuzlarına fazla yük alamazlar. Öğrenmeye devam ettikleri sürece buna izin verilmelidir. Diğer çocuklar kadar çok bilgi öğrenebilirler ama kimi zaman onların yapabileceği kadar ödev yapamazlar.

17. Çocuğun neler öğrendiğini sık sık kontrol edin. Dikkat eksikliği olan çocuklar için bu tür kontroller çok yararlıdır; çalışmaya devam eder, kendilerinden neler beklendiğini bilir, hedeflerine ulaşıp ulaşmadıklarını gözlemleyebilir ve cesaretlenirler.

18. Büyük projeleri, küçük ve bitirilmesi kolay parçalara bölün. Bu kural, Dikkat eksikliği olan çocukların öğrenimlerindeki en hayati kuraldır. Büyük projeler Dikkat eksikliği olan öğrencileri hemen yıldırır ve “Ben- bunu- bitirmeyi -asla- başaramam” demelerine neden olur. Oysa büyük bir işi kolayca başarılabilir küçük parçalara bölmek, onları ürkütmeyecektir. Bu çocuklar genellikle sandıklarından daha fazlasını başarabilirler. Öğretmen böylece çocuğa kendini kendine ispatlayabilmesi için yardımcı olur. Özellikle küçük çocuklarda bu yöntem, başarısızlık korkusuna kapılan çocukların yaşadıkları öfke nöbetlerinin de önüne geçer. Daha büyük çocuklarda ise genellikle yerleşmiş olan, yenilgiyi baştan kabullenmek olgusunun önüne geçer.

19. Sınıfta şakacı, alışılmışın dışında, neşeli biri olmaya çalışmalısınız. Dikkat eksikliği olan çocuklar, eğlenceye bayılırlar ve hemen katılırlar. Bu da dikkatlerini toplamalarına neden olur- hem çocuğun hem de sizin. “Tedavileri” sırasındaki hayatları baştan sona düzen, program, listeler ve kurallar gibi sıkıcı şeylerle doludur. Oysa siz Dikkat eksikliği olan öğrencilerinize; bunları uygulamak için sizin sıkıcı bir öğretmen ya da onların sıkıcı öğrenciler olmasının şart olmadığını göstermelisiniz. Arada bir biraz neşe ölçüsünü kaçırabilirseniz bunun çok yardımı olduğunu göreceksiniz.

20. Bu arada çocukları fazla heyecanlandırmaktan da kaçınmalısınız. Unutmamalısınız ki Dikkat eksikliği olan çocuklar kaynamakta olan süt tenceresine benzerler, kaşla göz arasında taşarlar. Ateşi hemen söndürebilmek için sütten gözünüzü ayırmamak gerekir.

21. Çocuğun başarılarını yakalamak ve övmek için hep tetikte olun. Dikkat eksikliği olan çocuklar, o kadar fazla başarısızlık yaşarlar ki, verebileceğiniz her türlü olumlu tepkiye ihtiyaçları vardır. Göz ardı edilmemesi gereken diğer bir nokta da; bu öğrencilerin övgüye çok olumlu tepki verdikleridir. Cesarete, çok ama çok ihtiyaçları vardır. Sanki övgüyle büyür ve gelişirler. Övgü almadıkları durumda siner ve içlerine kapanırlar. Dikkat Eksikliğinin en fazla zarar verdiği alan, çocuğun kendine olan güvenidir. Onun için bu çocukları övgü ve cesaretle beslemeyi unutmayın.

22. Dikkat eksikliği olan çocukların en büyük sorunu hatırlayamamaktır. Hatırlamalarına yardımcı olabilmek için onlara küçük hileler öğretin. Öğrenme zorluğu yaşayan çocuklar alanındaki çalışmaları ile en önemli uzmanlardan biri olan Dr.Mel Levine, Dikkat eksikliğiolan çocukların “canlı hafıza” ya da başka bir deyişle: hafıza sofrasındaki mevcut yer konusunda sorunlar yaşadığını belirtmektedir. Aklınıza gelebilecek her türlü hile – ipuçları, kafiyeler, kodlar ve benzerleri- hafızanın geliştirilmesine yardımcı olacaktır.

23. Öğretirken konu başlıklarını kullanın, ana fikir çıkarmayı öğretin. Bu konular dikkat eksikliği olan çocuklar tarafında kolay öğrenilmezler ancak bir kez öğrendiler mi öğrendiklerini şekillendirebilirler. Bu yöntem, çocuğa öğrenmeyi başardığı bilgilerin gerekli olduğu duygusunu da aşılayacaktır. Çünkü genellikle öğrendiklerinin gereksiz, hiç kullanmayacakları bilgiler olduğu yönünde inançları vardır.

24. Neler söyleyeceğinizi söylemeden önce anons edin, sonra söylemek istediğinizi söyleyin. Dikkat eksikliği olan çocukların çoğu daha ziyade duyduklarını değil gördüklerini daha çabuk öğrendikleri için; eğer söylemekte olduğunuzu tahtaya da yazarsanız çok yardımcı olursunuz. Bu tür bir eğitim, bilgileri hiç silinmeyecek şekilde çocukların akıllarına kaydedecektir.

25. Talimatlarınızı basitleştirin. Seçilecek şıkları basitleştirin. Zamanlamayı basitleştirin. Basit cümleleri kavramak daha kolaydır. Ama renkli cümleler kullanın, renkli bir dil dikkat toplamaya yardımcı olur.

26. Çocukların kendilerini değerlendirebilmeleri için onlara yardımcı olun. Dikkat eksikliği olan çocuklar kendilerini değerlendiremezler. Çoğu zaman nasıl davrandıklarının ya da bulundukları noktaya nasıl geldiklerinin farkında değildirler. Onlara bu bilgiyi yapıcı bir tavırla aktarın. Şöyle sorular sorabilirsiniz; “Şimdi ne yaptığının farkında mısın?”,”Bunu başka bir şekilde söyleyebileceğini biliyor musun?” ya da “Sen öyle dediğinde, arkadaşının neden üzüldüğünü biliyor musun?” Kendi kendini tanımasına yardımcı olacak sorular sormayı denemelisiniz.

27. Ondan beklediklerinize açıklık kazandırın

28. Davranışların yönlendirilmesini sağlamak için daha büyük çocuklarda puanlama sistemi ve daha küçük çocuklarda ödüllendirme sistemi geliştirin. Dikkat eksikliği olan çocuklar için ödül almak ya da saptanan hedeflere ulaşmak çok önemlidir.

29. Eğer çocuk sosyal işaretlerden – vücut dili, ses tonu, zamanlama ve benzerleri- anlamıyorsa; o zaman tedbirli bir şekilde bunları anlamayı ona öğretmelisiniz. Örneğin; “Sen kendi hikayeni anlatmadan önce arkadaşınınkini bir dinle bakalım” ya da “Karşındaki ile konuşurken onun gözlerine bakmaya çalışmalısın”. Dikkat eksikliği olan çocukların çoğunluğu bencil ya da farklı olarak damgalanırlar ama onlarda eksik olan başkaları ile düzeyli iletişim kurma becerisidir. Bu beceri çocuklarda doğuştan olmaz ama öğretilebilir ya da yönlendirilebilir.

30. Sınav tamamlamayı öğretin.

31. İşleri oyun şekline getirin.

32. Çocukları çifter ya da üçer gruplar halinde ayırın. Birlikte çalışabilecek grup şeklini bulana kadar denemekten vazgeçmeyin.

33. Grubuna bağlı kalmasına dikkat edin. Dikkat eksikliği olan çocuklar bir gruba ait olmak ve işlev sahibi olmak ihtiyacı duyarlar. Yapacak bir işleri olduğu sürece, yaptıkları işe odaklanırlar ve hayale dalmazlar.

34. Olanak buldukça çocuğa sorumluluğunu verin. Sırt çantasını nereye koyması gerektiğini hatırlayabilmesi için kendi kendine bir yöntem bulmasını sağlayın. Nelere ihtiyacı olduğunu ona dikte etmek yerine sizden yardım istemesini bekleyin.

35. Evden-okula-eve bir ödev defteri tutturun. Bu yöntem ev ile okul arasında sürekli bir iletişim sağlanması için en geçerli yöntemdir.

36. Günlük karne sistemi geliştirin. Çocuk küçükse karne eve gitmeli daha büyükse direkt olarak çocuğa okunmalıdır. Günlük karne disiplin amaçlı değil ama cesaret verici olmalıdır.

37. Alarmı olan saatler, çocuğun kendini zamanlaması için çok yardımcıdır. Örneğin; ilacını almayı hatırlayamayan bir çocuk eğer alarmlı bir kol saati takarsa ya da çalışma saatinde masasına bir saat konursa, zamanın nereye gittiğini görmesi çok yararlı olacaktır.

38. Dikkat eksikliği olan çocuklar, neler olacağını önceden bilmek ve kendilerini hazırlamak ihtiyacındadırlar. Eğer aniden ne yapmalarını gerektiğini bilmedikleri bir zaman dilimi ile karşı karşıya kalırlarsa süt tenceresi kaynayıp taşacaktır.

39. Övün, sırt sıvazlayın, onaylayın, cesaret verin, umutlandırın.

40. Daha büyük çocuklara, öğrendiklerini daha sonra hatırlayabilmek için küçük notlar yazmalarını önerin. Notlara yalnızca kendilerine söylenenleri değil kendi düşüncelerini de eklemeleri yararlı olur. Bu yöntem söylenenleri daha dikkatli dinlemelerine neden olacaktır.

41. Dikkat eksikliği olan çocukların çoğu el yazısıyla yazı yazmakta zorlanırlar. Bu yeteneklerini geliştirebilmeleri için alternatifler yaratın. Örneğin daktilo yazmayı öğrenmesini önerin ya da yazılı sınav yerine sözlü sınav yapın.

42. Bir senfoniyi yöneten bir orkestra şefi gibi davranın. Orkestranın senfoni başlamadan önce dikkatini toplamasını sağlayın. (Bunun için sessizlik ya da el çırpma yöntemini kullanabilirsiniz) Sınıfın değişik bölümlerine elinizle sinyaller vererek notaları zamanında çalmalarını sağlayın.

43. Olanak buldukça, birlikte çalışabilmeleri için onları her ders için bir çalışma arkadaşı seçmeye ve telefon numarasını yazmaya teşvik edin.

44. Çocuğun arkadaşları tarafından damgalanmasını önlemek için, sınıf arkadaşlarına durumu açıklayın ve normal davranmalarını sağlayın.

45. Anne babayla sık sık görüşün. Onlarla yalnızca sorun ortaya çıktığında görüşmekten kaçının.

46. Evde yüksek sesle kitap okumasını önerin. Sınıfta, olanak buldukça yüksek sesle okuyun. Çocuğun tek bir konu üzerinde odaklanma alışkanlığı kazanmasına yardımcı olun.

47. Tekrarlayın, tekrarlayın, tekrarlayın.

48. Hem çocuk hem yetişkin Dikkat eksikliği tedavisinde en etkili yöntem; bol miktarda spor yapmaktır. Sportif faaliyetler, enerjinin fazlasını kullanmayı, dikkati tek bir noktaya yoğunlaştırmayı ve hormonların ve beyin hücrelerinin uyarılmasını sağlar. Basketbol, voleybol ya da futbol gibi takım sporlarını ya da yüzme, ip atlama ve koşma gibi kişisel spor faaliyetlerini teşvik edin.

49. Büyük çocuklarla, sınıfa girmeden önce, öğretilecek konuları tartışmak; stres faktörünü azaltacaktır.

50. Her an kıvılcımları yakalamaya hazır olun. Dikkat eksikliği olan çocuklar göründüklerinden daha yetenekli ve beceriklidirler. Yaratıcı güçleri, espri yetenekleri, neşeleri ve kavrama kapasiteleri sınırsızdır. Gayet esnektirler. Yardımsever ve şefkatlidirler. İçinde bulundukları ortama, kendilerinde var olan “o özel kıvılcım” sayesinde hayat katarlar. Unutmayın, her gürültünün içinde bir melodi ve yazılması gereken bir senfoni vardır.

Reklamlar

96 Yanıt

 1. a more difficult branch and people will

  enjoy reading your blog. even if you cannot genuinely solve the issue, people will respect you for your effort and find the content more interesting.a great blog will engage readersyou could offer a contest or do the occasional poll to keep

 2. more difficult is the fact that he

  has to be a skilled writer along with having the historical information that he is contemplating to deal with, on his fingertips. he cannot fiddle with history or what occurred in the ancient times. all that the writer can do is

 3. good writer. continue on writing. it does

  not come in a wink of an eye. be patient. writers tend to spend a lot of time attending conferences or reading books about how to be a good writer. these days, with ready access to the wisdom of agents and

 4. expert of blog writing. blog consultants though

  not magicians yet, they know certain all the required seo tricks which can be of great help in attracting readings and gluing them. i have tried to list are few very basic factors that can be of great help when you

 5. see it used constantly, but i will

  not “utilize” it. why? because i can use “use” instead.too often, well-meaning english teachers encourage students to improve their vocabularies. one does not improve his vocabulary, however, by pulling words he never used out of the thesaurus or d…

 6. Official Regenerative Institute Vimeo Channel.

  The Regenerative Leadership Institute is the nation’s sustainable living, leadership and permaculture design school. We reconnect people with nature, remembering our collective heritage and creating a beautiful, thriving future. Join us and let’s cha…

 7. be disciplined, staying productive, etc.for new bloggers,

  tip#1 above-writing every day- is how you begin to discover what you can create that will be considered useful information to new readers. your free info product will naturally develop as you write more posts. in this daily post-writing, your interests

 8. that they have reliable customer service. in

  order to get the best job done, you need to find the best ghostwriting services available. there are many forms in which this new industry provides its services.one of the most important things is creating content for websites, writing blogs and

 9. mastered the art of weaving together words

  and ideas into seamless rhythm. your words will be used to influence people and your words can be used to make yourself a lot of money.people will pay a high price for quality writing. this is because people who have mastered

 10. offers you the option to install plug-ins

  that will extend the functionality of your wordpress. these plug-ins will vary from security options to help to shore up your wordpress security, as well as other functions, such as a community site setup, a zen or commerce cart integration, or

 11. be the volume of writing you’ll be

  able to produce.a good writing retreat will have all the elements that can completely rejuvenate your life and help you pursue your writing dreams. church sites and mei love to build church sites. church websites, christian websites, christian organisa…

 12. themes to choose from.to customize your blog

  to the colors you want with your logos etc, i’ll cover that in part three of this post series “how to customize your blog.”adding wordpress plugins to make your life easierwhat are wordpress plugins?wordpress blogs on their own are pretty okay

 13. account so we can sell ad space..once

  those two things are in place lets see what else is needed for a good blog. in this case the blog needs information about camping as well as products that are related to it. in this case i have a plugin

 14. the most pertinent questions regarding hiring a

  good seo writer – if you want a great content writing job!questions to ask before hiring a writer for your website seo promotion:1) what specific work do i want my seo writer to do?2) what is the seo goal of my

 15. to find the top ten sites about

  your topic. visit each one, see what they have. do they have a blog? do they have a forum? join each and see what they are talking about. what questions are they asking? what problems are they having? can you answer

 16. the “know-how”… and this is important as

  a consequence of why? successful blog marketing involves so many different disciplines. many skills – some you are good at, some you have no idea about. you need to find out, discover, and yes even learn many new skills. are there

 17. right over your update!keyword optimizedif you want

  more blog traffic, and who doesn’t, using keywords properly is the best way to turn up in online searches! when you spend just a bit of time selecting and placing those keywords most applicable to what you wrote search engines will

 18. with articles from a ghost writer? you

  might be wondering if you should be concerned about matching the writing styles. should you be worried that someone would be able to tell that all the articles weren’t written by you?there’s probably not much cause to be concerned about matching

 19. will have sufficient experience in writing about

  various topics related to business, health, resumes and nonprofit agencies.most importantly, they will be able to provide professional writing done by anonymous writers. that is to say that the best ghostwriting company will hand over all copyrights to…

 20. attention of target prospects.when writing blog posts,

  ensure to be creative and unique web visitors are always interested in high quality blogs. however, there is tight competition online. therefore, to generate quality traffic, ensure to use a unique writing style that will instantly grab the attention o…

 21. links. so, keep yourself focused on big

  issues and do not get entangled in small problems.3. news and updates – on your business blog, post all the news and updates of the latest happenings in your company. just content material or solution is not enough but people also

 22. has shown that people will only spend

  about 3 seconds reading your blog post before they decide if it’s good or not. so make sure to capture these people’s attention right away. appeal to emotion if you have to. offer some free videos on your topic…do whatever you

 23. on your blog. and in return, your

  visitors will find something important that they may see in one of the ads on your site, and then click on it – resulting in a nice commission for you.if you can continually write and make good posts about the theme

 24. regularly you provide it, the better your

  web site will fare in search rankings. maintain steady communication with customers and prospects. by having a lot of material, you develop a content-rich web site that will become a resource for anyone who wants to know more about your company

 25. with less effort and more “relaxed” moments

  for the blogger. all he would do is sit back and relax, and watch as his blog’s traffic increases. the other day, i was on a search engine, and i was amazed at how many dead web links there were to

 26. unless you choose to share it. i

  recommend keeping it private for now as others may judge you and attempt to analyze your personal thoughts, which may discourage you from continuing.five -on the twenty-second day, write for fifteen minutes continuing your life experiences. after the f…

 27. competition than those with more searches per

  month.4. now that you have chosen a phrase with few searches per month, please put it in the title of your blog post.5. while writing a blog post, you should be able to mention your phrase throughout the body of your

 28. are willing to pay and the deadline.

  workers then bid to secure the project, you choose the worker with the best bid and who you feel will deliver the best results.the secret to getting many highly skilled workers to bid on your project, and how you will find

 29. a site-map.try to have your urls search

  engine friendly, as opposed to messy code.make sure your paragraph, page headings have the correct tags.try to keep your meta data relevant for each page and try not to repeat similar information.any images should have relevant names and ‘alt’ names…

 30. any section.what matters is the ability to

  constantly reinvent oneself based on the demands of the readers. it is very easy to write articles containing complicated words, but if the average reader fails to understand this, then this is inconsequential. one must not show off the command he

 31. search field, and let google come up

  with all the related keywords. you’ll be able to see how many monthly searches each keyword hold. use “exact” search for the most precise results.make your blog title emotionalwhen you’ve figured out which keywords you want to use, it’s time to

 32. just love them.furthermore, there are a lot

  of plugins that you can use on the blogs to make them seo friendly, especially when you use wordpress blogs. a high search engine rank is good for business and so, business blogging is an effective path to tread towards success.

 33. way to get the most attention is

  to provide something that is different and unique among all of the myriads of advertisements, marketing strategies, and other plans that companies must employ to continue growing. one of the best ways to stand out, in this instance, is to provide

 34. opportunities such as linkedin, facebook, twitter, and

  blogging forums. if you’re creative, then you’ll find endless opportunities to promote your blog throughout these social communities.freelance writing, selling on ebay, and blogging are only three of the many ways to make money online. they might req…

 35. job will be in the company’s best

  interests.your objective statement should be part of accomplishing this goal. so you have a blog site and would like to market it and turn it into a successful blog. how would you make this happen? how will you go about getting

 36. by just working a few hours each

  day on writing, while continuing with your experimental work.the same is true when you’re into your final year. start to prepare your final thesis while still doing your experimental work. follow a good academic writing process and do both parts at

 37. valid html/xhtml/css markup. being able to create

  a blog is something that most 12-year-olds can do these days. it seems that anyone can get online and start writing about what they did yesterday for the world to read. the idea of being successful blogging is something completely different.

 38. the read and have to instead re-direct

  their energy into deciphering your post.7. headline – don’t base your post off a genius headline you’ve crafted as this can lead to a writer desperately trying to write content that lives up to the greatness of the headline. it should

 39. like this; yourdomain.com/feed so like i was

  saying, you are going to have to be very aware of what you are doing. you will want to describe your blog and its contents in a way that captures the attention of your visitor.your visitor is just like you and

 40. out. if you ever hope to stand

  out from your competitors, you need to write very compelling and interesting headlines. doing so will ensure that people choose your blog post over a different blog site. if you really want to get the attention of your target audience, use

 41. can’t do it effectively without hard practice.

  a good piece of writing requires 99% hard practice and only 1% inspiration.what the necessary things you need to do to improve your writings are as follows:keep a very good dictionary with you that clearly mention the exact meaning of a

 42. set up favorite links, etc. all of

  these are easily included using blogger’s tools. one of the reasons to use a blog as a web site is that they are so easy to set up using the supplied templates, you can get a web site up and running

 43. who write articles on their topic. if

  you really don’t want to write articles or feel like you can’t, then that’s no problem–you can outsource your content creation to a professional writer.are you wondering which way to go? should you write your own articles or hire a professional

 44. the search results search engine like google,

  yahoo and bing are working hard to find new and fresh content, removing duplicate and spam content. here is the key to earn money online.method to earn money by sharing what you know: here you will need platform to share what

 45. writing services will have the following features.•

  articles written would be 100% original; • they are informative, educative, and qualitative; • articles are easily comprehensible by the readers; and • they will pass tastes like copyscape, dupe pro free, and others.one last thing; and t…

 46. along with synonyms and also antonyms, contextual

  spelling. there is a text enrichment facility which suggests adjectives, adverbs that can improve the sentences. words which are correctly spelled but used in incorrect context can be detected easily and we can make corrections. our english vocabulary…

 47. eyes. like neil gaiman?*pav sheds a singular

  tear before getting up from the table and joining the rest of the av team in the hall*i see them, sitting in the corner, playing magik and wearing the velvet capes their mothers made them and realize that even here, there

 48. priority to posts that have the right

  keywords and content that is of the best quality. for this reason, take time to settle for the right keywords depending on your niche. you can always approach experts for necessary assistance and enhance your chances of achieving top ranking in

 49. an open ended question from the reader.

  this can be done either in the beginning or the end of the post.check and editit is always advisable to re-read your article to check for any grammatical errors or spelling mistakes. even a brilliantly written post loses its charm if

 50. relationship with them before embarking on profiting

  from them. after all, would you buy anything from somebody you don’t know or trust? building a responsive list of subscribers is the most effective way to make money from the best blog sites. why only the best blog software will

 51. postswriting top posts is a great source

  of traffic, a top post is where you rank the top 10, 20 or whatever you choose in a certain niche for example a dance music site might have the ‘top 10 trance tunes of 2011’ people love to read about

 52. some hormones may reduce the metabolism rate

  temporarily for a woman and hence during this period it would be better to put her on a diet that is low on carbohydrates and fats. it would be better to increase protein intake and have a lot of fruits and

 53. programs available for you to start your

  blog earning. google adsense is one of the best. this program was set up by google several years ago in order to allow webmasters to place contextual advertising directly on their web page. this program provides you with some code and

 54. offer their services for hire. here’s what

  to look for when hiring a writer:1-your writer should be a native english speaker.2-your writer should write well, using proper grammar and spelling.3-your writer should be able to research your topic and write intelligent articles on your topic that c…

 55. will take a lot of hard work,

  but you need to also write many worthwhile blog posts in your topic field. you will have to work hard to get a steady stream of readers, so don’t start unless you’re in it for the long haul.the waiting period between

 56. sites and blogs to link to your

  own blog. the more links you build, the better your page ranking will get.in this article, i wish to help you write blog posts that others would find extremely enticing so you can boost the number of your inbound links in

 57. can either create your own short video

  or get the html code and embed it into your post. you tube is a great resource for this, but always make sure that you write a short summary about your impressions on the video.cause and effectthis is a fun way

 58. at all costs!!!examining the previous paragraph, it’s

  easy to see that we use adverbs frequently in our writing as well as our speech. so what is it about these modifiers that have english teachers, critics, and publishers with their panties in a bundle? the claim is that adverbs

 59. tips with you, but the format of

  the article is not suitable to cover all aspects in details. people from the second group often ask themselves: how to write a good blog article? this article is aimed to help those bloggers who attempt to master their writing skills

 60. email, text message, and online chat. they

  maintain long-distance conversations this way, writing back as quickly as possible. this, however, can be disrupting their ability to do well in writing. when they write papers, they may slip into their “text-talk,” forget to spell out specific words…

 61. when you know exactly how to do

  it, so why not earn some money on the side by monetizing your blog. so, what exactly is a blog anyway? (you may be asking) and have you wondered how people are making money as a blogger? a blog is simply

 62. of a historical fiction writer is to

  incarcerate the social, economical, cultural and mannerisms of days gone by and rekindle them with a new spirit, thus presenting a totally diverse picture today. it is very important to get all the facts exactly right or else the piece of

 63. appear in an article. generally, the higher

  the keyword density, the more are the chances that your article will be recognized by the search engines. article writing mainly revolves around using those keywords is such a way that they blend with the content and sound natural.a quality article

 64. this article, chances are that you would

  like to fully develop your article writing skills. there couldn’t be a better time for you to use seo articles to build traffic to your business. you see, article writing can be very lucrative when done right.developing writing skills will take

 65. a link at the end of your

  guest post and you will get a name in your industry.now that you have a big blog you are ready to make some money. a great way to make money is to build an e-mail list. you can do this by

 66. sort of courses should be on your

  radar, then you can start to look around and see which among the writing courses available will match your criteria.university writing coursesif you want to achieve formal qualifications which you can add to your resume, then looking at university-base…

 67. a popularity boost by writing about a

  hot trend. google trends are a great tool to use for this method, as well as reading the newspaper or watching the news.get on your soap boxpeople love to read about rants, it’s always a safe bet to stay positive on

 68. being unique and useful.6. keep your writing

  skills up to date by setting a time limit for writing your articles. yes, challenge yourself. this is very important for your success as a writer. always challenge yourself to write faster. if you are currently writing an article every hour,

 69. verify this.9. last of all, is the

  grammar acceptable? is the article delivery timely?if your chosen writer confirms to these qualifications then you have a good writer on your team. who will compose the content for your website? if you thought that your webmaster would also work as

 70. a solution to a problem in your

  niche you are assured to satisfy your readers’ appetite.use mediawe all eat with our eyes in this wonderful world of writing, when you insert pictures and videos into your posts it helps to visually illustrate your point. by using images and

 71. being certain the tone and wording is

  appropriate to them. it includes using transition signals and defining terms so that your reader understands everything you say.taking your reader with you even includes skills 1, 3, and 4, that is, making the flow of thoughts interesting and thought-p…

 72. keywords are? keywords are the most searched

  for terms that lead customers to your site and then convert the inquiries into sales? put your keywords and wordpress together in a search and see what your competition is up to. you should see a list of other blogs that

 73. your page will become clustered. adding appropriate

  videos and pictures can really liven up a website/blog and make it more interesting for the readers, however do not use videos and pictures in place of well written content and try to limit your self to a few pictures and

 74. dilemma by wearing my wedding band on

  my unaffected hand and buying rings with elastic bands so i can still dress up fingers on my swollen hand. we survivors are ever resourceful as we face each new trial.     i pray that these musings on breast issues will

 75. it seems clear that these new students

  simply have not been taught to write properly.high schools are commonly receiving the blame for this poor college performance in writing. what are they teaching in high school language arts classes that cause these students to do so poorly with their

 76. build lifestyles based on the income from

  their blogs are all, without fail, the ones who didn’t give up.dedication to the task at hand, consistency of effort, persistence in the face of challenges, obstacles and difficulties is an essential trait for success in any endeavor, and blogging is

 77. grammar issues will not get loads of

  people returning, a spell checked blog looks and fells more professional and will get more people coming back. depending on what website you are using to blog on it should have a spell check button on the top bar, on blogger

 78. harness the info in front of them,

  they use it to fool themselves into thinking they’ve already made it.enter the blogger mentor. these guys give you the push you need to achieve what’s possible with your online blog, setting you up to be among the successful and influential

 79. “chocolate chip cookies is great” is not.

  some of these are obvious, some are tricky.pronoun error is another common mistake. “everybody needs to bring their own blankets” is incorrect. the sentence should read, “everybody needs to bring his or her own blankets.” a more common version of t…

 80. blog manages to catch the interest of

  a giant company then they might want to employ your services.to monetize your blog expansively it doesn’t have to end with ads placement. as you become more skilled in blogging you can use that expertise to leverage your blog. the internet

 81. present and forgets that he’s “grading” an

  assignment, you’ve won.5. revise, revise, and revise.effective writers – writers who are read – re-write and re-write many times. the best approach to re-writing, of course, is to find someone else, someone with a critical eye and a tough skin, to

 82. should be short; this also helps people

  to remember your blog name. i know it’s tricky to get a high-quality domain with less characters, this shouldn’t get you worried because there are many out there that are available. try to avoid using long domains; long domain names get

 83. following writing suggestions may be just what

  you need to take your writing to the next level, so that you can create an essay that is easier to read and may result in a better grade.do not use qualifiers and superlatives. phrases like “it seems” or “obviously” should

 84. different than printing or copying and pasting

  your post you may want to include a note about this sort of thing at the bottom of each post. encourage sharing, and discourage stealing.each of these parts of a blog post is important and has a great deal to do

 85. article writing skills. are you going to

  work in the morning? how about the evening? i suggest that you write in the morning, that way you are ready to get things done and kick it into high gear.leave out big wordsonline users do not want to sit through

 86. the ability to create separate pages and

  play with your permalink structure. permalinks are a critical part of how your seo blog gets indexed. google webmaster tools state that is far easier for google to” know” what your page or site is about with a static permalink. pages

 87. are solving specific problems and helping specific

  people with a specific problem. so, besides offering education, make sure that you offer information, which is in demand. write about a subject that people are searching for. if you don’t know what kind of problems need solutions in your niche,

 88. to develop the book so it would

  be well-written and connect with readers. if you haven’t read “the help,” i encourage you to do so (word-of-mouth promotion). part of why i recommend it to authors is because one of the main characters is herself writing a book and

 89. has the time or inclination to read

  through an article that is peppered with spelling and grammatical errors, syntax problems and gibberish sentences that hardly make any sense.fickle minded blog readers don’t expect shakespearean flowery prose in terms of english, but the language must…

 90. important factors to consider when it comes

  to writing an effective post; they must be informational and they need to be written from a personal standpoint in a conversational style. depending upon the nature of the blog, business owners may even choose to include their own personal opinions

 91. have spent many hours staring into the

  computer screen wondering what to write about. i was then introduced to a few strategies that have proved to work time and time again when i am trying to think of new blog ideas and topics to write about.before i get

 92. you’re tracking. this encompasses listing the words

  in the same order. google’s keyword tool is an outstanding free tool that enables you to search by precise match so that you can see how often an exact phrase is searched. this is highly important for new sites without any

 93. information that your target audience wants to

  learn in as little words as possible. a well written post will be at least 600 words, but no more than 800 words.4. your headline should be very interesting to your target audience. use words that target their emotional needs. push

 94. be written in a simple, precise and

  no-nonsense manner.providing precise information regarding what the article is all about at the beginning of the blog itself makes users want to read further. organizing your blog post with several headings and subheadings also makes your blog more rea…

 95. i wrote it made it difficult and

  useless. if people have to struggle to read what you write, or if they get lost along the way, what you mean to say becomes lost. when that happens all the good stuff in the work becomes meaningless. for someone like

 96. and online. a quick web search should

  get you on the right track in no time.there is one overarching rule that is true regardless of level or circumstance, however, and that is: the best way to learn to write is to read. read as much as you can

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: