TİROİD KANSERİ


Tiroid kanseri günümüzün en önemli hastalıklarından birisidir. Uzmanlara göre Tiroid nodüllerinin yaklaşık yüzde 5’ kanserdir. Tiroid kanseri erken teşhiste tedavi edilebilen ancak geç kalındığında ölümle sonuçlanabilen bir hastalık türüdür. Bu nedenle tiroid nodülünü ciddiye almak ve Sintig ile beraber iğne biyopsisinin mutlaka yaptırılması gerekmektedir. Aynı zamanda check-up sırasında tiroid ultrasonografisi yaptırılması da oldukca faydalı bir durumdur.

Uzmanlara göre tiroid kanseri tiroid bezindeki hücrelerin kansere dönüşmesi nedeniyle oluşmakta ve toplumda sık görülen hastalıklar arasında bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre tiroid hastalıklarının görülme sıklıkları genelde yüzde 2 civarında, yaşlılarda ise yüzde 5 ile7 civarındadır. Tiroid hormon seviyelerindeki değişiklikler tüm vücut fonksiyonları üzerinde etkilere sahiptir.

Uzmanlara göre tiroid bezinin normal boyutlarından büyük olması guatr olarak adlandırılmakta ve Tiroid hastalıklarında kullanılan ana tarama testine de TSH adı verilmektedir. FT4 seviyelerinin belirlenmesi hastanın sınıflandırılmasında büyük öneme sahiptir. Her iki testin de değerlendirilirken dikkat edilmesi gereken laboratuar ve ek hastalık türü vardır. Bazı ilaçların kullanımı hormon seviye tespitlerinde yanılmalara neden olabilmektedir.

Uzmanlara göre Tiroid bezinin az çalışması (hipotiroidizm) genellikle toplumda yüzde 1 yaşlılarda yüzde 5 görünen bir sorundur. Hipotiroidizmin bir çok belirtisi vardır. Bunlardan bazıları güçsüzlük yorgunluk ,soğuğa karşı tahammülsüzlük,kabızlık,kilo değişiklikleri,depresyon,adet düzeninde değişiklikler,kansızlık gibi birçok belirtisi bulunmaktadır. Tedavi edilmeyen hipotiroid öncelikle kalp ve zihinsel durum olmak üzere tüm vücut fonksiyonları üzerinde dramatik etkilere sahiptir.

Uzmanlar tiroid bezinde sık görülen bozukluklardan bir tanesini de tiroid bezinin fazla çalışması olarak görmektedir. Belirtileri terleme, kilo değişiklikleri, yumuşak dışkılama, güçsüzlük, çarpıntı, adet düzensizliği, titreme gibi rahatsızlıklar olabilir. Tiroid kanseri çocuklarda nadir olmakla beraber yaş ilerledikçe görülme sıklığı artmaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre tiroid nodüllerinin yüzde 95 kadarı iyi huylu büyümeler olduğu belirtilmiş ve yüzde 5’inden azı tiroid tümörü ya da metastatik tümör olduğu belirtilmiştir. Özellikle dikkat edilmesi gereken gruplar ailesinde tiroid kanseri öyküsü olanlar, başka bir organa ait kanser öyküsü olanlar ve baş boyun bölgesinden radyasyon alanlar dikkatli olması gereken gruptadırlar.

Tiroid kanser i erkeklere göre kadınlarda daha fazla görülmektedir. Tiroid kanseri kadınlarda görülen kanser sıralamasında ilk sekiz içerisinde yer almaktadır. Ancak nodülü olan erkeklerde kanser riski daha fazladır.

Tiroid kanserinin teşhisi: Uzmanlar tiroid kanserinin teşhisini nodülün ya da boyundaki kitleden yaptıkları iğne biyopsisi ile koymaktadırlar. Biyopsi ile alınan hücreler patoloji laboratuarında mikroskop altında araştırılarak kanser olup olmadığı bulunmaktadır. Nodül saptanan her hastanın mutlaka tiroid fonksiyonları değerlendirilmelidir. Şüpheli görülen nodüllere 8 mm ve daha büyükse mutlaka biyopsi yapılmalıdır.

Tiroid kanserinin tedavisi: Uzmanlara göre bütün tiroid nodülleri takip edilmelidir. Tiroid nodülü olan hastalar iyot içeriği yüksek maddeler ve iyotlu kontrast maddeler açısından dikkatli olmalıdırlar. Tiroid nodülleri 2 cm yi geciyorsa ve tsh normal yada yüksekse, tiroksin baskılama tedavisi genç hastalarda düşünülebilinir. Ancak hipertiroidi oluşturma riski açısından tedavi dikkatle uygulanmalı ve yakından takip edilmelidir. Ancak tiroid kanserinin en etkili tedavi yöntemi cerrahi operasyondur. Cerrahi operasyonla tiroid bezinin tamamen çıkartılması nüks olasığını azaltmakta ve ameliyat sonrası yapılacak iyot tedavisi gibi yöntemlerle kanserin etkinliği yok edilmeye çalışılması en iyi yöntemlerden bir tanesidir.

Bu tür rahatsızlıklar önemli ve dikkate alınması gereken hastalıklardır. Böyle bir rahatsızlık durumunda mutlaka uzman bir hekime başvurulması gerekmektedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: