KALP AĞRISI


Göğüs ağrısı belirtisi ile ortaya çıkan kalp krizi, bazen de sessizce ani ölümlere neden olabilir. Bezende kalp dışı nedenlerle ortaya çıkan göğüs ağrıları hastalarda paniğe yol açmaktadır. Bu nedenle göğüste oluşan ağrının yapısı çok önemlidir.

Uzmanlara göre kalp ağrısı koroner damarlarda tıkanıklık olduğunda ortaya çıkan bir ağrıdır. Genellikle göğüs duvarının ardında, sıkıştıran, ağırlık- baskı yapıcı tarzda olup çoğu zaman sanki göğüs duvarına biri oturmuş hissi veren bir ağrı şeklidir. Asla kalbin kendisinde ağrı almaz. Sadece kriz esnasında göğüsün ortasında bir ağrı olur. Bu ağrı geniş bir alana yayılmaktadır. Hasta eğer ağrının yerini parmağı ile işaretliye biliyorsa bu göğüs kafesinin ağrısıdır. Ama eğer elini veya yumruğunu boğazı ile midesi arasına koyarsa bu çok büyük bir olasılıkla kalp ile ilgili bir ağrıdır. Eğer bir ağrı parmakla gösterile bilecek kadar küçük bir alanda lokalize edile biliyorsa, bu kalp dışı bir ağrıdır. Çünkü kalple ilgili ağrılar parmakla gösterilemez.

KALP KRİZİNİ HABER VEREN AĞRILAR NASIL KENDİNİ GÖSTERMEKTEDİR.

Uzmanlara göre kalp krizini haber veren ağrılar genellikle göğse oturan, orada bekleyen göğüs sıkışıyormuş hissi veren, geniş bir alana yayılan parmakla gösterilemeyen, bazen de kişiye, terleme, baş dönmesi, bulantı hissi veren, sağ veya sol kola, daha nadir olarak omuza, sırta ve çeneye yayılan, 5-10 dakika yada daha fazla süren sıkıntılı ve sıkıştırıcı bir karaktere sahiptir. Bu tür ağrılarla karşılaşan hasta büyük bir korku ve dehşete kapılarak kendisinin daha önce başına böyle bir şey gelmemiş, bunu ilk kez yaşıyormuş hissine kapılabilir. Göğsünde ağrı hisseden kişi zaman kaybetmeden kontrol amaçlıda olsa hemen doktora gitmelidir. Çünkü göğüs ağrıları dikkate alınmadığı takdirde daha kötü sonuçlar doğurabilir. Kalpten kaynaklı olan göğüs ağrısı kişiye büyük bir huzursuzluk ve sıkıntı vermektedir.

Uzmanlara göre kalp krizi sırasında ağrı hiç beklemediğimiz anlarda ortaya çıka bilir. Mesela, dinlenirken, otururken yürürken koşarken veya spor yaparken başlaya bilir. Ağrının şekli asla hareket etmekle artmaz ya da azalmaz. Aynı zamanda kalp kaynaklı ağrıların hastalıkların türlerine göre karakterleri de farklıdır. Mesela aort duvarının yırtılması durumunda sıkıntı verici daha çok sırta vuran şiddetli ağrılar meydana gelebilir. Özellikle bazı durumlar aort hastalıklarını çok fazla etkiliye bilir. Genellikle bir kolda tansiyonun düşmesi, kolda güç kaybı, ellerde belirgin derecede uyuşma, aşrı derecede düşen kan basıncı, aort hasatlıklarını düşündürmelidir.

Göğüs ağrıları ihmal edilmemeli farkına varıldığın geç olmadan bir uzman doktora başvurulmalıdır. Bu tür ağrılar dikkate alınmazsa ölümle bile sonuçlana bilir.

GÖĞÜS AĞRISI SIRASINDA YAPILMASI GEREKENLER.

Eğer hasta ağrı olduğu sırada bir aktivite içerisindeyse, hemen bırakılmalı istirahat haline geçmeli, üzerindeki kıyafetleri çıkarılmalı, kravat takıyorsa gevşetilmeli, rahat hava alacak bir pozisyonda olmalıdır. Ancak sıkışık bir ortamdaysa veya tartışma halindeyse bulunduğu yeri hemen terk etmelidir. Hasta fenalaştığında ya da ağrı fazlalaştığında hiç vakit kaybetmeden telefonla ambulans çağrılmalı ve en yakın hastaneye ulaşılmalıdır. Kalp krizi geçiren bir hastaya bu işi bilen uzmanların dışında hiç kimse dokunmamalıdır çünkü yanlış bir uygulamanın yapılması durumunda hasta kaybedile bilinir. Hastalık şekli ne olursa olsun her zaman ilk tedavi işi bilen bir uzman tarafından yapılmalıdır.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: