Domuz Gribinde Doğru Bilinen 7 Yanlış


Domuz gribiyle ilgili her gün yeni bilgiler okuyoruz. Domuz giribi olmaktan çok korkuyoruz. H1N1 virüsü ile ilgili insanı dehteşe düşüren haber başlıklarını okudukça sakin olmak mümkün değil. Son 40 yıldır grip virüslerinin daha da güçlenerek ortaya çıkması herkesi korkutuyor ancak bu tedirginlik kulaktan dolma bilgileri de beraberinde getiriyor.

İşte uzmanların doğrusunu anlatmaya çalıştığı, domuz gribiyle ilgili bilinen 7 yanlış

1- Sağlıklıyım, endişelenmememe gerek yok

H1N1 virüsüne yakalanan çoğu kişi ilaç tedavisine ihtiyaç duymadan gribi atlattı. Ancak bu virüs diğer grip virüslerinden farklılık gösteriyor. Öncelikle, yaz geçmesine rağmen ortadan kaybolmadı. Tarihsel olarak, bu virüsün sonbahar ve kış döneminde iki dalga olarak etkili olduğu görülüyor. Yani ilk dalgada etkilenmeyen kişiler ikinci dalgada bu hastalığa yakalanabilir. İkincisi, bu hastalık 25 ve 65 yaş arasındaki kişileri mevsimsel virüsten daha fazla etkiliyor. Sağlıklı olsun ya da olmasın herkeste ölümcül komplikasyonlara neden oluyor..

Bu nedenle Amerika Hastalıklardan Korunma ve Kontrol Merkezi, sağlıklı olsun olmasın herkesi H1N1 daha iyi korunmaya ve hijyen koşullarını uygulamaya davet ediyor.

2- Kaçınılmaz bir hastalık; Domuz gribi olmak daha iyi

Domuz gribi partileri duydunuz mu? Bazı kişiler domuz giribine nasılsa yakalanacaklarını düşünerek korunmaya çalışmıyor. Sadece bu sebeple domuz gribi oluyorlar. Uzmanlara göre, kimin domuz gribi olacağı elbette bilinemez. Aynı domuz gribi bir kişiyi hiç etkilemezken, başka bir kişi için ölümcül etkiler yaratabilir. olabilir. İleri ki aylarda mutasyon geçirecek H1N1 virüsünden sizi nasıl korunacağınız şimdiden bilinemez. Yani şimdiki virüsten çok daha fazla tehlikeli ya da daha az zararlı olabilir.

3- Domuz gribi oldum, virüse karşı bağışıklık kazandım

Aslında H1N1 virüsü geçirdiyseniz bu doğru ancak sorun şu ki domuz giribi testi yapılan ve domuz gribi virüsü belirlenen çok az insan var. Gribiniz ‘sıradan, mevsimsel’ bir grip de olabilir. Eğer grip olduysanız ve domuz gribi virüsü taşıdığınız kesinleşmemişse kendinizi korumaya devam etmelisiniz.

4- Sadece aşı virüsten korur

H1N1 aşı grip olmanızı engellemeli ancak herhangi bir grip aşısı bunu garanti edemez. Tarihsel olarak, en iyi mevsimsel grip aşıları bile sadece yüzde 70 ile 90 arasında bir korunma sağlar. Aşı olanlar için iyi haber şu ki, komplikasyonlardan etkilenme riskiniz daha az olacak. Ayrıca, yapılan araştırmalar H1N1 aşılarının diğer grip aşılarından daha etkili olduğunu gösteriyor. Domuz gribi aşısı yüzde 90 oranında koruma sağlıyor. Kalan yüzde 10’luk risk için hijyen ve hastalıktan korunma alışkanlıklarınızı devam ettirmelisiniz; Ellerinizi sıkça yıkayın, grip olan kişilerden olabildiğince uzak durun, iyi dinlenin ve bol bol sıvı tüketin.

5- Aşı size domuz gribi virüsü verir

Bu mevsimsel grip aşılarında olduğu gibi tamamen bir yanlış anlamadan ibaret. Aşılanan kişiler grip virüsü ile aralarına bir duvar örmüş gibi olurlar. H1N1 virüsü tüm diğer grip aşıları gibi zayıflatılmış veya ölü virüslerden oluşur. Bu virüsler grip yapmazlar. Ancak aşı sonrası hafif bir ağrı, ateş gözlenebilir. Bu bağışıklık sisteminizin virüs ile karşılaştığını gösterir.

6- Antibiyotik kullanmak iyidir

Ne yazık ki, bazı doktorlar antibiyotik gibi ilaçları grip gibi ağız enfeksiyonları tedavisinde tavsiye edebiliyor. Antibiyotiklerin hedefi bakterilerdir, virüsler değil. Ne yazık ki bazı insanlar eskiden edindikleri antibiyotik kullanma alışkanlıklarını hala sürdürüyor. Grip enfeksiyonunda antibiyotik kullanmak istenmeyen başka zararlı etkilere neden olabilir. Dahası, fazla antibiyotik kullanımı bakterilerin daha güçlenmesine neden olabilir.

7- İyi hissedersem, enfeksiyon olmam

Gribe yakalanan biri ilk 24 saat bunun farkında olmaz. Bu süre boyunca virüs istemeden de olsa yayılabilir. Ayrıca, kişinin ateşi ilaç kullanmadan normale dönse bile, 24 saat süresince virüs varlığını koruyabilir. Çoğu kişi belirtileri göstermediği için virüsü taşığıdını ve yaydığını bile anlamaz. Bunun anlamı herkes sağlıklı hissetse bile, hijyen kurallarını hassasiyetle uygulamalı. Ayrıca, hastalığı geçiren kişi işe veya okula gitmek için acele etmemeli.

Reklamlar

Bir Yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: