Diyet yapmaya ne kadar hazırsınız?


diyetYaz boyunca çok kilo aldığınızı düşünüyorsunuz ve acilen kilo vermek istiyorsunuz. Ama sizi bir gerçekle yüzleştirmek zorundayız: Eğer zihnen hazır değilseniz, başarılı bir şekilde kilo veremezsiniz.

 

Yaz tatili, ramazan ve bayram programları kilo almanıza neden olduysa, muhtemelen birçok kişi gibi siz de artık diyet yapmaya başlamanız gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Peki diyet yapmaya ne kadar hazırsınız? Aşağıdaki testi çözerek bu sorunun cevabını kendinizde bulabilirsiniz.

Aşağıdaki sorulara doğru ve yanlış olmak üzere net cevaplar verin.

Kilo vermeye ne kadar hazırsınız?

Yeme alışkanlıklarım, fiziksel aktivitelerim hakkında çok düşündüm ve neleri değiştirebileceğimi biliyorum.

Yemek ve egzersiz konusunda kısa ya da geçici değil, akılcı ve kalıcı değişiklikler yapmam gerektiğini biliyorum.

Ancak hızlı ve çok kilo verirsem kendimi başarılı hissederim.

Yavaş kilo verirsem daha iyi olacağını biliyorum.

Gerçekten istediğim için kilo vermeyi düşünüyorum. Başkası istediği için değil!

Kilo vermek yaşantımdaki diğer sorunları da çözecek.

Günlük fiziksel aktivitemi artırmayı çok istiyorum.

Hata yapmazsam başarılı bir şekilde kilo verebilirim, hata yapınca vazgeçiyorum.

Kilo vermeye başladıktan sonra kilom sabit kalırsa, hedefime ulaşmama yardımcı olan motivasyonumu kaybediyorum.

Şu an yaşamım oldukça stresli fakat yine de kilo verme programına başlamak istiyorum.

 

Cevaplarınızı değerlendirin!

Yukarıdaki sorulara doğru ve yanlış olmak üzere net cevaplar verdiniz. Her doğru cevap bir puandır.

1. Doğru, 2. Doğru, 3. Yanlış, 4. Doğru, 5. Doğru, 6. Yanlış, 7. Doğru, 8. Yanlış, 9. Yanlış, 10. Yanlış.

8 ve üstü

Şu anda muhtemelen kilo vermek için amacınızın ne olduğunu iyi biliyorsunuz, başarmak için atmanız gereken adımların farkındasınız ve hazırsınız.

5-7 puan arası

Kilo verme nedenlerinizi ve takip edeceğiniz yöntemleri tekrar gözden geçirmelisiniz. Gerçekten kilo vermek istiyor musunuz, amacınız nedir?

4-6 puan arası

Şu anda kilo vermek için uygun bir zaman olmayabilir. Başlangıçta başarılı olabilirsiniz. Fakat hedefinize tam anlamıyla ulaşmak için gerekli ilerlemeyi sürdüremeyebilirsiniz. Kilo verme amacınızı ve yaklaşımlarınızı tekrar gözden geçirin, bir profesyonelden yardım almayı deneyin.

Dilara Koçak Afiyetle Diyet kitabından alıntıdır.

Cevaplarınızı yorumlayın!

Bilmediğiniz ve anlamadığınız bir konuyu değiştiremezsiniz. Yeme ve egzersiz alışkanlıklarınız hakkında biraz daha bilgi edinmek için bir hafta boyunca kayıt tutabilirsiniz. Yeme alışkanlıklarınızı veya fiziksel aktivite düzeyinizi aniden değiştirirseniz kısa sürede hızlı kilo verebilirsiniz. Fakat bu bir kamp hayatı olursa ve normal yaşama uydurmazsanız sürekliliği sağlayamazsınız. Beslenme ve aktivite planlanınız sürekli uygulayabileceğiniz ve keyif alabileceğiniz sağlıklı değişimler içermelidir. Çoğu kişi gerçek olamayacak kadar düşük olan bir kiloya ulaşma hayali kurar, yaşınızı ve vücut tipinizi düşünün, zamana yayılmış sağlıklı ve gerçekçi hederler seçmeniz gerekiyor.

56 yaşında bir insanın 36 yaşındaki kilosunu hedeflemesi yanlış bir seçim olur. Yanlış seçilmiş bir hedef kendinizi başarısız hissetmenize neden olacaktır. En iyi ve sağlıklı yaklaşım, kilonuzu normal sınırlarda tutabileceğiniz kalıcı yolları öğrenerek yavaş kilo vermektir. Başarılı olmak için kilo verme isteği kendinizden gelmelidir. Bu konuda aileniz veya arkadaşlarınız hayalleri söz konusu olmamalıdır. Aile ve arkadaşlar ancak destek kaynağı olmaktadır.

Tüm problemlerinizi kilo vererek çözecek gibi düşünmeyin, bu sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Fiziksel aktivite alışkanlığı başarılı kilo vermede ve bunu korumada önemli bir noktadır.

Yapmaktan keyif aldığınız orta düzey bir aktivite de işe yarayacaktır. Sürekli yapabileceğiniz ve devam edebileceğiniz bir egzersiz seçin, ilk iki ay çok düzenli yapıp daha sonra bırakacaksanız, doğru bir seçim yapmamış olursunuz. Kilo vermeniz bazen yavaşlar, bazen durur hatta bazı durumlarda (kabızlık, regl öncesi şişkinlik, çok tuz alıp az su içtiğinizde ödem, alkol ertesi ödem gibi nedenler) kilo almış gibi de görünebilirsiniz, ancak bu durum geçicidir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: