VAJİNAL AKINTI


Kadınlarda belirgin olarak en çok görülen sorunlardan biride Vajinal akıntıdır. Vajinal akıntı tedavisindeki başarısızlığın en önemli sebebi ise zamanında ve doğru tanının konulamamasıdır. Şikâyetlerin başladığı dönemlerde uzmana başvurmak daha sonraki dönemlerde oluşa bilecek komplikasyonları önlemek ve uygun tedaviye vakit kaybetmeden başlamak açısından önemlidir.

kadın sağlığıVajinal akıntı daha çok üreme çağındaki cinsel aktif bayanlar görülmektedir. Uzmanlara göre akıntılarla ilgili bilinmesi gereken en önemli konu anormal akıntıyı normal akıntıdan ayırt etmek ve buna sebep olabilecek yanlış kişisel alışkanlıklar ile hijyenik yanlışlıklardan vazgeçmektir. Aynı zamanda vajinada akıntının miktarı, rengi, kıvamı, kokusu, süresi, yanma, kaşıntı ve ağrı olup olmadığı adetle ilişkisi, cinsel yaşam tarzı, alınan ilaçlar, geçirilen hastalıklar gibi birçok neden sorgulanır.

Normal Akıntı:

Uzmanlara göre normal bir Vajinal akıntı beyaz, saydam ve kokusuzdur. Kesinlikle kaşıntı yanma ve ağrı yoktur. Aynı zamanda vajina yüzeyi ve rahim ağzı normaldir. Ancak bazen adet gününe göre akıntı miktarı değişe bilir.

Anormal Akıntı:

Eğer kişide kaşıntı, yanma, hissi, anormal kötü koku, akıntıda belirgin artış bu iltihabın belirtileridir. Ancak vajina yüzeyi ve rahim ağzı normaldir. Yazları anormal Vajinal akıntılara daha sık rastlanmaktadır. Rahmi temizlemek için, rahmin iç kısmının sabunla veya lifle yıkanması son derece yanlıştır. Böyle bir uygulamanın yapılması durumunda faydalı olan laktobasiller de öldürülür. Buda zararlı olan enfeksiyonların ortaya çıkmasına neden olur.

Mantara bağlı Enfeksiyonlar:

Uzmanlar Vajinal mantar enfeksiyonları her kadının hayatın da en az bir kere karşılaştığı ve gereken önlemler alınmaz, tedavi edilmez ise daha kötü hastalıklara neden olabilecek yaygın bir hastalık türü olduğunu belirtmektedirler. Birçok mantar çeşidi arasında vajinada rahatsızlığa neden olan “ candida albicans” denen türdür. Bu tür, ılık, nemli, ışıksız ortamlarda çok çabuk bir şekilde üremektedir. Tedavisi kolay olmakla beraber vücudun diğer bölge ve organlarına yayıla bilme olasılığı vardır. Daha çok deri, mukoza, kalp kapakçıkları, yemek borusunda vs. bulunmaktadır.

Vajinal Mantar Enfeksiyonlarının Sebepleri:

Mantar enfeksiyonları genellikle başka yerden bulaşmaz. Kadının normal Vajinal floralarında bulunan mantar hücreleri bazı nedenlerden dolayı vücudun direnci düştüğünde çoğalıp aktif hale gelerek Vajinal akıntı oluşturmaktadır Genellikle gebelik kontrolsüz şeker hastalığı, tiroit hastalıkları, alerjik reaksiyon, vaginal darbe, parfümlü sprey kullanımı, aşırı alkol tüketimi çok sık naylon iç çamaşırı kullanımı ve cinsel yolla geçen hastalıklar Vajinal enfeksiyonlara neden olmaktadır. Uzmanlar tedavi edilmeyen, tekrarlayan Vajinal mantar(kandidiyazis), psikolojik bozukluğu tetikleyerek cinsel işlev bozukluğuna ve eşler arası uyuşmazlığa neden olabileceğini belirtmektedirler.

Mantar enfeksiyonları tedavi edilmediğinde kadınlarda sıkıntılara neden olacak ve yaşam kalitesine zarar verecektir. Mantar enfeksiyonları genellikle genital bölgelerde kızarıklık, şişlik, beyaz peynir kıvamında veya sıvı şeklinde akıntı ve çatlaklara neden olmaktadır. Aynı zamanda Vajina da idrar yaparken yanma, sızlama ve ilişki sırasında Ağrıya neden olabilir.

Tavsiyeler:

Genital hijyen, şekerli gıdaların azaltılması, yoğurt yenilmesi ve sigaranın bırakılması

Rahat ve sentetik olmayan, kaynatılmış iç çamaşır kullanımı, dar kıyafetten kaçınmak ve genital bölgenin kuru tutulması

Vajinal temizlik için kimyasal maddeler kullanılmaması, doğru genital tuvalet temizliği ve adet de daha özenli davranma

Partnerin gerekirse tedavi süresince kondom kullanması

İç çamaşırını günlük değiştirmek ve pamuklu iç çamaşırları kullanmak

Tanı ve tedavi için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulması

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: