Doğum kontrolünün tarihçesi


doğum kontrolüİnsanlık tarihi yüzyıllar boyunca cinselliği yaşarken, bu işin sonucunda çok ciddi birtakım sorumluluklarla yüz yüze kalmıştır. Hamileliği önlemek için büyük çaba harcayan insanoğlu, tarihte birçok farklı yöntem denemiştir. Newsweek dergisi konu üzerine ilginç bir araştırma gerçekleştirmiş. İşte bu araştırmaya göre doğum kontrolünün kısa tarihi…

1) Zeytinyağı

M.Ö. 400’lerde doğum kontrolünden behseden Aristo, kadınlara karınlarının belli kısmını zeytin yağıyla ovmalarını tavsiye etmişti. Büyük düşünür hamileliğin bu yöntemle önlenebileceğini iddia ediyordu.

2) Bekâret kemeri

Bu araçlar Avrupa’da ilk kez 15’inci yüzyılda kullanıldı. Kemerler, kadınların cinsel ilişkiye girmelerini imkansız hâle getirerek bakire kalmalarını sağlayacak şekilde tasarlanmıştı.

3) Prezervatif

Prezervatifin 1600’lerdeki kullanımının öncelikli nedeni frengiden korunmaktı. İlk prezervatif Mısırlılar tarafından hayvan zarından yapılmış. Prezervatifi ilk kullanan çapkınlardan biri olan Giacomo Girolamo Casanova prezervatife ‘İngiliz seks örtüsü’ adını vermişti.

4) Prezervatif seri üretimde

Amerikalı Charles Goodyear 1884 yılında bir icat geliştirerek seri prezervatif üretimine geçişi sağladı.

5) Önleyici yöntemlere tepki

1873’te ABD’de, Anthony Comstock’un büyük çaba göstererek her türlü doğum kontrol yöntemini yasaklattığı Comstock yasasıyla, bu yöntemlere başvuran her kimse belli bir tazminat ya da hapis cezasına çarptırılacaktı.

6) Sünger

Kadınlar Mısırlılardan 1900’lara dek hamileliği önlemek amacıyla sünger kullanmaktaydı. Bu süngerler spermleri öldürebilmek için önce limon suyuna ya da sirkeye batırılırdı.

7) Doğum kontrol klinikleri

İskoçyalı Dr. Marie Stopes (1880-1966) yirminci yüzyılın başta gelen doğum kontrolü yanlılarındandı. Stopes insanları doğum kontrolü hakkında bilgilendirmek amacıyla ‘akıllı ebeveynler’ isimli kılavuzu yazdı ve daha sonraları kontrol klinikleri açtı.

8 ) Bilgilendirme ve bilinçlendirme

Annesinin geçirdiği 18 gebelikten sonra çok yıprandığını ve yorulduğunu gözlemleyip bunun için çok üzülen Margaret Sanger (1879-1966) kadınların bilinçlenmesini ve doğum kontrolüne yönelmelerini sağlamak için bir gazetede ‘Her Kızın Bilmesi Gerekenler’ başlıklı bir dizi yazı yazdı.

9) Lizol

Büyük Buhran sırasında kadınlara hem hijyenik hem de hamileliği önlüyor gerekçesiyle lizol kullanmaları önerilmişti. Sonraları anlaşıldı ki Lizol vajina için zararlı bir maddeydi.

10) Doğum kontrol hapı

Amerika’da Enovid isimli ilk doğum kontrol hapları 1957 yılında adetle ilgili şikayetlerin tedavisinde kullanılmak üzere piyasaya sürülmüştü.

11) Haplar yasaklandı

1965 yılında kontrol haplarının kullanmı Amerika’da mahkeme kararıyla yasaklandı. Bunun nedeniyse, evli çiftlerin iradesine müdahale yapıldığını düşüncesiydi.

12) Doğum kontrol aletleri

IUD’ler yani doğum kontrol aletleri 1976 yılında onaylı olarak kullanıma hazırdı. 1964 ve 1990 yılları arasındaysa bunların çeşitliliği çoğalmıştı.

13) Kadın prezervatifi

Erkeklerinkinden daha ucuz ve daha kullanışlı olan Depo-Provera (kadın kondomu) 1992’de kullanılmaya başlanan doğum kontrol yöntemlerinden biri.

14) Eğitim

ABD’de yeni bir yasayla 1996’da hamileliğin önlenmesine yönelik eğitime milyonlarca dolarlık bütçe ayrıldı.

15) Yeni yöntemler

2000 ve 2002 yıllarında dört yeni doğum kontrol yöntemi kullanıcılara sunuldu. Bunlardan biri ufak bir bant, biri vajinaya yerleştirilen bir halka, biri hormon enjeksiyonu ve diğeri ise bir IUD, yani farklı bir doğum kontrol aleti. Yöntemler ve seçenekler daha da zenginleşecek gibi gözüküyor.

Reklamlar

3 Yanıt

  1. content of what you write. what you

    write should be interesting and very easy to read.you must try catching people’s attention on the very first sentence. once you catch their attention, they will become interested enough to read the entire blog.this is what you want to happen. just

  2. you just have to know where to

    look. happy hunting! some people are not inclined towards achieving success from the perspective of mainstream audiences. for them, self-awareness is their goal. fame gives you an opportunity to rise the social ladder. it gives you an opportunity to de…

  3. increase your chances of getting your posts

    approved: choose interesting topics. visit the blog that you’re targeting and figure out the topics that they haven’t covered yet. you would want to contribute something that is new and useful. visit forums that are extremely popular to your potentia…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: