Evlilik hakkında


Mutlu evlilik sultanlıktır…

Evliliği hayatımızın en büyük duygusal yatırımı olarak niteleyen uzmanlar sevgi ve saygının hakim olduğu aile yuvalarının ‘gerçek sultanlığı’ yaşadığını söylüyor.

evlilik-Eros’un oku hedefteki kalbi vurmuştur. Pembe pancurlu ev hayalleri Türk filmlerinde kalmış olsa da hayatın en büyük ‘Duygusal yatırımı’ olan evlilik, pembe beklentileri ardından getiriyor. Her evliliğin birbirinden farklı olduğuna dikkat çeken uzmanlar, “Duygusal ve ekonomik olarak kendinizi hazır hissedince evlenin” uyarısında bulunuyorlar. Mutlu evlilik için kayıtsız ilk şart ise ‘SEVGİ’… Evleneceğiniz kişiyi iyi tanımak, evlilikte çıkacak problemleri büyümeden çözmeye kalkışmak, evliliği sağlamlaştırmak için emek harcamak gerekiyor.

Uzmanlar, ‘Bekarlık sultanlıktır’ diye düşünenlerin yanıldığına dikkat çekerek ‘Doğru zamanda, doğru seçimi yaparak mutlu evliliğe imza atanlar asıl sultanlığı yaşayanlardır’

Hayatının erkeği ya da kadınını bulmak, evlilikte sorunların ortaya çıkmasına engel olamıyor. Her evliliğin yapısı farklı olduğu için, ortaya çıkan sorunlar da değişiyor.

Evlilik sorunları da hayatın tuzu, biberi… Hayatının erkeği ya da kadınını bulmak, sorunların ortaya çıkmasına engel olamıyor. Her evlilik birbirinden farklı olduğu içi sorunlar da değişiyor. Bazı evliliklerin iyiye giderken, bazılarının da kötüye gidebileceğine işaret eden uzmanlar, “Birbirinizi anlamaya çalışın” uyarısında bulunuyorlar. Boşanma rakamları mutlu evlilik konusunda sağlıklı bilgileri vermiyor. Türkiye’deki yıllık yüzde 1′in altındaki boşanma oranı, mutsuz olduğu halde devam eden evliliklerin olduğunu işaret ediyor.

Kayınvalide sendromu!

Evlilikte sorunların ortaya çıkmasında aileler de etkili olabiliyor ‘Kayınvalide sendromu’ bu sorunlardan biri. Bazı aileler, çocuklarından ayrılma duygusuyla baş edemiyorlar. Kimi çiftler de ailesinden ayrılamadığından bağımsızlığını yaşayamıyor, evlilikleri tehlikeye giriyor.

Cinsel sorunlar

Evlilikte cinsellik konusundaki bilgisizlik sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor. Samancı, tedavisi olmasına karşın birçok çiftin aylarca kimi zaman yıllarca yaşadıkları cinsel sorunlara çözüm aramadıklarından ilişkilerinin yıprandığına dikkat çekti.

Evliliğin yapısını, evlenme nedenleri de etkiliyor. İşte evlenme nedenleri:

Duygusal beklentileri karşılamak için evlilik yapılıyor.

Yalnızlık insana özgü olmadığı için evliliğe karşı içten güçlü bir duygu var.

Sosyal beklentiler.

Ekonomik güçlerin yan yana gelmesi. Evli olanların ekonomik anlamda daha iyi olması.

İyi evlilik bireyi ekonomik, ruhsal ve sosyal anlamda destekliyor.

Duygusal, cinsel ve sosyal anlamda huzur bulup daha mutlu bir yaşam sürme isteği…

Pembe hayallerle kurduğunuz yuvanızda bir yastıkta ömür boyu mutlu olmak için, hayal gücünüzü kullanın, birbirinize daha çok zaman ayırın ve ara sıra da olsa sürpriz yapmayı unutmayın.

Mutlu evliliğin sırrı: DUYGUSALLIK

Birbirini seven çiftler, “aynı yastıkta kocamak” için ilişkilerini renklendirmeye çalışıyor. Romantik anlar geçirmek için fırsat yaratan çiftler, “mutluluğu” yakalıyor. “Kalbe giden yol mideden geçer” tezi günümüzde de geçerliliğini koruyor. Başbaşa yenilen yemekler ilişkiyi güçlendiriyor. Yaşanan sorunları zamanında uzmanlarla paylaşan, evlilik terapisine katılan çiftler, başarıya ulaşıyor.

Mutluluk için öneriler

Evlilikten ve eşinizden beklentilerinizi iyi belirleyin.

Eşinizin duygusal yapısını iyi tanıyın.

Eşinizin beklentilerini öğrenmeye çalışın.

Eşinizin beklentilerinizin ne kadarını karşılayabileceğinin farkına varın.

Evlilik sihirli değnek değil. Eşinizin bütün olumsuz özelliklerini evlilikle beraber sona ereceğini beklemeyin.

İlişki için emek harcayın.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: