Vajinal Akıntı


kadınKadınların jinekoloğa başvurma sebeplerinin başında vaginadan gelen akıntılar gelir…

Evli olsun veya bekar hemen hemen tüm kadınların yılda bir iki kez sosyal yaşantılarında rahatsızlığa sebep olan akıntılar değişik sebeplerden olmaktadır. Akıntıların özellikle bekar genç kızlarda ve menopozdaki kadınlarda başta olmak üzere herhangi bir sebebi yoktur. Bunlar fizyolojik akıntı doğal akıntı olarak adlandırılır. Bir enfeksiyon veya altında yatan bir neden var ise bu akıntılar fizyolojik olmayan akıntılar olarak adlandırılır.

Fizyolojik doğal akıntılar:

Doğal fizyolojik akıntılar yapı olarak berraktır ve sıvı yumurta akını andırır yapıdadır.Genellikle kokusuzdur, fakat bazı kadınlar ekşi bir kokudan şikayet edebilmektedirler.Genellikle kaşıntı şikayeti yoktur ve cinsel ilişkide ağrı ,yanma hissi oluşmaz.Bu akıntıların en büyük özelliği aynı şiddette uzun süre 1-2 yıl gibi devam etmesidir.

Bazen bu akıntı miktarı çok fazla miktarda olur ve kadınlar endişeye kapılabilirleolojik muayner. İç çamaşırları veya günlük ped devamlı ıslak haldedir. Bu ıslaklığın kıvamı yumurtlama dönemi sırasında biraz değişir ve sıvılaşabilir. Bunun amacı doğanın döllenmeye hazır yumurtanın döllenmesini kolaylaştırmak için salgının kıvamını değiştirmesidir Bu dönemde rahim ağzındaki ve buradan salgılanan sıvılardaki servikal mukus değişiklikleri tüm değişiklikler buradan spermin kolayca geçerek yumurtaya ulaşmasını sağlamak içindir.

Adet dönemine yaklaştıkça bazı hanımlarımızda vajinada bir koku olabilir ve akıntı rengi koyulaşabilir. Bu adet kanamasını oluşturan hormonların bu dönemde getirdiği etkidendir. Aynı sebeplerden dolayı gebelerde de tüm hamilelik boyunca vajinal akıntıda fizyolojik tarzda artma mevcuttur.

Eğer akıntı normale göre artmış ise,görüntü ve yapısında değişiklik olmuş ise veya herhangi bir enfeksiyon şüphesi var ise, oluşabilecek bir mikrobik vaginiti anlayabilmek için vajinal muayene ve gerekirse vaginal kültür yapılmalıdır.

Fizyolojik olmayan akıntılar:

Fizyolojik olmayan akıntılar vagina veya rahim ağzındaki enfeksiyöz sebeplerden dolayı oluşan akıntılardır ve genel olarak Vajinit veya Servisit olarak isimlendirilirler. Genellikle görülen belirtileri:

* Vajinadan olağan dışı bir akıntı

* Kaşıntı ve tahriş

* Cinsel ilişki sırasında acı duymak, disparoni

* Kasıklarda ve alt karın bölgesinde rahatsızlık veren ağrı

* Nadiren de olsa vajinal kanama

* Dış genital bölgede şişme,ödem.

Fizyolojik doğal olmayan akıntıların sebepleri nelerdir?

Vajinaya ait sebepler:

Vajinanın mantar hastalıkları

Trikomanas vajiniti

Bakteriyel Vaginosis

Genital herpes vajiniti

Vajinadaki yabancı cisimlerin oluşturduğu akıntı

Genital kansere bağlı akıntı

Rahim ağzı servikse ait sebepler:

Rahim ağzı yaraları

Gonore gibi cinsel ilişki ile geçen hastalıklar

Herpes gibi virüsların yaptığı akıntı

Rahim ağzı kanseri

Spiralin ipine bağlı akıntı

Servikste olan poliplere bağlı akıntı

En sık akıntı sebepleri nedir?

Vaginal kaşıntı,yanma,normal olmayan kokulu akıntı şikayeti ile başvuran hastalarda vaginitten şüphelenilir. Sıklıkla sebep olan mikroorganizma vajinal kültür dışında smear testinde de görülmektedir. Doktor basit bir mikroskopik inceleme ile genellikle sebebi görebilmektedir.Serum fizyolojik ile hazırlanan inceleme lamında belli organizmaların olmaması, artmış miktarda lökositlerin görülmesi servisiti rahim ağzı iltihabını düşündürür ve Chlamydia, gonorrhea bel soğukluğu veya herpesten şüphelenilmelidir.Tanıyı kesinleştirmek için vajinal kültür yapılmalıdır. Vajinada akıntıya sebep olan ve en sık görülen mikroorganizmalar Trichomonas, bakteriyel vajinit ve candida mantar dır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: