Kıskanç erkekler ve çeşitleri


Aşkın, önemli işaretlerinden biri kabul edilen kıskançlık, abartıldığı takdirde ilişkinizin sonunu getirebilir…

İşte yedi farklı kıskanç erkek profili ve bu rahatsız kişiliklerle baş etmenin yolları…

“Sana açık kucaklar bir daha kapanmadan kara toprakla dolsun…” Hepimizin bildiği bu şarkının sözleri gerçekten de çok ilginç. Düşünün öyle bir kıskançlık hali ki, sevgiliyi sevenlerin ölümünü istiyor. Masum bir sevgi gösterisi ya da sevginin kanıtı zannedilen kıskançlık, bir gün korkunç bir canavara dönüşebiliyor. Eh, bu noktada da kaçmak ve o hastalıklı ilişkiden çıkmak lazım çünkü kendinden kıskanmanın sonu yok.

Uzmanlara göre kıskançlık duygusunun temelinde kaybetme korkusu, özgüven eksikliği ve sevgilisini insan değil, kendine ait bir çeşit eşya olarak görme fikri yatıyor. Ancak bunu biliyor olmak kıskançlık duymanızı engelleyemiyorsa, hayatınızı ne kendinize ne de karşınızdaki kişiye zehir etmeden önce biraz durup düşünmenizi öneriyoruz…

Kıskanç insan tiplerini kategorilere böldük, tanıdık gelenlere dikkatle bakın; partneriniz ya da siz oralarda bir yerde olabilirsiniz. Kıskanç bir tipte diğerinin özellikleri de olabilir tabii, ya da burada yazılı olmayan başka kıskançlık modelleri de bulunabilir. Biz sadece yedi tanesine odaklandık.

Lütfen unutmayın “Yaşasın beni kıskanıyor” cümlesini kurduğunuz an, her şey yeni başlıyor demektir. Kıskançlık, vahşi bir at gibi şaha kalkıp sizi üzerinden atabilir. Ya da usta bir biniciyseniz, uyum sağlayıp, usul usul ilerleyebilir. Onu kontrol etmek sizin elinizde kısacası, tabii gücünüzün yettiği yere kadar…

1) ORTAM KISKANCI

Kıskançlığın bu zararsız gibi görünen biçiminde, en çok dikkat çeken özellik, bulunduğunuz ortamların kıskanılmasıdır. Bu tip, yanınızda olmadığı anlarda hissettiği gereksiz şüphe yüzünden sürekli gerginlik yaşar. Çalıştığınız işyerinde kaç erkeğin bulunduğu, okul arkadaşlarınız, bir toplantıda yeni biriyle tanışıp tanışmadığınız, kız arkadaşlarınıza onu nasıl anlattığınız, dahası onların yorumları… Gördüğünüz gibi bu tiplerin bitmek bilmeyen bir merak listesi vardır. Bu konular hakkında sık sık dolaylı ya da direkt sorular sorarlar. Hatta bazen okulunuza ya da işyerinize aniden çıkıp gelirler. Bunların arasında en az ilgilendiği bölüm ise kız arkadaşlarınızla ilişkinizdir. Yabancı olduğu bir alandır bu çünkü. Ayrıca kızların özel romantik anları paylaştıklarını ve yorum yapılması gereken detaylara indirgediklerini bilir. Kızların yapacağı tek kelimelik bir yorumun bile ilişkileri bitme noktasına sürükleme gücü olduğunun da farkındadır. Bu nedenle kız arkadaşlar mevzusunun en tehlikeli alan olduğunu kısa sürede kavrayan kıskanç erkek modeli, başka konulara yönelir. Çeşitli sebeplerle kendisinin giremediği her ortamı, her anınızı kıskanır. Onun hakimiyet ve görüş alanı dışındasınızdır çünkü ve bu da onun için tehlike oluşturabilir.

Peki, ne yapmalı? Eğer ona olan sevginizi kanıtlamak ve güven vermek istiyorsanız, o daha sormadan, bir olay anlatıyormuş gibi yaparak bulunduğunuz ortamla ve kişilerle ilgili küçük ayrıntılar verebilirsiniz. Böylece korkacak bir durum olmadığına ikna olabilir. Kıskançlığın panzehiri, güvendir.

2) HEMCİNS KISKANCI

Aslında diğer erkekleri kıskanma hali, geniş bir alanı kapsar. En belirgin tezleri “Ben erkekleri tanıyorum, akıllarından geçenleri biliyorum”dur. Bu nedenle sizi şeytani hemcinslerinden korumak için, çevrenizde kocaman bir duvar örerler. Elbette ki sizi korumak istemesi oldukça doğaldır ancak “Ona mı baktın, o kim, neden bu kadar sık görüşüyorsunuz, neden o kadar güzel gülümsedin ona?” kadar bıktırıcı sorular yaratması da çok mümkündür. Masada onun değil de bir başka erkeğin esprilerine daha yüksek sesle mi güldünüz yoksa? Eyvah, onu çoktan aldattınız!

Ne yapmalı? Bu tip bir durumda, önce derin bir nefes alıp, kıskanmak ya da daha doğru deyimle işkillenmek için haklı sebepleri var mı tekrar bir düşünün. Belki de sevgilinizin kıskandığı erkeğe gerçekten fazla umut verici davrandınız. Belki ilgisi hoşunuza gitti. Bu, suç değil ki. Küçük ve zararsız flörtleşmeler her iki cinsin de ağzını tatlandırır. Tabii sakın bu cümleyi kıskançlıktan gözünü kan bürümüş partnerinize söylemeyin. Nabzını yoklayarak adım adım ilerleyin. Hazır olduğunda ise, onun erkekleri tanıdığı kadar sizin de kadınlık içgüdüsüne ve enerjisine sahip olduğunuzu söyleyin. Karşınızdaki erkeğin size gösterdiği ilginin derecesini ayırt edebildiğinizi sevgilinize anlatmaya çalışabilirsiniz. Tabii ikna olursa… Ancak bu cümleler, kendi yolunuza gitmek istediğiniz ayrılma süreçlerinde ve başka birisine gerçekten ilgi duymaya başladığınızda aleyhinize delil olarak kullanılabilir, bunu da unutmayın. En iyisi, bırakın kıskansın, hareket alanınızı çok kısıtlamadığı sürece idare edip alttan alabilirsiniz. Kıskançlığın panzehirlerinden biri de zekice idare etmektir. İdare edilen bunun farkına bile varmadan…

3) KIYAFET KISKANCI

Dekolte, mini etek, makyaj ve en sevdiğiniz dar elbiseniz… Bunlar, sevgilinizin kalp atışlarını mı hızlandırıyor? Size olan aşkından ve heyecanından değil tabii. Bu süsler ve kıyafetler panik -kontrol etme isteği- öfke ve kıskançlık krizi şeklinde yükselen bir eğri mi yaratıyor? O halde kolay gelsin, çünkü işiniz cidden zor. Önce, kendi kendinize durumu değerlendirin; dekolteyi çok mu abartıyorsunuz, yerine ve duruma göre kuralını çok mu bozuyorsunuz? Buna, kendi kendinize karar verin, etrafın ilgisi hoşunuza mı gidiyor yoksa sokakta yürürken bakışlardan rahatsız olup başka bir şey giymiş olmayı mı diliyorsunuz? Kendi kendinize sorduğunuz tüm bu sorulardan sonra ne istediğinizden eminseniz, geldik en zorlu kısma. Yani onu ikna etme aşamasına.

Bu noktada, sevgilinizi, kendinizi birilerine beğendirme zaafı ile giyinmediğinize ikna etmelisiniz. Onun bakış açısında bunun kaba tabiri “aranan kadın”dır çünkü. Bu, ne yazık ki çoğu erkeğin beyninde yer etmiş bir önyargıdır. Ne derseniz deyin, seçimlerinizi dişiliğinizi, hatta cinselliğinizi ortaya çıkarma isteği olarak algılar. Denediniz, anlattınız ama baktınız olmuyor ve ne yardan ne serden geçebiliyorsunuz, o halde biraz geri adım atmakta ya da orta yolu bulmakta bir salonca yok. İlişkiler böyle değil midir? Her iki taraf da inat edip burnunun dikine giderse ve kendi doğrularına bir de karşısındaki kişi açısından bakmazsa ilişkiyi yürütmek hayli zor olacaktır.

4) HAVADAN NEM KAPAN KISKANÇ

Bu tiplere özetle paranoyak diyebiliriz. Gerçekten aklınızı, mantığınızı kullanarak kıskandığı şeyi anlamanız mümkün değildir. Kafasında kurar, kurar, sonra sanki siz kafasında kurduğu tüm hikayeyi biliyormuşsunuz gibi öyle bir cümle sarf eder ki, şaşkınlıktan donar kalırsınız. Deli ile deli olmamak lazım. Kimbilir geçmişinde ne korkunç aldatılma vakaları yaşadı ki bu hale düştü diye düşünüp anlayış göstermeli belki de. Ama herkesin de bir sabrı var değil mi? Geçmişinin ya da kuruntulu yapısının faturası niye size çıkıyor canım? Siz, verebileceğiniz kadar güven verin, huysuzluğunu her şekilde teskin edin. Baktınız, ağzınız ile kuş tutsanız dahi “O kuş erkek miydi, dişi miydi?” diye soruyor hiç durmayın. Artık güle güle mi dersiniz, yoksa “Değişir nasılsa” diye ümit ederek evlenir ve bir ömrü böyle tüketmeyi göze mi alırsınız, bilemeyiz, tabii karar sizin.

5) TAM ARIZA KISKANÇ

Bu erkek tipi, “havadan nem kapan kıskancın” biraz daha uzmanlaşmış bir versiyonu olup, daha da zararlıdır. Geçmişinizdeki tüm ayrıntıları siz nasıl olduğunu anlamadan, anlattıklarınız arasındaki boşlukları tamamlayarak öğrenir. Telefon defterinizdeki tüm isimlere hakimdir. Hatta listeye yeni birini eklediğinizi anında fark eder. E-posta şifrenizi bir kere öğrendi mi, her yazışmanız okunabilir. Bunları yapması için haklı bir sebebi de yoktur çoğu zaman. Doğuştan böyledir. Aşırı kontrolcü ve aşırı güvensiz. O kadar şüphecidir ki vazoda solmakta olan çiçeği kendisinin gönderdiğini unutup, ciddi bir yaygara koparabilir. (Hatta bu sonuncu örnek tecrübeyle sabittir!) Yolda eski bir sevgiliniz ya da çocukluk aşkınızla mı karşılaştınız, her üç kişinin de sağlığı için onları görmezden gelmenizde fayda var. Aksi takdirde, -hele de eski sevgilinin eli yüzü, itibarı ve parası ondan daha iyiyse- sonraki günleriniz tam bir kabusa dönüşebilir. Sizi günde üç kere sırf özlediği için mi arıyor sanıyorsunuz, bir daha düşünün. Sizden başka kimseyi bu kadar kıskanmadığını ve kıskanmayacağını, onun bu kıskançlıklarını sizin yarattığınızı, bunda sizin de suçunuz olduğuna inanıyorsanız tekrar düşünün. Arıza kıskançlar, bunu öyle ustalıkla yaparlar, kendilerinden bile bunu öyle iyi saklarlar ki, yıllar, “Aşkımız çok tutkuluydu, kimseyle, hiçbir şeyle paylaşamıyordum onu” sayıklamalarıyla geçer gider. Bu ilişki için çok da zaman harcamamanızı öneririz.

6) KISKANDIRTMAYAN KISKANÇ

Evet, kıskanmak, ilişkinin canlılığını koruması için yaratılmış ve her iki tarafın da kurallarını kabul ettiği eğlenceli bir oyun olarak görülebilir. Hafif flörtleşmelerin ardından ara sıra gelen minik hesap sormalar hoşa gider. Buraya kadar her şey tamam, yolunda ve dengeli. Ancak sorun, her iki tarafın da kuralları biliyor olmasına rağmen, oyunu sadece bir tarafın oynaması, öbürünün ise tribüne ya da yedekler kulübesine gönderilmesidir. Yani, o sizi kıskanır, sorularıyla gülümsetir ama sıra size geldiğinde garip bakışlarla karşılaşır ve çoğu zaman sorularınıza yanıt alamazsınız. Hatta oyuna katıldığınız için kendinizden utanmanıza bile neden olur karşınızdaki kişi. Aynı şeyi kendisinin de yaptığını söylediğinizde ise, kadın ve erkek arasındaki farkı gayet net ve soğuk bir tavırla açıklar. Kısacası “Bana kendi silahlarımla saldırma” der.

Bu durumda yapılacak en iyi şey onunla oynamayı kesip ona “Sana yapılmasını istemediğin şeyi sen de başkalarına yapma” sözünü zevkle hatırlatmak olacaktır.

7) ZORAKİ KISKANÇ

Bu versiyonda asıl kıskanç olan taraf kadındır. Şimdiye kadar, kıskançlık erkeğin tekelindeymiş gibi anlattık ama yukarıdaki tüm maddeler kadınlar için de geçerli olabilir tabii. Diyelim asıl kıskanç taraf sizsiniz; zaten erkeklere sorsanız, onlar asla kıskanmazlar, yalan söylemezler ve dırdır etmezler. Tüm bunlar doğuştan kadınlara aittir. O kadar kıskançsınız ki onun kıskanmamasını bile kıskanıyorsunuz. Çiftler uzun süre beraber yaşadıktan sonra birbirlerine benzemeye başlarmış, üzüm üzüme bak baka kararır misali… İşte siz de onu kendinize benzetmek yolunda ilerliyorsunuz. Aman dikkat, oyunu fazla abartmayın ters tepebilir. Hiç kıskanmaz sandığınız erkeğiniz, yaptığınız türlü türlü numarayı, attığınız artistik taklaları fark etmiş ama fark etmemiş gibi davranıyor olabilir.

Gül gibi kıskanmayan bir partneriniz varken değerini bilin. Çok kısa sürede başlangıç seviyesindeki kıskançtan, arıza kıskanca kadar yol alabilir ve o zaman mutsuzluğunuzun tek suçlusu siz olabilirsiniz. Sakın içindeki canavarı uyandırmayın ve üzerine fazla gitmeyin. Aşkınızı tazelemek ya da sevginizi kanıtlamak için daha zararsız binlerce yol olduğunu unutmayın.

 

Kıskançlıktan hep bir çeşit hastalık ya da virüs gibi söz ettik. Doğrusu, kontrol edilmezse hızla yayılan bir tehlike olduğu kesin. Ancak her şeyde olduğu gibi dengeli bir kıskançlıkla karşı karşıyaysanız sabırlı davranarak işleri yoluna koyabilirsiniz.

 

 

Reklamlar

104 Yanıt

 1. İnsan domuz değilse kıskanır. Birliktelik karşılıklı saygıyı gerektirir bu doğru. Ama kadının bir kere aile kurabilecek ahlaka duruşa sahip olması lazım.
  Başka erkeklerle gülüşüp eğlenmesi çok mu doğru? İnsanlık seviye ister.

 2. in 30 minutes or so.because many websites

  are now setup as blogs you may also earn more money by not only writing the article, but posting it for the internet marketer. providing additional services such as this gives you an advantage on your competition who is not doing

 3. selling advertisements and products, soliciting contributions and

  marketing their own blogs. selling advertisements may be one of the simplest ways to earn money online. a blogger sells space on his or her blog for people to advertise, whether it’s their services, businesses, or products. posting advertisements on b…

 4. them.4. use an exclamation point or question

  mark in your headline. it stresses emphasis. it’s important to stress excitement if you want to write a good headline.5. be very clear – no guesswork. tell the reader exactly how your product will help them. important: you are writing to

 5. comes to advertising, marketing, and the constant

  pursuit of fresh content. you can find these online jobs posted through freelance websites and craigslist. take a look at these examples of ways to make money and see which ones match your skills and interests.email marketingonline marketers need help…

 6. get the information and tools you needaffiliate

  marketerdo you want to promote online product for commission? do you have enough self-discipline to work without clients or a boss? can you learn from your failures and mistakes? then become an affiliate marketer, and promote products and services onli…

 7. and take a “risk.” as a result,

  discipline problems are not so much a threat to teachers’ classroom management because they’ve got the class already hooked.encourage students to tell their storiesby telling stories, you are also giving students “permission” to tell their own stor…

 8. across some blogs that have been written

  in such a way that i feel as if i am being slowly buried in quicksand with each word making me yawn wider.write conversationally: then i come across the same information presented in another blog that i can visualise what they

 9. they are doing, or not doing, and

  fill in that need. be unique!you must feel comfortable writing extensively about the subject that you choose. in order to build a successful blog, you will need to add an extensive amount of content in the beginning, and still continue over

 10. an article. an article, which is descriptive

  and rich in content, is bound to keep the readers glued to their seats. the length must not be given much consideration while writing since this can be easily altered depending on the amount of data we possess.another important aspect while

 11. monitoring the online services prepared by him

  is important otherwise, conducting after-sales operation becomes difficult. but remember that constant monitoring doesn’t mean poking your customer continuously.a designer hardly realizes that he needs to be in touch with the customers he had already…

 12. posts but there are a few tips

  to having a good blog and driving a lot of traffic. below i am going to go over exactly how to build a quality blog and make money. this can be difficult to do but if you follow these tips you

 13. reader interest but of equal importance is

  promoting an atmosphere of ‘belonging’ which leads to visitor loyalty and your ultimate success! adding a business blog to your website is an excellent strategy that can help your small business on several different levels. let’s take a look at the

 14. it exist unread in cyberspace, but chances

  are your first few posts will go unseen until you have established yourself as a good quality, trustworthy, blogger.how does a person establish themselves as a quality blogger? you can help establish yourself by continuing to add interesting and useful…

 15. to write good content you need to

  have patience and have an overall knowledge on what you are writing about. write what you are interested in, or passionate about, this way you can enjoy what you are writing and this will keep you writing for time to come.

 16. can use to find high quality free

  pictures for your blog.where to find free pictures for blogsstock xchng – stock exchange provides a wide range of creative textures and images, free to download and in large, high quality format. the site require sign up, and also offers premium

 17. same. after all, your website is nothing

  short of a virtual storefront! so, you need to ensure that your writer also understands the need to make a great first impression on your website visitors, and thus, is motivated to create original, reader-friendly, seo content that showcases your busi…

 18. to the subject.the best way to write

  blogs is to get involved and simply start writing and posting them. when one can undertake blog writing seriously, one will start producing quality blogs since the time of realization. so, just start writing blog to become more knowledgeable about it.

 19. entire article. for me, i just leave

  this part out. it works better that way. depending on what you are using yours for, you can leave it out too. in order to get better results and improve your article writing skills, it is important to simplify the process.

 20. longer, you can use 3 types of

  headings: heading 1, heading 2 and heading 3. make sure that headings to have the main keywords.on the other hand, you can highlight some important words or phrases, words that are much likely to be searched over the internet.paragraphs should not

 21. many tips or pieces of advice they

  are about receive and how they can use them right away.make a tutorialan excellent way to give value to your readers is to make your post a tutorial. you can identify a specific problem and walk through the steps on how

 22. readers is where many new bloggers give

  up. it can be very discouraging to spend hours working on informative and interesting content, just to have it exist unread in cyberspace, but chances are your first few posts will go unseen until you have established yourself as a good

 23. arise from ignoring essential aspects regarding a

  subject. even if you are the owner of a business that manufactures, trades in or simply markets a product or service, you must ensure that you put in as much effort in researching about the topic. avoid random thoughts in an

 24. Official Regenerative Institute Vimeo Channel.

  The Regenerative Leadership Institute is the nation’s sustainable living, leadership and permaculture design school. We reconnect people with nature, remembering our collective heritage and creating a beautiful, thriving future. Join us and let’s cha…

 25. i worked on acquiring and honing 5

  surefire success tips that i turned into writing habits for earning more publishing credits by concentrating on buyer and reader benefits.these 5 good writing habits helped me stay cutting edge with my writing and get published more often!these are sur…

 26. Official Regenerative Institute Vimeo Channel.

  The Regenerative Leadership Institute is the nation’s sustainable living, leadership and permaculture design school. We reconnect people with nature, remembering our collective heritage and creating a beautiful, thriving future. Join us and let’s cha…

 27. know so much its almost hard to

  argue with you……… directory submission is a key component of seo required for all websites both big and small. [name removed] provides automatic directory submission services, automatic [ directory submitter – link removed ] indeed. this is reall…

 28. won’t cut it.writers are supposed to be

  considerate of their readers. i push the boundaries of this enough by requiring my readers to use oxygen masks after reading a compound-complex sentence riddled with dependent clauses. i’m not about to cause them facial paralysis from contorting their…

 29. about all sorts of gardening topics like

  herb gardens, vegetable gardens, and garden tools. let’s say jeff also has a blog about gardening. maybe it’s more specific to herb gardening. he can contact me, or i might contact him, about writing an article for my blog. he’ll write

 30. it good or diabetics also.in between picking

  up my prescription and home i went to the health food store and bought one of the brands several women had mentioned. when i got home i immediately put one teaspoon in a glass of water. i did that every two

 31. is not considered a good idea to

  tax your readers with arduously long articles. instead, keep your written content crisp and concise so as to get the maximum benefit from the minimum time span a person gives to content meant to capture attention.* avoid gaffes in content that

 32. you. the writing style doesn’t have to

  satisfy your old school english teacher – it can be chatty and informative, so write as you speak (minus the umms and errs of course). add in some pictures to keep the visual appeal of your blog looking interesting.5. show off

 33. plenty of them in english. by using

  appropriate linking words, you can ensure the neat flow of ideas from one sentence to the next.once you have finished writing, revise it. there may be grammatical or spelling errors. remember that silly grammar mistakes are more harmful than complex on…

 34. yourself with broad vocabulary-then make a try

  for the ezinearticles submission for your accuracy test. if it is granted by them then you can be confident on you that you have captured the art of good writing. my 10 secrets for getting more blog visitors: make them yours!as

 35. they never reach the audience they hoped

  for, create that life changing additional income stream, or get to share their passion with the folks who are out there hungry and waiting for them.it’s not for lack of skill, or training – some of these people are highly capable

 36. whose products can relate to your blog

  and ask them to sponsor for your sweepstakes. give a detailed report about the benefits that the company can get by being a part of your contest. also offer them links to their website from the winner announcement page in exchange

 37. sensehere is another one where the streets

  are pretty much empty. you can not only use your own common sense to find topics to write about, you could even blog about how there is a prevalent lack of common sense in certain areas of society.generositythis is fun one

 38. this is exactly what most writers do

  – focus on the story, the message, or the content without giving any thought to the words they use to create them. it is this simple thing that separates a writer from a good writer.look at any successful writer out there.

 39. be paid to the layouts of the

  posts while writing; long paragraphs can be monotonous so always go for smaller paragraphs with appropriate headings and subheadings.this will not only give an interesting look to your post but also let the readers know what to expect in your post

 40. in the dark: it really amazes me

  how people set their blog up, add a few pieces of content & then become disappointed when they aren’t making any money online…seriously!once you get your blog up & going then it’s time to find out where your target market is

 41. internet courses or borrowed books from the

  library you will have checkpoints for staying on track. you will definitely improve and that improvement will come with practice. just stay with it and you’ll be amazed at the results. college students in the majority of schools nationwide will have

 42. blog writing has become the major mass

  media tool to put your voice from one corner to another. if you have an online business and want to promote it, business blog writing services are the best tools to inform the customers about the latest information. it is important

 43. these latter often include the preferred sizes

  of books which are preferred.3. you can do your own market research. what do you do if you want more information than is provided in the writer’s market? what do you do if you don’t have an agent to ask? your

 44. that’s going to get seen and indexed

  by the search engines. that in turn increases your visibility, which drives more traffic and more customers to your site.they can rev up your marketing – and you don’t have to lift a fingera well written article, forum posting or blog

 45. go crazy with the linking, but you

  do want to give your reader as much value as possible. you want to link to other blog posts that you have written that will help the reader even more. link to high-traffic blog posts that are valuable by other authors

 46. they can be very hard to read

  in large chunks. if you wish to use these you should restrict them to headings or use them in images.there is of course one exception, comic sans ms. this comes in at no. 9 on the list of most widely used

 47. that only occurs over time being the

  popularity of your site is based upon offering unique content! obviously in order to gain the interest of others you must first establish a ‘history’ of posting interesting and unique content. this is turn helps you get more visitors to your

 48. sites and associations, find blogs who you

  like and would like to know. if you want to ask a blogger to guest at your site, start building a relationship with the blog by commenting on their articles or sharing links to your site to let them know that

 49. i have to be different and stand

  out from the crowd. you do to. so find an image that makes people wonder, “what’s that all about?”4) create bullet points. i honestly believe that most people head straight for the bullet points. your reader is looking for a solution

 50. note that, seo is an important part

  of marketing your products and services online. therefore, you must have a seo friendly post in order to tap the right prospective clients.quality contentone of the most crucial factors to give precedence when writing a blog post is the content. it

 51. blog manages to catch the interest of

  a giant company then they might want to employ your services.to monetize your blog expansively it doesn’t have to end with ads placement. as you become more skilled in blogging you can use that expertise to leverage your blog. the internet

 52. powerful image is useful for the top

  of the page but finding amazing images for your whole post is pointless. almost anything can be used for the same function as an image in a blog post — this function is to break up the text and give the

 53. in writing your own bid documents if

  you are not adequately skilled and experienced in the tasks that are at hand. if that important contract comes up for grabs which will really benefit your company or organisation then it is always best to take no risks and hire

 54. have acquired the knowledge and experience necessary

  to succeed at article marketing you would have gained an extremely powerful tool that you could use to promote all your blogs.the main thing you should know about article marketing is that it is a very effective way to generate more

 55. adding tags basically means adding a description

  to the images. backlinks: this is one of the best ways to improve your pagerank (a good thing). backlinks are links that from other websites that point to your blog. there are a lot of ways of getting backlinks, including buying

 56. writing short 400 word articles for an

  article marketing site online. as this writer progresses they might continue to write article for online marketing, but their articles might evolve in quality and their earnings might begin to increase slowly. this same writer might also start his own…

 57. marketing, creating applications, seo, converting computer codes,

  etc. as you can see, how to make money fast online is really not a problem since many things you can do online.once you have decided what to do, let your service be known. you can set up a website, post

 58. of products and services your clients are

  interested in.structure your content for your target prospects web visitors do not read online content as they would on newspapers and magazines. for this reason, structure your content efficiently for web reading. depending on your business niche, ens…

 59. days for whatever enterprise you engage in.

  to connect with a wide variety of people there is no bigger forum than the internet. if you are looking for a way to show off your expertise and also make a little money while doing it, consider starting a blog.what

 60. select the template that fits your blog’s

  topic. for example, choose a sports theme if you’re blogging about volleyball or tennis.step 4. think of your blog’s name. as this is the first thing the visitors will see,their first impressions about your blog will depend on it. therefore, i

 61. material. you’re also far more likely to

  create content that will connect with your blog’s readers. when you’re passionate, you’re simply a better all-around blogger and you’ll be better able to make money online.second, you’re much less likely to abandon a project if you care about the…

 62. writers come and go as well as

  clients. i don’t want this to scare you, but it is an insider secret that you need to know. sometimes writers will try to make a quick buck by submitting work that they have plagiarized.i mean they basically find your topic

 63. sentence. google about , or tags on

  the blog platform you are using and how you can efficiently use them to show relevant parts of your post. these are mostly seo tips for when writing a post. when it comes to search engine optimization, you are are good

 64. your products to attract an audience. therefore,

  you would better off choosing someone else who can write about your business and the attractive features and offers that you will deliver to the consumers. if you write regular blogs, promote your business and answer the comments and suggestions from

 65. blog seems to be told by a

  good friend and never gives a feeling of authority.secondly, keep your single post in the right words. never write too long single post if you want your reader to know what you are writing about. the total words of a single

 66. true method for growing website traffic is

  through link exchanges. with a link exchange, you offer to put a link to someone else’s website on your site in exchange for a link to yours placed on their site. good people to look to for a link exchange are

 67. more readers. many aspiring writers have tossed

  around the idea of writing a blog, and many millions get going. after a slow start in the late 1990s, blogs caught on. today, though, they are no longer the simple online diary or weblog of the past.blogs have changed dramatically

 68. up inside your mind. by knowing your

  target market specifically, it will be easier for you to make up your words and make them touched. then, your message will be delivered to your reader smoothly. try to stand on your reader’s shoes.third but the most important one is

 69. the score, so i tweaked it a

  bit, and the word “directly” got the score up to 35.00%. the site tells me that a professional copywriter normally hits between 20-40%, so i’m okay with my score.play a bit around with the headline analyzer, and come up with the

 70. and articles are pinging off to every

  corner of the blogosphere.this is great for traffic if the blogs have a high readership and that your posts are of great quality. but then what? do you do it just the once? of course not. it would be good if

 71. blog manages to catch the interest of

  a giant company then they might want to employ your services.to monetize your blog expansively it doesn’t have to end with ads placement. as you become more skilled in blogging you can use that expertise to leverage your blog. the internet

 72. with your blog. it takes time but

  it is well worth it when you are sat on a beach and your blog still has traffic flowing to it.so as you can see there are many advantages to owning your blog and by putting it on the best blogging

 73. always changing the way you write. lets

  say you are writing ten articles in a certain topic and are using the dialogue angle. make sure that you change your tone after you have written those ten articles. so, the next batch of article should have a completely different

 74. support to your ideas or arguments.use of

  infographicsa blog post is a way to make people understand aspects related to a certain topic. mere words may not suffice in putting forth an idea completely; pictures, maps or graphs can add just that extra gloss required in presenting an

 75. blogger is the health and fitness market.

  your goal as a blogger is to put yourself out there in a market with a lot of demand. your job is then to provide solutions to people’s problems by providing content and recommending products and services that can help them.

 76. know a secret? target their emotions. some

  people might think this is wrong but here’s the thing, that is what marketing and writing is all about. believe it or not, you do create value in people’s lives when you do this. a little inspiration can go a long

 77. more readers are still important.have you asked?if

  you see your readers going away, your blog seems stagnant or not growing like you want, ask. ask your readers what they want. look for bloggers in your market and ask what they did to grow. your friends and family may

 78. and compare it to something inside your

  genre. you can write about the popularity of people like harry potter or taylor swift and how they use the same methods that you recommend in the social media world to translate their popularity in the real world. when you’re writing

 79. all those ‘guests’ who visit before taking

  the plunge think twice before joining. it’s interesting, but i’ve only had one problem with a member in the 5 years i’ve been running the forum and had to ban them. most members pick up the friendly culture of the forum

 80. to be “ms eggerson the english teacher”

  to know how to use proper grammar but you do need to check over your content & use the spell check button.7) not responding to questions & comments: if someone takes the time to leave a comment or ask you a

 81. for ways to view the situation positively

  is an important part of the healing process.being flexible and weighing up all the facts can help in determining the most appropriate way to move forward after the divorce. keeping the family home is an option, but deciding on the best

 82. packages for promotion of web site and

  get advice for your particular site and keyword.communicationsomething which must work well is the communication between you and the seo writer. once you send an email you should look for the type of response that you get. does the writer ask

 83. to specifically direct your message at someone,

  while, unlike with direct messaging, having your micro-gem available for everyone else to unearth. for example, by reading down #stevenseagal, you could find someone else who lost his hero the day he first watched exit wounds, and send them the link

 84. opposed to submitted in a separate document.what

  can you do to try to ease the pain of creating a federal resume – here are a few tips from a 10th year nationally certified resume writer who has served as a federal resume writer to several of the web’s

 85. make a schedule you can stick to

  on a mostly regular basis, that you publish with frequency, and that you don’t give up when the chips are down. overnight successes do not exist. behind each success story, there is a tale about years of struggle and effort until

 86. book all over the internet. soon many

  people will have their hands on your free ebook, and they will distribute it all across the internet themselves also.this is a great way to get more free traffic to your blog. you can literally “set it and forget it”, and

 87. to know the guidelines before writing any

  content. this will ensure that your articles will be approved.when using article marketing to attract traffic you need to avoid promotional content. most article directories will not accept this type of content. your visitors will want to read somethin…

 88. quarter of which have any form of

  substantial readership or subscription list. the reality is that not everyone blogs for the same purpose. determining what is successful and what isn’t can be highly subjective. generally though, what is it that makes a blog successful? what makes the…

 89. others, even wearing that yellow coat in

  a world wearing brown can cause an editor to turn away simply because they are more comfortable sticking with the true and tried (read: their in house style guide).so, in order to thrive and not simply survive as a professional writer,

 90. work with people who are good at

  doing what they can’t do and add them to their team. it amazes me how many people say they want to make money with their blog, but they don’t subscribe and/or follow other successful people. also look for successful people in

 91. there are various mba courses which any

  student can pursue whether he is from an engineering background or from bachelor of arts, bachelor of business administration etc. and, once you get at least 50% marks in you graduation, an mba degree would open every door of success for

 92. you do.commitmentonce you’ve started commit to it

  and follow through all the way till the end. make sure you have some end goals and targets you’re aiming towards otherwise you’ll never be sure as to where you’re heading or how far your commitment has to go.learn from mistakesas

 93. that your templates could last a long,

  long time with no need to go back to the design board every time you are asked to create a new manual or user guide. when you work for yourself it’s a great way to show clients that you have the

 94. symbol rife with breast issues involves fingernails. chemo

  caused permanent ridges to form on mine, and herceptin gave them the consistency of tissue paper until the drug left my system. “sally hansen hard as nails” nail polish helped to strengthen them. at my dermatologist’s urging i also took bi…

 95. of your wall. a simple one sheet

  piece of paper, with each month listed, as well as a summation of goals for that month. for example, on one month you might say:december: area 51 month. make area 51 contest. holiday wishes.after a while, if you come to hire

 96. school is putting on a play or

  concert that is open to the public. attend and then write a review in your blog post. (share your review with the school’s newspaper. some of those kids may have out-of-town relatives. if they are planning on moving to town, prior

 97. other communities in your nichenot only will

  this tactic increase blog traffic, it will also give you and your blog some name recognition. many times you have the chance to link back to your website from these other sites. there are many different types of sites that you

 98. to solve their day to day problems,

  providing helpful articles will lure potential customers to their site. among the effective ways to achieve such is by link-building, posting of forums, having a press release, and posting articles in their business site. all these require a skilled wr…

 99. also be a less pressured environment for

  learning this sort of work.online coursesmost educational subjects are accessible to those wishing to study online these days, and writing courses are no different. if you know that you can only find time to study outside of the normal hours, or

 100. create another three to five subtopics. these

  subtopics will be the focus of your articles.create an outline of each article that you write. your outline should include a short introductory paragraph that is a brief overview of the article, a short list of features and benefits of what

 101. b, you’ll never reach point b. being

  a precocious student (but not particularly good at math), i challenged this theory.the teacher did exactly the right thing in response. he had me come up to the front of the room and face a wall about 10 feet away. then

 102. at once. it is important to develop

  a high quality website, keeping in mind the latest web development and internet marketing techniques adopted nowadays.articles play a very important role in the marketing strategies used today; there are different purposes and benefits associated with…

 103. more readers are still important.have you asked?if

  you see your readers going away, your blog seems stagnant or not growing like you want, ask. ask your readers what they want. look for bloggers in your market and ask what they did to grow. your friends and family may

 104. their writers.it really is possible to make

  a living by being an online writer. the important thing is that you stay motivated and understand that it takes time and dedication on your part in order to be successful. you’re not going to become rich and it may even

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: