Neden erkekler 40’ından sonra tuhaf davranır?


erkek_tuhafDoç. Dr. Serdar Dağ, kırkından sonra erkeklerin garip davranışlarına, gözünün sürekli dışarıda olmasına ve sürekli seks takıntısına açıklama getiriyor. 

İnsan doğar, büyür, yaşlanır ve sonunda da ölür.Bu kaçınılmaz bir gerçektir. Her yaşın ayrı bir güzelliği vardır. 20 yaşındaki bir bireyin 5 yaşındaki gibi davranması nasıl tuhaf karşılanıyorsa; 45-65 yaş arasındaki kişilerin 20-30 yaş fonksiyonlarına sahip olma ispatı imkansız ve tabiat kuralına aykırıdır.

Son zamanlarda okuduğumuz makalelerin bazılarında 45-65 yaş kadınların,bazılarında ise 45-65 yaş erkeklerin vücut işleyişinin,cinsel dürtülerinin,düşünce kabiliyetinin üstünlüğünün tartışıldığına sıkça rastlıyoruz.

Bence bunlar anlamsız tartışmalardır.Vücudun her yaşta belir bir işleyiş biçimi vardır.

Beyin; gerek istemli gerekse istemsiz çalışan tüm organların çalışma kontrolünü sağladığı gibi, zeka, hafıza ve düşüncenin de kontrolünü üstlenmiştir.

Orta yaş erkeklerin beyni nasıl işler?

Bu yaş aralığı gerek erkek, gerekse kadın için en verimli yaşlardır.Vücut anatomik açıdan gelişimini tamamlamış ve stabil bir hal almıştır. Beyin ise gerek işleyiş gerekse kapasite açısından üst seviyeye ulaşmıştır. Fakat yaş ilerledikçe beyin kanlanmasının bozulması, testosteron ve androjen… gibi salgılanan hormonların azalması ile işleyiş ve fonksiyon yavaş yavaş gerilemeye başlar. Genetik ve çevresel etkenlerle oluşan hipertansiyon, şeker hastalığı vs gibi etkenler bu süreci hızlandırır.

Erkekler durumu kabullenmiyor!

Erkekliğin simgesi haline gelen seks dürtüsü ve kapasitesi de maalesef yavaş yavaş azalmaya başlar. Bu organik süreç genelde red edilir ve bu kabullenememe duygusu kişiyi, kendini çevreye ispat etme davranışına iter. Bazı erkeklerde bu durum işte başarı hırsına,bazılarında dine yönelmeye,spor,yeni hobiler edinmeye sebep olur. Bilinç altı duygu cinsel dürtü ve başarı açısından eskisi gibi olduğunu ispat etmedir.

Tüm bunların sebebi, bünyenin yaşlanmaya başlaması tüm organlar gibi beyninde yıpranmaya başlaması ve erkeklik hormonunun eskisi kadar üretilmemesidir.

Kendini ispatın genellikle seçilen diğer bir yolu da daha genç yaştaki kadınlarla flört etmedir. Makul ölçülerde normal sayılan bu durum bazen kontrolden çıkar. Azgın teke sendromu 40’ından sonra azma… gibi tabirlerle anılan bu aşırı durumda erkeğin ailesel ve sosyal çevresinde sorunlar yaşanır.

Kendini ispat ve genç görülme kompleksi giyim tarzını, yeme alışkanlığını, sosyal davranış biçimini vs. değiştirir. Toplum tarafından gülünç bir hal alır.

MAALESEF BU ERKEKLER ÇOK MUTLU OLDUKLARINI, CİNSEL AÇIDAN ÇOK BAŞARILI OLDUKLARINI HER FIRASATTA ÇEVRELERİNE BAHSEDERLER. BU KOCA BİR YALANDIR. TABİATIN KURALINA KARŞI GELME ÇABASIDIR. TABİ ŞU GERÇEĞİ UNUTMAMAK GEREKİR. ASLINDA BİRDEN FAZLA KADINA GÖSTERİLEN İLGİ DAHA GENÇ YAŞLARDA GİZLİ KAPALIKLI YAPILIR. BEYNİN KONTROLÜNDE SALINAN HORMONLARIN ETKİSİ İLE ERKEK YAPISI, TEK BİR CİNSEL YAŞAMI KABUL ETMEZ. BUNU İNKAR EDEN KADINLAR SADECE KENDİ KENDİNİ KANDIRIR.

Kırkından sonra azma her orta yaş erkeğinde görülür mü?

Eşini ne kadar severse sevsin hiçbir erkek karşı cinse ilgisiz kalmaz ve çoğu zamanda bunu faaliyete sokar ve gizler. Orta ve ileri yaşta esas sorun bu cinselliğin aşırıya kaçması ve eskiden saklanmasının aksine çevrenin gözüne sokulmasıdır.

Erkekte beynin kontrolünde salgılanan seks hormonlarının değişime uğraması, cinsel isteği etkilemese de performansı etkiler. Seks gücü erkekler için güç simgesidir.Sosyal ve ekonomik güç ne olursa olsun, cinsel güç çok önemlidir. Orta yaşta, erkek seks gücünü kayıp etme düşüncesine kapılır. Kalan zamanı doya doya yaşamak için birçok kadınla beraber olmak ister.

Gençlik yıllarında yapamadıklarını, kendine göre bu az kalan zamanda yapmaya çalışır. Bu yaşta, soysal, ekonomik, kariyer sorunları genelde çözüldüğü için, isteklere daha çabuk ulaşılır.

İnkar edilse de tüm orta yaş erkeği dışarıya yönelir ve kendine göre bundan sonraki zamanını seks açısın daha iyi değerlendirmek ister. Bu durum, bazen aşırıya kaçar ve takıntı haline gelir iş çığrından çıkar ve erkek sosyal çevrede kınanır. Bu kınamalara maruz kalan erkeklere kart zampara, azgın teke, kırkından sonra azanı teneşir paklar gibi yakıştırmalar yapılır.

Maalesef bu erkeklerin bir uzmana baş vurup tedavi olması gerekir. Ayrıca orta yaşta penis sertleşmesi,isteksizlik gibi sorunların altında genellikle depresyon,şeker hastalığı, prostat hastalıkları vb hastalıklar rol oynar.

 

Orta yaş kadında beyin nasıl işler?

Tanrı kadını doğurgan yaratarak ona cinsellik dürtüsünün yanı sıra anne olma özelliğini de vermiştir. Bu iki özelliğin birleşmesi dünyanın kuruluşundan bu yana erkekleri, kadınların peşlerinde koşturmuştur. 45-55 yaş arasında kadınlar doğurganlığını yitirirler. Beyin tarafından kontrol edilen östrojen, progesteron vs gibi kadınlık hormonlarının azalmaya başlaması, kadın vücudunu ve düşüncelerini olumsuz yönde etkiler. Doğurganlığın kaybı ve çocuğun gelişimini sağlayan çok sayıda hormonun salınımındaki aksaklık bir çok sorunu da beraberinde getirir. Erkeklere göre bu yaş daha sorunlu ve ağır geçer.

Hormon salınımının azalması,ateş basması, çarpıntı, terleme gibi organik semptom yanında beynin biyokimyasını da etkiler. Kadın da aşırı sinir, huzursuzluk, depresyon semptomları ve kendine olan güven duygusunda azalma olur. Yaşın ve hormonların etkisi ile vücutta oluşan fiziki değişiklik, kadını erkekler tarafından beğenilmeme ve seks yaşantısının sona ermesi gibi yanlış komplekslere sokar. Bu duruma, aynı yaş grubu eşlerinin de dışarı kayması eklenirse iş çığrından çıkabilir. orta yaş kadınının şunu unautmaması gerekir, orta yaş erkeklerin dışarı kayması, eşlerini beğenmediklerinden değil, bunalımdan dolayı çevrelerine ve kendilerine seks güçlerinin bitmediğini kanıtlamak içindir.

Orta yaş kadını kırkından sonra erkekler gibi azar mı?

Orta yaş kadınında menapozla beraber sadece doğurganlık sona erer. Cinsel istekte ve güçte herhangi bir azalma olmaz aksine doğurganlık sona erdiği için gebe kalma korkusu olmaz ve cinsellik daha özgür yaşanır. Kadınlarda önde olan duygu fiziken ve ruhen beğenilme ,taktir edilmedir.Bu yüzden kadınlar genellikle cinsel açıdan erkekler kadar çok partnerli olmazlar.Kişiliklerine göre kendini ruhen ve fiziken teslim edecek erkek ararlar.

Menapozla beraber kadınlarda oluşan hormonal ve fiziki değişim kadınlarda beğenilmeme duygusu uyandırır.Bundan dolayı bazı kadınlarda genç görülme isteği belirir.Bu yolda her şey denenir. En çokta yardıma koşan yöntem, estetik operasyonlardır. Her yaşta olduğu gibi vücuttaki göze hoş gelmeyen ve kendini kötü hissettiren yerleri operasyonla düzeltmek gayet normaldir. Bu yaş kadınını daha da çekici yapar. Fakat panikleyip kendine göre kusursuz bir vücuda sahip olmak için yaptırılan sayısız operasyonlar sonucu bazı kadınlar tanınmaz hale gelir ve ifadeleri bozulur. Bir de bunu gençliği ispatlamak için yapılan, gençvari hareketler eklenince; gülünç hale gelebilirler. Tabi bu durum beynin biyokimyasının bozulması ile oluşan depresyon muhakeme yeteneğinin zayıflamasından oluşan bir haldir.

Orta yaş, gerek kadın gerekse erkek için hem düşünce,davranış tecrübe ve bilgi açısından hem de görünüm açısından olgunluğa erişmiş hayranlık uyandıran dönemdir.

BEYNİMİZİ ZİNDE VE GENÇ TUTARAK ANLAMSIZ DAVRANIŞLARA GİRMEYECEĞİMİZ GİBİ DİĞER ORGANLARIDA KONTROL ALTINDA TUTABİLİR, VÜCUDUMUZA HÜKMEDEBİLİRİZ.

Beyin nasıl genç tutulur?

Tüm vücut organlarının olduğu gibi beyninde sağlamlığını da genetik yapı etkiler. Fakat beynin kapasitesini maksimum güçte tutmak, hastalıklardan korumak, ileri yaşta da düşünce,hafıza ve entelektüel fonksiyonlarını korumak için şunları yapmalıyız .

1- Düzenli spor yapmak

2- İyi beslenmek. Orta yaşta hayvansal gıdalardan uzak durup,mevsimsel taze meyve ve sebze ile beslenmek gerekir. Et olarak , balık ve doğal beslenen hormonsuz tavuk tercih edilmeli, şeker ve tuz mümkün olduğunca azaltılmalıdır.

3- İş temposunu azaltmak ve işteki süreyi verimli kullanarak stresten uzak durmak gerekir. Bunun için tatil zamanlarını çoğaltıp yıl içinde de sık sık tatil yapmak gerekir

4- Bol kitap okumak, bulmaca çözmek, müzik, resim, el sanatları gibi hobilerle uğraşmak beyni daima zinde tutar.

 

gecegiyim73

Reklamlar

122 Yanıt

 1. Cinselliği hiç bir zaman insan kenara atamaz . Bunu sapkınlıktan felan söylemiyorum yanlış anlaşılmasın ama çevreye bakın bu yüzden yuvalar bile yıkılıyor(tabi buna karşıyım) Sonuçta yemek içmek tuvalet gezmek konuşmak vs. nasıl farklı ihtiyaçlarsa cinsellikte öyle ihtiyaç.Sonuçta bilimsel olarakta bakarsak erkek vücudunda spermin bir müddet sonra atılmaması sarılık hastalığına bile neden olabiliyor.(bayanlarda bilmiyorum:) O yüzden hayat her yönüyle yaşanmalı.

 2. waeschetrockner test
  I am extremely inspired with your writing abilities as
  smartly as with the structure on your weblog. Is this a paid theme or did you
  customize it yourself? Either way stay up the
  excellent quality writing, it is rare to see a nice weblog like this one
  today.. waeschetrockner test

 3. Omniprésents trouve film xxx et racisme le qu’elle électronique

 4. I was able to find good advice from your content.

 5. takes skills and commitment to make a

  blog popular. aside from the design, content is the other most important element in this endeavor. unless your blog is considered a great source of useful information, you cannot really expect online users to pay attention.below are useful tips to keep

 6. in recognizing quality user generated content from

  spun redistributed content. in the past many bloggers used to write one article, spin in, and blast to hundreds of auto approved blogs and article directories.this kind of technique no longer works and can even get your site banned from major

 7. with my laptop and lots of coffee.

  think about where you will be the most productive? maybe it’s in your office room, kitchen? wherever you chose, just make sure that you are not going to be disturbed and that you are inspired to write beautiful content.how fast can

 8. a time waster. a two-page letter is

  fine, sometimes the writer may want to include words that are not necessary but that do add warmth and friendliness. nevertheless, wasted words are those that clutter the message without adding anything to it, but actually detract from the message. wri…

 9. which will significantly improve the mood of

  your staff – and yourself. what is it? you guessed it – blogging.blogging is therapeutic and hugely positive. new research shows that blogging significantly improves socio-emotional difficulties and self-esteem. studies amongst children have shown that…

 10. your thinking. writing thus is far more

  effective communication – both for you in expressing your ideas, and for the reader in grasping them.* writing is a process of clarifying your thoughts. because writing usually is more deliberate, you can better organize your ideas, not only into the

 11. template. try to avoid long posts, about

  300 words is enough, if your post is too long you could lose the reader’s attention. if you are writing a “how to” post then consider making it into parts. spell check, avoid spelling and grammar mistakes. proofread thoroughly, and use

 12. If you want to grow your experience just keep visiting this web page
  and be updated with the most up-to-date news
  update posted here.

 13. well but remember there are specific steps

  you need to take and plan how you can get the most out of the time you put in otherwise you can achieve your goals but still fail.as a blogger you will face a lot of challenges and will have to

 14. Hello, I enjoy reading through your article. I like
  to write a little comment to support you.

 15. way to be successful in any field.passionmake

  sure you’re passionate about what you do and what you write about. if you’re not the games over before you’ve even started as your hearts not in it from day one. be passionate, you need that stay in love with what

 16. Official Regenerative Institute Vimeo Channel.

  The Regenerative Leadership Institute is the nation’s sustainable living, leadership and permaculture design school. We reconnect people with nature, remembering our collective heritage and creating a beautiful, thriving future. Join us and let’s cha…

 17. else work.tip 4research your topics. through google

  search you could find loads of resources where to enrich your knowledge on subjects of your preference. as you are making this job your profession you need to find the secret of good writing jobs. a bit of time spent on

 18. it has standards and not all articles

  can pass through it especially if the article is not well-written according to its standards of grammar, comprehensiveness and topic of article.• article video marketing is videos that usually run for two to five minutes. this video usually consis…

 19. will help ascertain the purpose. for instance,

  if the link is made to the blog on its product information page, the purpose of the blog must be regarding the product news, or the product issues.tips for making plan of the blog:i) start blog writing with making a plan

 20. finds the answers that he/she is looking

  for and the search stops. user is very happy because found content was exactly what she was looking for. in addition to that search engine is very happy because it was able to deliver very relevant results. so next time when

 21. your blog hosting needs, yet that isn’t

  necessarily true. finding the perfect hosting company can be very beneficial for your blog.if you look around and compare different companies, you can actually find a hosting company that will provide you with the services that you require. people usua…

 22. What follows is a brief Zquiet review for anyone who is considering buying this new snoring remedy.
  Nasal strips can help to open up the nasal passages if nasal congestion is a factor in your snoring.
  People who snore wake up more often through the night than.

 23. to the theme and url of your

  blog, your adsense ads will display relevant ads also. so if you own a blog about basketball, and you’re just writing about how to improve your vertical jump, you probably won’t get a lot of relevant ads that relate to this

 24. Yes! Finally something about Angry Birds Epic Hack.

 25. Hello Tɦere. Ӏ fouund your blog սsing msn. Thiѕ is aan extrеmely well written article.

  I will make sure to bookmark iit and ome bazck to read more of yߋur useful
  informɑtion. Thanks for the post. I will certainpy comebaϲk.

 26. use social media sites like twitter and

  facebook to invite new visitors. ask your friends to leave comments as well which will help you in the search rankings.you can also promote your content by being active in forums and commenting on other leaders blogs. just by posting an

 27. old saying “practice make perfect.” meaning practice

  will make you better.writers read a lot.have you heard the saying, “great writer read a lot”. why? they need stuff to write about. start reading more. always staying on the hunt for topics. keep a note pad with you to take

 28. text can be boring. so, make it

  your priority to spice things up a little by including relevant videos, images and discussion plugins. the amount of people that read your blog will increase drastically if you use these tools every time you post. below are the steps that

 29. blog.once you pick a niche it’s all

  about keeping a regular blog posting schedule. blogging is not as simple as we imagine. correctly speaking, it is an art which requires skills to build. suppose you use the right tone and style in the blogging, you are able to

 30. most important thing to remember is that

  the content you create is for your audience, not for you. write about what your prospects want – not necessarily what you want or what you think the industry wants.here’s a final tip for you: email all of your clients, past

 31. blog, various factors have to be considered.

  one factor that many ignore is the design. google is now including good coding and design into their algorithm so having a great design can really help improve your traffic.why it’s so importantsome may say that design is not that important

 32. this task. music adds color to our

  life. it does not only add color but describes various types of emotions. when we talk about music, songs are also there. songs are compositions or musical pieces that are performed through singing.songs can be performed by an individual or group

 33. review post nevertheless it won’t be the

  case on the condition that you, the blogger, include certain tutorial things to post moreover make a bit of recommendations on ways to advance them. case studies don’t have to be examining other web sites within your professonal area.10. entertaining…

 34. put to use.#4 blogging mistake- focusing on

  moneya blogger can start a business focusing on making money, which is not a bad thing. however, i would like to emphasis that if you put too much concentration on making money, you will never write good articles. lack of good

 35. writing. no one wants to read a

  badly designed blog, on blogger and wordpress you can customize your blog and change the colors background picture and fonts and sizes as you please putting thought,time,and effort into making a suitable design will make your site look more professiona…

 36. are integral parts of your business model,

  but you may not know exactly how you should strategize for effective promotions. you can certainly do all of this on your own with some reading and knowledge. you will need to determine who your target audience is and then figure

 37. Official Regenerative Institute Vimeo Channel.

  The Regenerative Leadership Institute is the nation’s sustainable living, leadership and permaculture design school. We reconnect people with nature, remembering our collective heritage and creating a beautiful, thriving future. Join us and let’s cha…

 38. this couldn’t be further from the truth.

  do not think that you can use a tanning bed instead. they can do the same damage to your sensitive skin as actual sunshine. you should get some sunshine, just don’t overdo it, and make sure to cover any vulnerable skin

 39. place for that. make a separate page

  on our blog that has banners and little descriptions for all your favorite affiliate products. simple, easy, clean, and pretty. that’s the key in order to create a successful blog.3.) keep the categories to a minimumyou want the experience of navigati…

 40. business and brand.posting content regularly on your

  web log will help increase traffic to your website and can also help in increasing the sale of the products. business blogging is very important to your company’s online business success. therefore, hiring professional writers is a good option as they

 41. in the wordpress software, and to get

  your content up and online in under a day.using most cpanel setups in your server or hosting provider, you can generally install wordpress from fantastic using a one click method that will walk you through the setup and make it remarkably

 42. Official Regenerative Institute Vimeo Channel.

  The Regenerative Leadership Institute is the nation’s sustainable living, leadership and permaculture design school. We reconnect people with nature, remembering our collective heritage and creating a beautiful, thriving future. Join us and let’s cha…

 43. already been doing this, however if you

  are continuing your life story, this will add insight into your writing and will begin your journey of conveying these thoughts and feelings to others. add this sentence each day for 7 consecutive days.four -on the fifteenth day, increase the length

 44. up sites with the intention of using

  them as starting points for their services.let me explain. someone might set up a membership site with drip content, with featured content areas, with videos, with menus, all things that might have taken an hour or longer to set up. when

 45. “content copiers”.more serious are people that buy

  content to post on the internet!!!are you aware that you can now hire a firm to write articles for you along with inserting your organization information source and author bio?this strategy will be seriously unfortunate for you because i will almost

 46. including the salary tools, public job board,

  and employment advice services.• job.com – while it is a newer site compared to its counterparts, job.com has become highly successful. the resume database is extensive, allowing employers to pick and choose from the best. job seekers are also off…

 47. loads of photos, create albums and galleries.

  you copy some code into a page, give it a title and hit publish to create picture galleries within your site. it has several widgets that can be placed into the sidebar creating a picture of the day/hour, a slide show

 48. relates to your mlm blog.example: if your

  blog is about supplements, you might provide information about your research, training experience or knowledge about the use and benefit of natural supplements as it relates to quality of life or individual wellness. this not only gives your network ma…

 49. premium. businesses should be on their guard

  against professional writers who demand a guideline price, instead of outlining their rates. by refusing to let on how much they are willing to pay, a company may be able to secure a more reasonable and accurate estimate.after obtaining a few

 50. site and also know that your product

  is liked, what ever it may be.that is my simple 10 rule plan that i try to stick to. pick on or two today and get started, slowly implement them and before you know it you have a successful blog and

 51. get a lot of traffic back to

  your website. simple and easy. if you would like to know what some of these traffic strategies are for making your blog a success, then you have landed at the right place. i want to show you some tips that you

 52. that the relevant gaap (generally accepted accounting

  principles) were followed.for those cpas who have been working for a while, there are training options that are advantageous for them as well. the field is ever changing and these courses help you to stay up to date. they are good

 53. me who was writing educational material, much

  as i am right now, no one would take it serious because of how it was written.what’s funny is that writing is considered the only industry in the world you need zero training to get into. to learn how to write

 54. editing skills, and the ability to draft

  a 2-4 page document about yourself. that doesn’t sound hard to you? okay, try sitting down and describing your current life in a paragraph. now, do that 2- 8 times over with respect to each job position and life experience you

 55. entrepreneurial independence and have the ability to

  write…well. you don’t have to be shakespeare but you need to understand the basic rules of grammar and have the ability to write in a style that is engaging and professional. you also need to have a good grasp of what

 56. look through all the sites that pop

  up.for a start, check out demand media. it’s free to join, and once you’ve been accepted, your blog posts will be matched up with compatible sites, and your syndication will begin!how can syndication help your blog content?once you are syndicating yo…

 57. a different style; you have to develop

  your own. as far as style is concerned, there is no need to describe everything. some things look beautiful, when they are not clearly said. so, try this technique and you will see that others are impressed with your writing. try

 58. too long. make the article long enough

  to get your point across and get into detail, add more over time to keep the lens fresh, however do not make the article too long as it will bore the readers and you will not include the main details. ten

 59. other online videos is free. if you

  choose to insert a video from youtube, click the “from url” tab, and paste the link of the youtube video then select insert into post.the moment that you are happy with the set up of your blog and editing its contents,

 60. better than randy newman to get me

  in the writing mood. i don’t know what it is about his music, but as soon as i turn it on am immediately typing away like a mad man.enjoy yourselfwriting content is such a privilege. think about all the people who

 61. things an seo blogger must do:create your

  own wordpress blog- if you have a business and would like to start building your own authoritative blog, you can go to godaddy.com. it only takes 10 minutes to set up. you must apply for a linux-hosted account because wordpress is

 62. your website is a different thing altogether!

  when you write a blog post with an intention of driving quality traffic to your website, there are many considerations that you need to take into account. the blog should be easily discoverable on the internet. meaning seo is important. but

 63. article directories will not always accept them

  if they are flooded with keywords. use them sparingly.one of the things about learning how to write a good article for affiliate marketing is presenting the information in an engaging way. you do not want to bore people with just a

 64. like to add in images and videos.put

  yourself in the reader’s shoesthis article will look at the secrets of writing great posts for your blog. as i always say, behind every successful blogger is good content, repeatedly written. as an introduction to great blog post writing, here’s an

 65. understand them, namely a pun, clichã©s, or

  out of the ordinary jargons. keep aside the idea of writing website content in literary manners. however, they must be good, but they can backfire on the web platform.iii) keep content information brief:focus on the readers in general. web readers coul…

 66. guarantee 100% satisfaction to the employer through

  their professional and qualitative services; and • above all; the company should offer a guarantee of money back in case of failure to satisfy the buyer.following these steps one can land up with the best writing services for search engine optimiz…

 67. look executive, but what you do not

  know is that they make your post complicated and your readers will not understand. this may really affect your business since prospective clients would leave your site and never come back because of using big words that they do not understand.avoid

 68. due to this they run to a

  search engine and type in the keywords they are looking for (e.g. how to write blog posts). it could be anything they want.the most crucial thing is that you should have articles that have keywords related to your blog. for example,

 69. should write well, using proper grammar and

  spelling.3-your writer should be able to research your topic and write intelligent articles on your topic that cannot be found elsewhere.4-most high quality writers should be able to write on a variety of topics, but if you have a niche that

 70. involved with the community you are targeting.i’m

  divulging one of the best methods to you. to put it in perspective, there are probably a top 10 i use on a regular basis. this is just one way. but getting out there and making connections is something you can

 71. is to stand above the crowd of

  other candidates. briefly describing the context of other jobs is just one additional way to stand out.another important detail that does not need to be included in your resume is the address of previous employers. name and city will suffice in

 72. guy (works there) whose posts can help

  you separate seo fact from fiction. if you already know how to write a successful blog then you i don’t need to tell you how hard it can be if not then believe me when i say to you keeping your

 73. and what is their primary purpose. as

  the name suggests, a blog site is usually for promotion of specific products. it must be created with appropriate format, content, words and visual appeal that are related to your product or on your topic. business blogs are usually a society

 74. to the text which is selected via

  custom field.featured articles plug-in for wordpress (moo tools)this plug-in is designed to give wordpress design an attractive appearance using slideshow and navigation between featured articles. its features include numerous number of featured articl…

 75. so that you can get the best

  work from him. some of the basic skills that a writer must have are as follows:the writers should be able to write immaculate english and should not have any errors in spelling, punctuation and grammar. the writer must be able to

 76. interesting article on hot topic, humor stuffed

  and logically balanced, it is also a search engine friendly text, which makes the page relevant for some particular keywords and key phrases. seo is a part and partial of successful blogging and every blog owner must know at least the

 77. can’t offer valuable contentevery blog needs valuable

  and unique content to keep the reader interested, and hopefully, to keep them coming back for more. this means no copied content. it also means that you must be able to write the sort of posts that the reader won’t find

 78. assigning a paper and covering all the

  required material for a unit.when middle or high school students are assigned a paper, they sometimes take several weeks to write it; the teacher often takes them through the process step by step. even so, many student put off any writing

 79. of the post page. you can resize

  the picture to align so that this works out.links – while links are an important part of many blog posts you may want to hyperlink terms related to the links rather than listing a bunch of links at the bottom of

 80. install custom themes for the blog, but

  many seem very similar. what this means is your site is not going to stand out just as well within your market.domain name: you’ll get a free domain name with the blogger blog, but the website name will be yourblogname.blogspot.com rather

 81. good one.would you like to know which

  tools can help you create a great blog title that will increase your change of switching a skimmer into a reader? of course, you would. after all, every little bit of help is appreciated, isn’t it?in this article, i’ll tell you

 82. sentence. google about , or tags on

  the blog platform you are using and how you can efficiently use them to show relevant parts of your post. these are mostly seo tips for when writing a post. when it comes to search engine optimization, you are are good

 83. easily through experiential learning. the parents are

  suggested to give plenty of opportunities to the kids to use paints and crayons. let them enjoy drawing and writing “symbols”. besides, you can encourage them to do some activities which involve hand-eye coordination, such as cutting, coloring, stick…

 84. the image must be renamed with at

  least one main keyword that you used in the article.don`t make it cheap. search on the internet another valuable resources that could be connected to your content. search wikipedia to find info about places or people that you described in your

 85. good blog and having a great blog.

  one of the most important aspects of a good blog and what most bloggers strive for is how to increase blog traffic. however, it is a mystery. you could have the most humorous, enjoyable, or knowledgeable blog out there, but if

 86. or it might have been ads in

  magazines or on tv that made readers buy the book. that doesn’t mean all those people liked the book or even read it-just that the marketing campaign was successful enough to convince people to buy the book.but good writing can triumph

 87. can make as little or as much

  as you want. so, if you want to dream big, then go for it. it will take research, a lot of time, and a lot of hard work, but it can be done. there are some amazing blogger success stories. blogging

 88. many different templates and layouts are designed

  for only certain browsers. find designs that are compatible with any browser. keep this in mind before designing an elaborate blog.your blog should be very easy to navigate through. this is crucial, as your readers will give up if your design

 89. said, “if you wish to converse with

  me, define your terms.” when trying to convey your thoughts to someone else it will be to your advantage to organize your thoughts into a coherent message before you start talking. stay on point and do not dilute your message with

 90. energy on the blog and that you

  really want to provide value.6) easily scannable. in reality people do not stay on your page very long. you only have so much time to grab their attention, so you want to make sure to do the following:- format your post

 91. you can spend on learning, etc. will

  all play a part in the decision.for example, if your mother tongue is not english and you are just beginning to learn how to write in english, your best bet would be one of the many excellent courses out there that

 92. use a service like ejunkie to facilitate

  the transaction. start a joint venture: find a partner to start a joint venture with when your blog has considerable traffic. this is better than affiliate marketing as it can bring in much more money. private ads: sell some ad space

 93. guest blogs, i mean guest post should

  be grammatically correct and should be informative. in guest posts you can put link of your blog, the anchor text should be properly utilized. offer other blogger and website owners post high quality articles in exchange for a back link. it’s

 94. easy to set up a blog. 30

  seconds later – boom you are done! no need to learn anything technical. new bloggers really have nothing to learn. you might want to learn about the technical side, but it’s not necessary. fixing technical issues would be handy. definitely something

 95. a good quality writer. a good article

  writer is the one who writes quality content within a specific timeframe and produces original work. the internet has solved the problem of how to choose a good article writer as you can find many article writers online. these writers produce

 96. to harness the power of the internet

  and fling your thoughts, dreams, ideas and your other various contributions, literally across the world. you can even start an online business empire simply using the best blog software properly. what other generation has been able to do the same with

 97. job for anyone interested in just about

  any niche subject in addition to enjoying writing. if you have a passion for writing, a strong work ethic, and enjoy being your own boss then blogging is definitely a viable job option. here are two options regarding how to make

 98. they just take about 5 to 10

  minutes to write.google is searching for longer articles of 500 words or longer. due to the fact many bloggers are not willing to sit down and create these longer articles this provides you an opportunity to be there for them. you

 99. drastically transform the way you write. writing

  correctly, compellingly and with passion is one of the most crucial and lasting forms of human interaction.nowadays, internet provides a number of tools to write correctly and coherently. you have tools which can within seconds to correct your grammar,…

 100. hurting your chances. yes, publishers have editors

  on staff, but they want to begin with someone who can write well and turn him or her into a great writer. mediocre writers who can’t spell take a lot more effort to turn into great writers and the competition is

 101. twitter

  Neden erkekler 40’ından sonra tuhaf davranır? | moda, güzellik, makyaj, evlilik, anne olmak, cinsellik, kariyer, sağlıklı yaşam, diyet modern kadınlar hakkında herşey…

 102. Teknisi Listrik Panggilan Bandung

  Neden erkekler 40’ından sonra tuhaf davranır? | moda, güzellik, makyaj, evlilik, anne olmak, cinsellik, kariyer, sağlıklı yaşam, diyet modern kadınlar hakkında herşey…

 103. buy followers on instagram

  Neden erkekler 40’ından sonra tuhaf davranır? | moda, güzellik, makyaj, evlilik, anne olmak, cinsellik, kariyer, sağlıklı yaşam, diyet modern kadınlar hakkında herşey…

 104. Mrb.bem erol.58 yaşında olmama rağmen cinsel gücûmde bir azalma olmadı.sex yapma isteğim azalmadı.evliyim eşim sexte soğuk ve isteksiz.bu durum evlendiğimizin ilk yıllarından beri aynı.ben istemediğim sürece sex aklına bile gelmez.bu durum beni bunalttı ve çeşitli arayışlara itti.benim cinsel yaşam tarzım ergenlik yaşlarından beri aktif biseksüel doğrultuda gelişti karşı cinse ve pasif eylimli hemcinslerime ilgi duymaktayım. onlarla sex yapmaktayım.hatta çiftlere üçüncü oluyorum,.sexte doyumsuzum.eşim bana yetmediği için eşimi yıllardır altdtıyorum.n da bunun farkında ama sesini çıkarmıyor.hatasını biliyor ve bu duruma katlanıyor.yeni evli.nişanlı çiftler benim tecrübelerimden yararlanmak için beni davet ediyorlar onlara teorik ve uygulamali pratik sex dersleri veriyorum. 05356544344 ESKİŞEHIR

 105. whack your boss

  Neden erkekler 40’ından sonra tuhaf davranır? | moda, güzellik, makyaj, evlilik, anne olmak, cinsellik, kariyer, sağlıklı yaşam, diyet modern kadınlar hakkında herşey…

 106. http://www.ismartman.com

  Neden erkekler 40’ından sonra tuhaf davranır? | moda, güzellik, makyaj, evlilik, anne olmak, cinsellik, kariyer, sağlıklı yaşam, diyet modern kadınlar hakkında herşey…

 107. http://www.snapbacksandbackpacks.com

  Neden erkekler 40’ından sonra tuhaf davranır? | moda, güzellik, makyaj, evlilik, anne olmak, cinsellik, kariyer, sağlıklı yaşam, diyet modern kadınlar hakkında herşey…

 108. jackets

  Neden erkekler 40’ından sonra tuhaf davranır? | moda, güzellik, makyaj, evlilik, anne olmak, cinsellik, kariyer, sağlıklı yaşam, diyet modern kadınlar hakkında herşey…

 109. gold eagle

  Neden erkekler 40’ından sonra tuhaf davranır? | moda, güzellik, makyaj, evlilik, anne olmak, cinsellik, kariyer, sağlıklı yaşam, diyet modern kadınlar hakkında herşey…

 110. simply click the next internet site

  Neden erkekler 40’ından sonra tuhaf davranır? | moda, güzellik, makyaj, evlilik, anne olmak, cinsellik, kariyer, sağlıklı yaşam, diyet modern kadınlar hakkında herşey…

 111. t shirt printing online

  Neden erkekler 40’ından sonra tuhaf davranır? | moda, güzellik, makyaj, evlilik, anne olmak, cinsellik, kariyer, sağlıklı yaşam, diyet modern kadınlar hakkında herşey…

 112. mens designer shoes

  Neden erkekler 40’ından sonra tuhaf davranır? | moda, güzellik, makyaj, evlilik, anne olmak, cinsellik, kariyer, sağlıklı yaşam, diyet modern kadınlar hakkında herşey…

 113. ivanka trump handbags

  Neden erkekler 40’ından sonra tuhaf davranır? | moda, güzellik, makyaj, evlilik, anne olmak, cinsellik, kariyer, sağlıklı yaşam, diyet modern kadınlar hakkında herşey…

 114. http://Www.doudouemonler.com

  Neden erkekler 40’ından sonra tuhaf davranır? | moda, güzellik, makyaj, evlilik, anne olmak, cinsellik, kariyer, sağlıklı yaşam, diyet modern kadınlar hakkında herşey…

 115. Yard gross sales and garage gross sales are additionally good places for Uggs for cheap prices. A first-rate thing to notice when shopping for from these places usually you’re buying from the unique owners. With this, you most likely are able to get some background about the footwear.Over the years, footwear is changed significantly due into the twin pressures of culture and fashionable. And there are seldom shoes makers bold enough to only focus on fit and comfort. Thus the debut of UGG sheepskin boots is really refreshing for people like us to take a breathe of relief form long time suffering from discomfort of the so called trendy comfortable shoes.
  It is not denied that UGGs sale channels tend to be and more flexible. It really is choose UGG stores or counters which provide all kinds of series and colorful cuts. Besides, UGG online is also ideally suited. The price is lower than stores’. Could possibly absolutely afford these hunters.
  cheap Chloe Make particular any cleanser you apply is specified for use on sheepskin or leather, and follow the directions scrupulously. Use of prevalent cleansers and inappropriate regarding even appropriate ugg outlet cleaners can result in damage in your boots.
  The first reason may be the fact ugg outlet are only for warmth and comfort. They are so soft and pliable the player could never feel cumbersome. One would be never likely to get sore feet or blisters from wearing sheepskin moccasins like Ugg boot. Plus, the thermostatic properties of natural sheepskin will allow you always feel cozy and dry. And also the light-weighted rubber sole, yet so flexible and soft and thus ideal for driving.
  cheap ugg boots Moreover, was initially invented by 20th century farmers too used to wear such sort of long and protective boots for similar purpose of keeping their feet warm and very popular. Riders and other locals of Australia they inspire used the footwear at that time during the cold winter months season like a safe cover. Actually pure sheep skin must be used to manufacture these boots so that’s why they are so convenient and opportune. In short, we can state that these boots keep their origin the actual times of World War I. belonging to the war onwards these boots came in style and tendency.
  Whether are generally honking over the sponge the spook taboo impermissible for placement also known as a party, wearing an authentic ugg boots is really a great thought. You give the sack bring an in fashion and fascinating look by investing on-duty this running shoes. Moreover, it fashionable increase to plies comfort to your peses. Techniques varieties of ugg outlet to opt for. They derive entering individual designs, practices, stylish and sizes.

 116. [url=http://online-diflucanfluconazole.net/]Diflucan Diabetes[/url] Viagra Online Canadian Pharmacy http://lasixwithoutprescriptionfurosemide.net/

 117. [url=http://online-diflucanfluconazole.net/]Diflucan For Toe Nail Fungus[/url] Cialis Canadian Pharmacy http://lasixwithoutprescriptionfurosemide.net/

 118. [url=http://online-diflucanfluconazole.net/]Diflucan Without Prescription[/url] Cialis Canadian Pharmacy http://lasixwithoutprescriptionfurosemide.net/

 119. [url=http://online-diflucanfluconazole.net/]Diflucan No Prescription[/url] Canadian Pharmacy http://lasixwithoutprescriptionfurosemide.net/

 120. shop

  Neden erkekler 40’ından sonra tuhaf davranır? | moda, güzellik, makyaj, evlilik, anne olmak, cinsellik, kariyer, sağlıklı yaşam, diyet modern kadınlar hakkında herşey…

 121. shopping

  Neden erkekler 40’ından sonra tuhaf davranır? | moda, güzellik, makyaj, evlilik, anne olmak, cinsellik, kariyer, sağlıklı yaşam, diyet modern kadınlar hakkında herşey…

 122. site

  Neden erkekler 40’ından sonra tuhaf davranır? | moda, güzellik, makyaj, evlilik, anne olmak, cinsellik, kariyer, sağlıklı yaşam, diyet modern kadınlar hakkında herşey…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: